Kapinių tvarkymas, visų pirma, žinoma, yra moralinė atsakomybė. Deja, ne visada pavyksta dažnai lankyti artimųjų kapų dėl įvairių asmeninių aplinkybių, todėl žmonės stengiasi vieną kartą juos sutvarkyti taip, kad vėliau priežiūros būtų kuo mažiau. Tiesa, vis didesnę paklausą įgauna ir specialiai kapinėms tvarkyti samdomi darbuotojai.
Kad ir koks variantas jums labiau priimtinas, svarbu nepamiršti ir gerbti kapavietes jas tinkamai prižiūrint. O tai padaryti tikrai nesudėtinga, tereikia vadovautis keliais paprastais praktiniais patarimais. Iš tiesų, įmanoma ganėtinai minimaliomis priemonėmis gražiai ir kokybiškai sutvarkyti artimųjų kapus.
Danga
Dabar dažnai naudojama dirbtinė danga arba dekoratyvinė skaldelė. Pastaroji priežiūros reikalauja mažiau, nei dirbtinė danga, nes dirbtinę dangą reikia plauti arba šluoti, kalti ant lentų ar kito kieto paviršiaus, kad būtų tiesi ir nesusisuktų. Tačiau skaldelė, dėl netinkamai paruošto jos pagrindo, taip pat gali susipurvinti, po ja gali pradėti augti piktžolės. Todėl būtina naudoti kokybišką skaldelės patiesalą.
Skaldelę bet kada galima vis kitaip perteikti, papildyti ją kita spalva, ir taip gauti naują vaizdą. Geriausia, kai skaldelės spalva, bent jau maža jos dalis, derinama prie paminklo. Tačiau dekoratyvinės skaldelės danga nerekomenduojama tuo atveju, kai kapas yra po lapuočiais, o ypač spygliuočiais medžiais, nes prikritus į jį lapams, spygliams, medžių sėkloms bus labai sunku visa tai išimti.
Dar vienas variantas – dekoratyviniai akmenėliai. Jų įvairovė ir derinimo bei jungčių galimybės su įvairiais augalais leidžia originaliai ir greitai sutvarkyti svarbų žemės lopinėlį. Tam naudojami skirtingų spalvų ir dydžių akmenėliai.
Gerai tinkama ir smulkios žievės mulčia, kurią galima berti ten, kur auga rūgščią terpę mėgstantys augalai. Patariama rinktis natūralų pušų žievės mulčią, kuri būna įvairių frakcijų, pavyzdžiui, taisyklingų kvadratėlių formos.
Priklausomai nuo poreikių ir galimybių, galima pasirinkti ir kitą dangą – rūšių tikrai apstu (pvz. specialią žolytę, smėlį, juodžemį, akmenukus ar išvardintų variantų mišinį). Tik pravartu dar kartą prisiminti, jog prieš užpilant pasirinktą dangą (išskyrus sėjant žolytę), ant išlygintos ir suspaustos žemės reikėtų tiesti neaustinę geotekstilę arba juodą austinę agroplėvelę tam, kad iš po dangos neaugtų žemėje esančios piktžolės. Jeigu sodinote augalų, tada reikėtų prakirpti jiems skyles. Bet kokią pasirinktą dangą atskirti būtina borteliais – jie neleidžia susimaišyti skirtingoms skaldelėms, o augalams pernelyg išplisti.
Kapui apželdinti geriausia rinktis paprastus, lengvai prižiūrimus daugiamečius augalus (gėles, krūmelius). Bet jų neturi būti daug. Patartina rinktis kiliminius arba neaukštus augalus, kad jie neužgožtų kapo ar paminklo. Vieną ar keletą aukštesnių galite pasodinti prie paminklo šonų, kad būtų kaip akcentas.
Tinkamų gėlių pasirinkimas platus:
Chrizantemos – populiariausios žydinčios gėlės, naudojamos kapaviečių puošybai. Jas pasodinti, įkasti kartu su vazonėliu arba tiesiog pastatyti.
Viržiai – nors kai kas pasigenda ryškumo, kapuose viržių subtilumas labai tinka. Jei kapinės įkurtos pušyne, šie rūgščią žemę mėgstantys augalai labai tinka.
Perkūnropės – gerai auga saulėtoje vietoje, dirvožemiui nereikli. Galima susodinti įvairiais ornamentais, gražiai atrodo augdamos grupelėmis.
Vilnotroji notra – sausrai atspari, nereikli, mėgstanti saulėtą vietą.
Gauruotoji glažutė – mėgsta saulėtas vietas ir gana sausą dirvą. Nužydėjusius stiebus reikia apkarpyti.
Ylalapis flioksas – nereiklus dirvai, yra daug spalvų. Mėgsta saulėtas vietas. Užauga iki 10-15 cm aukščio.
Siūlinė žemenė – daugiametė, kiliminė. Užauga 5 cm aukščio, atrodo, kaip samana. Vietai nereiklios, tačiau pavėsyje nežydi.
Taip pat įvairioms kompozicijoms kurti gali būti panaudotos dirbtinės gėlės. Privalumai – ryškios spalvos ir ilgas naudojimo laikas. Tačiau šie privalumai gali pavirsti ir trūkumais. Su ryškiomis spalvomis visgi reikėtų elgtis atsargiai.
Kompozicijos kuriamos ir iš natūralių medžiagų: sudžiovintų gėlių, spygliuočių šakų, samanų. Gali būti naudojamos laukinės gėlės arba specialiai užaugintos (šlamučiai, sausiukai, kermėkai, zundos, bandreniai, dekoratyvinių žolių šluotelės ir varpos, hortenzijų žiedai).
Kapinių priežiūrą galima patikėti specialistams
Dėl laiko trūkumo, nuolatinio ar laikino išvykimo (emigracijos), nutolusios geografinės kapinių vietos, žmonės vis drąsiau samdo kapinių tvarkymo specialistus. Pastarieji, įsiklausę į žmonių pageidavimus ir norus, profesionaliai ir operatyviai atlieka sutartus darbus.
Daugiau informacijos: kapinaiciuprieziura.lt