ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Patarimai

Patarimai, kaip visam laikui atsikratyti kandžių namuose

Balandžio mėnuo mus džiugina saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais į namus masiškai atkeliauja kandys. Bene geriausiai žinomos ir labiausiai paplitusios yra kailių, maistinės ir kilimų kandys. Jų drugeliai gyvena uždarose, blogai vėdinamose patalpose, greitai dauginasi, todėl, laiku nesiėmus priemonių, kandžių žalą netrunkama pajusti. Dalinamės veiksmingais patarimais, kaip su šiais kenkėjais kovoti.

Kandžių gyvenimas

Kadaise manyta, jog kandys neėda sintetinių audinių. Anksčiau taip ir buvo, bet per pusę šimtmečio nuo plastmasių eros pradžios šie vabzdžiai prisitaikė graužti ir sintetinius audinius, ypač sudėtinius, kuriuose yra ir gamtinės kilmės pluošto. Dabar nuo kandžių nebeapsaugo net ploni polietileno maišeliai.

Kandies patelė padeda apie šimtą kiaušinėlių vilnoje, kailyje, kilimuose ir kitose vietose, kur išsiritę vikšrai galėtų rasti sau maisto. Po 8-10 dienų jie išsirita iš kiaušinėlių ir pradeda intensyviai maitintis. Vikšrai gyvena gana ilgai, nes, pavyzdžiui, naminės kandies vikšras prieš lėliukės stadiją turi 11 kartų išsišerti. Kilimų kandies vikšras gyvena 30-40 dienų. Jeigu jų nemažai, nuostoliai gali būti labai dideli.

Lėliukės stadijoje kandys išbūna neilgai, 8-10 dienų, po to susiformavę drugeliai vėl pradeda naują kenkėjų kartą. Suaugę visai nesimaitina. Jų tikslas – kuo greičiau padėti daugiau kiaušinėlių.

Kandžių naikinimo priemonės

Daugiausiai skraidančių kandžių masiškai pasirodo balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje. Tada geriausia jas naikinti aerozoliniais preparatais. Iš likusiųjų neišnaikintų dar gali rastis ir rugpjūtyje, bet gyvenamose ir šildomose patalpose jos gali veistis ištisus metus.

Nuo kandžių ginamasi įvairiausiais būdais. Kiekviena šeimininkė žino, kad vasarą, išnešus užsigulėjusius drabužius į saulės atokaitą, kandys žūva, nepakęsdamos ultravioletinių spindulių. Žiemą kandžių apniktus rūbus galima palaikyti stipriame šaltyje. Naftaliną žino kiekvienas, nors dabar jis mažai tepadeda. Tačiau dar pardavinėjami spalvoti rutuliukai kandims atbaidyti.

Dabar yra efektyvesnių priemonių. Antai lenkiška kandžių gaudyklė Lavanda skirta ne baidyti, bet privilioti. Joje nėra nuodingų medžiagų. Gaudyklės pagrindą sudaro sudėtingas kandis viliojančių kvapų derinys ir lipnioji dalis. Kvapų privilioti drugeliai lenda į gaudyklę ir prilimpa. Belieka retsykiais ją išvalyti ar pakeisti. Nors kainuoja nedaug – apie 2 Lt, tačiau tokių gaudyklių reikia visur, kur laikomi rūbai. Didesnėse patalpose (sandėliuose) kandys išsmilkomos dichloretanu, anglies disulfidu.

Tinkamiausias metas laimėti kovą prieš kandis

Balandis ir gegužė yra tinkamiausias metas laimėti kovą prieš kandis. Įsigiję aerozolių, paskirkime savaitgalį joms išgalabyti. Gerai uždengę ar išnešę maisto produktus iš namų, išpurkškime atidarytas spintas ir visas patalpas, laikydamiesi aerozolių etiketėse nurodytų instrukcijų. Po to sandariai uždarykime langus bei duris ir bent parai išvykime iš namų. Grįžę gerai išvėdinkime. Atsiminkime, kad sunaikindami vieną vabzdį, tuo pačiu sunaikinsime apie šimtą vikšrų, kurie išsiristų iš kandies padėtų kiaušinėlių.

Gali būti, kad rugpjūčio mėnesį pastebėsite vieną kitą skraidančią kandį. Tai reikštų, kad pavasarinio vajaus metu nepavyko visų išnuodyti arba jų priskrido iš lauko. Tokiu atveju procedūrą verta pakartoti.

Bendri patarimai, kaip naikinti kandis

Visgi, jei kandžių prevencija nepasirūpinote vasarą, pateikiame Jums patarimus, kurie turėtų padėti ir šaltuoju metų laiku.

Natūralios ir visiškais saugios priemonės nuo kandžių – levandų ir kėnių eteriniai aliejai. Džiovintos levandos maišeliuose, tamponai, suvilgyti eteriniame kėnių aliejuje patikimai apsaugos visą jūsų spintos turinį.

Piktieji drugeliai nemėgsta ir tabako, pipirų, apelsinų kvapo. Puikios sąjungininkės šioje sparnuotoje kovoje gali būti ir gėlės – tai snaputis (pelargonija) ir Coleus (dilgėlė). Šviežius šių gėlių lapus įdėkite į spintą ir laikui bėgant pakeiskite naujais.

Iš tiesų, didžiausias kandžių priešas – švara. Jeigu jos laikysitės, bus mažesnė tikimybė, kad šie gyviai apsigyvens jūsų namuose. Jei manote, jog jūsų maiste apsigyveno kandys, būtinai išvalykite visas spinteles ir indelius.

Jei maiste atsirado kandžių lervų – visa tai, deja, teks išmesti. Būkite atidūs – maistinės kandys įsikuria ne tik maiste, bet kartais lizdus susisuka net ant lubų nelygumų. Be to, svarbu viską išvalyti. Tai padaryti galima su valgomuoju actu, nelygumus išgremžti su peiliu ir kitą kartą naudoti sandariai uždarytus indus. Liaudies patikrintas būdas – maistą palaikyti šaldiklyje arba pakaitinti.

Svarbu:

– Niekuomet nedėkite nešvarių drabužių į spintą;

– Reguliariai valykite net atokiausias kambario vietas;

– Jei kandys įsiveisė maisto produktuose, nedelsiant juos išmeskite;

– Kandys yra jautrios aitriems, aštriems kvapams, tad į spintą galite dėti lauro, tabako lapus, apelsinų žieveles, muilą.

– Norint, kad kandys neužsiveistų, spintą išvalykite stikline vandens sumaišytą su šaukštu acto.

– Kandys nepuola cheminiu būdu išvalytų drabužių.

– Bent kartą per mėnesį tvarkykite drabužius.

Tiesa, kartais visi būdai būna bevaisiai ir tenka pasitelkti cheminius preparatus.

Mano išsaugoti straipsniai