Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ismanieji sprendimai terasose ir kiemuose
Išmani terasa su apšvietimu / Shutter Stock nuotr.

Stilinga ir funkcionali terasa: tendencijos ir patarimai

Terasa šiuolaikinių namų architektūroje vaidina svarbų vaidmenį, išplečiant gyvenamąsias erdves. Kaip ir vidaus interjero dizainą, taip ir lauko erdvių estetiką bei funkcionalumą diktuoja dizaino ir technologijų tendencijos. Jas sumaniai pritaikius, galima sukurti jaukią aplinką, idealiai tinkančią šeimos susibūrimams, laisvalaikiui ar svečių priėmimui. 

Tvarumas – ne tik interjere 

Tvarumas pasiekia vis daugiau mūsų gyvenimo aspektų. Ne išimtis ir terasa – tik tai neapsiriboja vien tvaria mediena, kurią galima panaudoti terasų konstrukcijose.

Apie tai pasakoja įmonės „UAB Ekosesės“, kurios specializacija – lauko baldų ir terasų interjeras, bendrakūrėja ir direktorė Inga Skirmantienė:

„Pastaruoju metu terasų tendencijose yra ypač akcentuojama tvarumo tema. Vis dažniau kalbama, kad lauko baldai turėtų būti gaminami iš perdirbtų, natūralių medžiagų, o jų aukšta kokybė turi užtikrinti, jog baldai ilgai tarnautų ir jų nereiktų greitai keisti.

Jau kuris laikas viena pagrindinių terasinių baldų dizaino tendencijų yra namų ir kiemo erdvių tęstinumas, t.y., lauke – kaip ir viduje.

Todėl terasų dizainui vis daugiau skiriama dėmesio, kad jos būtų ne tik praktiškos, bet ir estetiškos, komfortiškos. Taip pat labai svarbu lauke nepamiršti jaukumą kuriančių elementų: augalų, pagalvėlių ir, žinoma, apšvietimo.“ 

Terasa su išmaniuoju apšvietimu
Terasa su išmaniuoju apšvietimu / Jung nuotr.

Ateities terasa: medžio masyvas, metalas, sintetinė vytelė

Kalbant apie tai, kokios tendencijos numatomos ateities terasų dizaine, Ingai paantrina ir kita „Ekosesės“ bendrakūrėja Saulė Skirmantienė: 

„Tvarumo kryptis ir toliau išliks, bet tarptautinėse parodose vyrauja ir įvairaus medžiagiškumo tendencijos: dažniau matysime medžio masyvo, metalinių ar pagamintų iš sintetinės vytelės lauko baldų.

Tačiau svarbu nepamiršti praktiškumo bei ilgaamžiškumo. Per 14 mūsų veiklos metų pastebėjome, kad žmonės vis dažniau nori kokybiškesnių terasų ir jų dizaino elementų, kad būtų galima daugiau laiko skirti poilsiui, o ne terasos priežiūrai.

Tad patariame skirti prioritetą kokybiškiems terasos ir ją supančios aplinkos pagrindams, o tada kurti jaukumą per apšvietimą ir kitas dekoro detales.“ 

Patogiai terasai – tik patikimi elektros instaliacijos sprendimai 

Gerai įrengta terasa turi būti ne tik estetiškai patraukli, bet ir funkcionali. Čia neapsieinama be lauko sąlygoms pritaikytos elektros instaliacijos, kuri vėliau gali būti naudojama terasos ar kiemo apšvietimui valdyti, bei kitoms reikmėms.  

Artūras Kriukovas, „JUNG Vilnius“ Techninio skyriaus vadovas, pataria rinktis specialiai lauko sąlygoms pritaikytus jungiklius ir kištukinius lizdus:

„Visi žinome, kad elektra ir vanduo – tarpusavyje nesuderinami dalykai. Terasose ir kiemuose (t.y. lauko sąlygomis) eksploatuojami jungikliai ir kištukiniai lizdai bet kada gali sušlapti, tad pasirinkus netinkamus komponentus, trumpasis jungimas beveik garantuotas.

Todėl geriausia, jei komponentai bus įrengti po priedanga, kur negaus tiesioginio kontakto su vandeniu. Be to, jie turi atitikti bent jau IP44 standartą. Jis užtikrina, kad kištukinis lizdas ar jungiklis bus tinkamas naudoti lauko sąlygomis.

Stilinga ir funkcionali terasa
Stilinga ir funkcionali terasa / Jung nuotr.

Pavyzdžiui, kištukinis lizdas lauke, prie kurio bus jungiama žoliapjovės-roboto įkrovimo stotelė, privalės atitikti minėtą standartą. Tam, kad būtų pasiektas aukščiausias patikimumas, rekomenuojama paskirstymo skydelyje įrengti ir nuotėkio relę.“ 

Išmanieji apšvietimo ir kiti sprendimai terasose bei kiemuose 

Jauki terasa ir išpuoselėtas kiemas taip pat turi turėti ir gerai apgalvotą apšvietimo sistemą, kurią galima išnaudoti jaukiai atmosferai sukurti. Tokiu atveju galima neapsiriboti vien paprastu apšvietimu: 

„Išmanesnių namų sistemos suteikia galimybę kurti scenarijus, kai vieno mygtuko paspaudimu aktyvuojamios kelios funkcijos.

Pavyzdžiui, grįžus namo ir vienu mygtuku aktyvavus tokį scenarijų, įsijungs apšvietimas ne tik namuose, bet ir lauke. Galima parinkti ir eilę veiksmų, skirtų tik lauko erdvei: įsijungia apšvietimas terasoje, palei takelius, akcentiniai žibintai želdynuose, aktyvuojama laistymo sistema. 

Praverčia ir laiko programos, kai, pavyzdžiui, tas pats apšvietimas terasoje ar želdynuose bus įjungiamas ir išjungiamas automatiškai, iš anksto numatytu laiku.

Žinoma, galima naudoti ir tiesiog judesio jutiklius, kurie automatiškai įjungs apšvietimą. Tačiau jie irgi turi atitikti bent jau IP44 atsparumo vandeniui standartą, o JUNG judesio davikliai palaiko aukštesnį –  IP54“, – apie išmanesnių namų galimybių pritaikymą terasose ir lauke paaiškina A. Kriukovas. 

Terasa su apšvietimu: įrengimo būdai

Ekspertas taip pat pasidalino ir techniniais niuansais – dviem būdais, kaip galima įrengti apšvietimą lauke.

Pirmasis – jei tai nauja statyba ir visa lauko erdvė planuojama iš anksto. Antrasis – gerokai sumanesnis ir leidžiantis išnaudoti išmanesnių namų sistemą: 

„Galima tiesiog atvesti laidus iš namų iki kiekvieno šviestuvo. Tačiau tai brangiau kainuojantis ir rečiau naudojamas sprendimas, nes jis nėra lankstus.

Dažniausiai yra atvestas vienas ar keli laidai, tačiau šviestuvų ir kitų elektros prietaisų yra daugiau. Pavyzdžiui, nusipirkome robotą-žoliapjovę, o turime tik elektros laidą, skirtą šviestuvui.

Išmaniosios sistemos leidžia prie vieno laido pajungtus elektros vartotojus valdyti skirtingai, šiuo atveju, pridėjus JUNG HOME relę, turėti ir valdomą, įjungiamą/išjungiamą šviestuvą, ir pastoviai įjungtą kištukinį lizdą žoliapjovei pakrauti.

Tokiu būdu ne tik didinsime patogumą ir saugumą, bet ir sutaupysime elektros energijos.

Keletas atskirai valdomų šviestuvų

Kitas pavyzdys, šeimininkai nori pakeisti apšvietimą – vietoj vieno universalaus šviestuvo įrengti tris lokalius, atskirai valdomus šviestuvus.

Tada galima prie vieno laido prijungti keletą valdymo relių – po vieną kiekvienam šviestuvui.

Jos montuojamos mažiausiai IP55 standartą atitinkančiose montažinėse dėžutėse ir paslepiamos. Įgyvendinus tokią schemą, lauko šviestuvus bus galima susieti su namuose esančiu JUNG HOME išmanesnių namų sistemos jungikliu.

Tai atliekama tiesiog JUNG HOME telefono programėlėje per „Bluetooth“ ryšį. Tada lauko apšvietimas bus valdomas tiek fizinio mygtuko paspaudimu, tiek išmaniajame telefone“, – paaiškina A. Kriukovas. 

Apibendrinant galima teigti, kad naudojant perdirbtas ir natūralias medžiagas, parenkant patvarius ir praktiškus dizaino elementus, integruojant pažangias elektros, apšvietimo ir išmanesnių namų sistemas, galima sukurti ne tik estetiškai patrauklią, bet ir maksimaliai funkcionalią terasą.

Tokios terasos tarnaus ilgiau, bus jaukesnės ir išliks traukiančios akį daugelį metų. Tad visai kaip ir namuose – verta investuoti į kokybiškus sprendimus terasose, kad į jas visada norėtųsi sugrįžti.

Mano išsaugoti straipsniai