Atrodo, kad Vakarų Europoje interjero dizaineriai, architektai ir namus įsirengiantys žmonės pamišo dėl vinilinių grindų. Amerikoje įsikūrusios gamyklos „USFloors“ vadovė Carly Notcha atskleidžia, kad vinilinių grindų gamybos technologijos sparčiai tobulėja, o pardavimų apimtys – auga. Taikant inovacijas sukurti grindų paviršiai turi net antibakterinių savybių, apsaugančių paviršius nuo dėmių ir kvapus sukeliančių bakterijų. Ar šių grindų šilumos laidumo savybes, universalumą ir ypač nesudėtingą priežiūrą įvertins lietuviai?
Jaukiems namams ir visuomeniniams pastatams
Vinilinių, arba kitaip vadinamų polivinilchlorido (PVC) pagrindo, grindų pardavimai Amerikoje per metus išaugo apie 30 %. Panaši statistika vyrauja beveik visoje Europoje. Tai paaiškinti, kaip sako produktų grupės vadovas Laurynas Butkus, nėra sudėtinga. Juk vinilinės grindys yra nepretenzingos ir tinkamos beveik visose erdvėse. Pritaikymo galimybes riboja nebent fantazijos stoka. Atsižvelgiant į viršutinį sluoksnį, jos gali būti klojamos tokiose vietose, kaip oro uostas, kur yra ypač dideli žmonių srautai. Taip pat jos gali suteikti jaukumo namams. Ir vis dėlto kažkodėl lietuvaičiams ši danga atrodo neįprasta, nauja, laikina. Tai – klaida.
Specialistas sako, kad vinilinių grindų pranašumų tiek daug, kad net sunku juos visus išvardyti. Tarkim, dėl storio ir savybių jos geriausiai praleidžia šilumą. Tai reiškia, kad geriau nei parketlentės ir kur kas geriau nei kiliminė danga. Individualūs namai dažniausiai statomi su šildomosiomis grindimis. Iki šiol optimaliausias pasirinkimas tokioms grindims buvo keraminės plytelės, tačiau jos brangios ir nesuteikia jaukumo. Na, o vinilinės grindys gali imituoti ir keraminę plytelę, cinkuoto metalo plokštę ar net medį. Vizualiai pakaitalas niekuo nesiskiria. L. Butkus priduria, kad tai puikiausias analogas tokioms grindims kaip parketlentės, kurias anksčiau pakeisdavo laminatas. Tačiau laminatui reikia pakloto, jo prastesnė garso izoliacija. Laminato trūkumų – nors vežimu vežk, kalbant ir apie šilumos laidumą.
UAB „Landero“, prekiaujančios aukščiausios kokybės medinėmis bei vinilinėmis grindimis, atstovė Erika Piečiukaitienė taip pat sako, kad skiriasi ir dangų medžiagiškumas, storis, komfortas, atsparumas drėgmei. Iš esmės skiriasi ir pagrindinės medžiagos, iš kurių pagaminta vinilinė danga ar laminatas.
Brandžios patirties turinčios įmonės specialistė atkreipia dėmesį, kad, technologijoms pažengus į priekį, reikėtų pamiršti nepatrauklią PVC dangą, buvusią prieš 20 metų. Šiandien siūloma kokybiška vinilinė danga namams yra įvairių formų (plytelės, lentelės) ir visiškai užtikrina atsparumą: trinčiai, braižymui, neblukimą, gerą garso izoliaciją (nekaukši, nedunda). E. Piečiukaitienė sako, kad dėl minkštumo vinilinėje dangoje nelieka baldų įspaudų – ilgainiui jie išsitiesina, tampa nematomi. Anot pašnekovės, grindų minkštumas aktualus ir turint mažų vaikų. Kaip dar vieną vinilinių grindų pranašumą įmonės atstovė įvardija lengvą jų priežiūrą. Tam nereikia specialių cheminių priemonių – užtenka paprasto ar muilino vandens, šluostės. Grindys antistatinės – nesielektrina, todėl nesusidaro dulkių kamuolių.
„Renkantis vinilines grindis, labai siūlytume atsižvelgi į kokybę. Gali vilioti priimtinai žema kaina, visiškai nereiškianti, kad gaminys turės aptartas gerąsias savybes ir kokybę, – pabrėžia specialistė. – Jei erdvėje daug judesio, daug veiksmo, jei vaikštoma su batais, jei namuose vaikai dar ir dviratuku pravažiuoja, bėgioja augintiniai – tikrai verčiau rinktis ne laminatą ir net ne medines, o vinilines dangas, nes jos tarnaus ilgai. Kaip pavyzdį galima pateikti ir komercines patalpas Vilniuje, Šiaurės miestelyje, esančią parduotuvę „Vilniaus alus“, kepyklėlę „Thierry“. Čia panaudota jaukumo viešajam interjerui suteikianti vinilinė grindų danga.“
Atsargiai! Karštis
Nors PVC grindys gali būti plaunamos vandeniu, o specialios priežiūros joms nereikia, danga nėra atspari karščiui. „Karščiui reiškia, kai daromas nuorūkos testas arba metama žarija. Juk grindys padengtos PVC. Taip pat nemenka klaida, kurią neretai daro ir kitų grindų dangų savininkai, taip pat ir parketlenčių, laminato, yra šilumos reguliavimas. Gamintojai rekomenduoja, kad šiluma būtų iki 27–28 ºC. Tiesiog aukštesnė temperatūra gali didinti deformacijų atsiradimo tikimybę. Daugiau trūkumų ar priežiūros taisyklių aš neįsivaizduoju. Greičiausiai jų tiesiog nėra“, – sako L. Butkus. Pašnekovas atskleidžia, kad vinilinės grindys padeda sukurti nepaaiškinamo jaukumo jausmą namuose. Kai liečiame keraminę plytelę ar laminuotą grindų dangą, jaučiame šaltį. Vinilinės grindys yra šiltos, komfortiškos.
Gali būti spausdinto paviršiaus ir įlietinės
Vinilinės dangos kokybė priklauso nuo jos gamybos technologijos.Spausdinto paviršiaus danga uždedama ant vinilinės plokštelės pagrindo ir vėliau padengiama keliais sluoksniais skaidraus vinilo arba poliuretano. Įlietinė danga gaminama karštuoju būdu presuojant granules ant pagrindo. Šia technologija pagaminta danga yra atsparesnė dilimui. Pagal atsparumą dilimui skiriamos trys pagrindinės vinilo dangos grupės:
• „No-Wax“ – taip pažymėta danga turi prasčiausią atsparumą dilimui;
• poliuretanu dengtų dangų paviršius labai patvarus ir tokios dangos gali būti naudojamos intensyvaus judėjimo patalpose;
• poliuretanu su aliuminio oksidu padengtos dangos yra atspariausios dilimui.
C. Notcha sako, kad gaminant šiuolaikines vinilo dangas nenaudojama ftalatų. Technologijos keičiasi, siekiama rasti ekologinių sprendimų. Todėl artėja metas, kai vinilinių dangų gamybai nebus naudojamas ir polivinilchloridas.
PVC dangos gali būti lakštinės ir plytelių pavidalo. Nepaisant to, kokio pavidalo danga yra, jos gamybai naudojama technologija primena 3D. Tai reiškia, kad spaudos sluoksnis atsiduria po vinilo sluoksniu, kuris gali būti įvairiai dekoruojamas, struktūrizuojamas. Praktiškai visų gamintojų naudojama technologija „Diamond 10“ leidžia sukurti gaminius, neįtikėtinai atsparius įbrėžimams, dėmėms. Todėl aukščiausios kokybės paviršiaus apsauga idealiai tinka aktyviems namams, kuriuose gyvena šeimos su vaikais ar augintiniais. Dauguma vinilinių lakštų kolekcijų yra su antimikrobine apsauga „CleanSweep“. Ji apsaugo dangos paviršių nuo dėmių ir kvapą sukeliančių bakterijų.
Surinkti kaip mozaiką gali net ir penkiametis
L. Butkus juokauja, kad individualiuose namuose vinilinė danga yra nepamainoma, nes gali būti paklota net vaiko. Tam nereikia jokių specialių įrankių. Pakaks liniuotės. Danga jungiama tiesiogiai, todėl išsprendžiamas iki šiol problemą kėlęs dangų sujungimo klausimas. Ši danga sudėliojama lyg mozaika, įrėžiama. Kita vertus, visuomeniniams pastatams geriausia naudoti klijuojamąją dangą. Tada turi būti paruošiamas specialus pagrindas.
Pagrindo paruošimas, klojant vinilinę dangą, iš esmės toks pat kaip ir kitoms dangoms. Vinilinė danga gali būti klijuojama net ant kitos vinilinės dangos. Tačiau dažniausiai pasitaikantis grindų pagrindas yra smėlbetonis. Jeigu danga bus naudojama visuomeniniuose pastatuose, smėlbetonio atsparumas spaudimui turėtų būti ne mažesnis kaip 20 kg/cm2. Jei atsparumas mažesnis, reikėtų dengti mišiniais, kurių atsparumo klasė didesnė.
Vėliau, pasak specialisto, privaloma išlyginti grindis. Naudojant specialius klijus ir įrankius, danga turi būti paklojama, prispaudžiama ir presuojama. Ši technologija būtina, kai pageidaujama užtikrinti grindų ilgalaikiškumą