53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Puola širšės: kaip su jomis kovoti?

Puola širšės: kaip su jomis kovoti?

Vasara įpusėja ir įkyriųjų vabzdžių vis daugiau. Užuodusios saldų maisto kvapą, širšės neduoda ramybės susiruošusiems juo paskanauti gamtoje, terasoje ar tiesiog balkone. Tad kaip kovoti su šiomis įkyruolėmis nuosavame sklype?

Profilaktika pavasarį

Reikia pradėti nuo to, kad visam laikui širšių iš savo sklypo išnaikinti yra beveik neįmanoma, tad reikia nusiteikti, kad šią kovą reikės tęsti kasmet. Visgi yra keletas profilaktinių priemonių, kurios padės išvengti didelės jų kolonijos savo namų ar sodybos aplinkoje.

Pavasarį patariama užsiimti naujų širšių lizdų paieška ir naikinimu. Lizdų reikia ieškoti ten, kur jų būdavo anksčiau. Jeigu ten jų neatsirado, reikia apžiūrėti visas kitas vietas, kurios galėtų būti patrauklioms šiems vabzdžiams, pavyzdžiui: duobes, plyšius, įvairias ertmes ir pan. Kadangi pavasarį lizdai būna dar nedideli, o dienos metu jų viduje širšių nebūna, juos visai nesudėtingai galima pašalinti iš sunaikinti. Dar galima išmėginti dirbtinius lizdus-gaudykles, kuriuos galima nusipirkti specializuotose sodininkystės prekių parduotuvėse.

Kitas būdas išvengti širšių savo sklype – augalų, kurių nemėgsta šie vabzdžiai, sodinimas vietose, kur jie ypač yra nelaukiami (aplink terasą, verandą ar pavėsinę). Širšės nemėgsta kai kurių augalų, kurie išsiskiria savo ryškiu kvapu. Pavyzdžiui, joms ypač nepatinka čiobreliai, pipirmėtės, eukaliptai.

Shutterstock nuotr.

Kovos priemonės vasarą

Tyrimui rodo, kad širšės nemėgsta visų rūšių mėtų, tad jų atbaidymui galima naudoti eterinį mėtų aliejų. Tokiu aliejumi tereikia suvilgyti vatos gabalėlius ir juos paslėpti vietose, kurias mėgsta šie vabzdžiai.

Visgi vienas efektyviausių kovos būdų su širšėmis yra jų gaudyklės. Širšių gaudyklę galima padaryti iš plastikinio butelio. Tinka bet koks plastikinis butelis (tai gali būti mineralinio, giros, alaus ar butelis nuo vaisvandenių). Butelio dugne reikia padaryti nedidelę skylutę, kad pro ją galėtų įlįsti širšė. Tada į jo vidų reikia įpilti ką nors saldaus.

Pavyzdžiui, tai gali būti uogienės likučiai praskiesti vandeniu. Tuomet viską reikia gerai suplakti, kad butelio sienelės taptų lipnios, įverti vielos laikiklį ir pakabinti tokią gaudykle netoli širšių lizdo.

Nedidelius kabančius širšių lizdus galima naikinti muilo ir vandens mišiniu. Ekspertai sako, kad muilas užkemša širšių kvėpavimo takus, todėl jos žūsta beveik iš karto. 

Mano išsaugoti straipsniai