Statantis bei įrengiant namus neišvengiamai kils tūkstančiai klausimų. Nuo esminių iki smulkiausių. Nuo to, kiek reikės plytų ar blokų, iki šviesos jungiklių spalvos. Tačiau prieš pradedant statybas, gali iškilti daug abstraktesnių klausimų, į kuriuos atsakymus geriau rasti dar prieš pasiraitojant rankoves.
1. Kaip pasistatyti pigų namą?
Namo statybos šiais laikais vienaip ar kitaip yra brangi užduotis, tad išsisukti nuo bent jau keturženklių išlaidų nepavyks. Tačiau visuomet galima ieškoti būdų, kaip namą pasistatyti pigiau.
Keletas variantų, kaip tai padaryti:
- Vienas iš būdų – statytis sau mažesnius namus. Gerai suplanuotame 80 kv. m. name gali patogiai gyventi nedidelė šeima. Šiuo atveju sutaupoma, kadangi statybos kaštai tokiam namui yra mažesni.
- Nepamirškite, kad namo statybos yra tik vieno etapo pabaiga – juk name dar reikės gyventi. Tad aukojant namo plotą, galite tuos pačius pinigus investuoti į geresnius, ilgaamžiškesnius, šiuolaikiškesnius apšiltinimo ar šildymo sprendimus. Jie vėliau lems mažesnes eksploatacijos išlaidas, o ilguoju laikotarpiu netgi leis sutaupyti.
- Tinkamas išplanavimas ir nereikalingų erdvių atsisakymas yra dar vienas būdas sutaupyti. Įvertinkite savo dabartinius ir galimus ateities poreikius – juk jei po keleto metų prie namo reikės statyti priestatus, jo kaina išaugs. Pamąstykite, ar namui tikrai būtinas rūsys, balkonas, garažas, galbūt verta atsisakyti netgi palėpės. Kiekvienos papildomos erdvės name sukūrimas didina išlaidas statybai, todėl būtina atrasti optimalų sprendimą tarp norų ir poreikių.
- Galite mėginti namą statytis patys su pagalbininkais (ne taip jau retai tokiu atveju pagalbininkais tampa giminaičiai) ar prisidėti dalinai, atlikdamas tuos darbus, kuriems turite įgūdžių. Tačiau reikia atsiminti, kad tokie darbai praryja daug laiko, be to, rezultatas bus geras, jeigu pats žmogus ar jo pagalbininkai turi reikiamos patirties. Juolab, kad statybų rinka siūlo įvairių gyvenimą palengvinančių sprendimų – su nedidele pagalba galite ne tik išlieti pamatus, įsirengti apšiltinimą, tačiau ir susimūryti sienas.
Ypatingai tokiu atveju patogūs yra mūro blokai. Jie pasižymi tuo, kad su jais galima greitai ir paprastai dirbti, jie turi tikslius matmenis ir yra mūrijami naudojant plonasluoksnį skiedinį, o vertikalia kryptimi vienas su kitu sujungiami per specialias įlaidas. Juos sujungti nesunku ir mažai patyrusiam statytojui. Taip pati konstrukcija yra tiesesnė, sunaudojama mažiau skiedinio siūlėms, kadangi nereikia mūryti vertikalių siūlių.
Taip pat labai svarbus yra būsimo namo konstrukcijų projektas. Geras, nuodugniai išpildytas namo projektas padės pasistatyti puikų ir ekonomišką namą. Gero projekto privalumai atsiskleidžia labai greitai. Turint tokį projektą galima tiksliai įvertinti būsimo namo kainą, kas leidžia užsakovui valdyti savo finansus. Galima tiksliai planuoti statybos eigą, medžiagų užsakymą ir logistiką, taip pat sumažėja klaidų, padaromų statybos metu, galimybė.
2. Vienas ar du aukštai?
Namo aukštingumo parinkimas priklauso nuo daugelio kriterijų – pradedant šeimos narių amžiumi ir baigiant paprasčiausiais estetikos kriterijais. Tad pasirinkimas tik jūsų rankose – abu šie namų tipai turi savų privalumų.
Vienaaukščio namo privalumai:
- Vieno aukšto name patogu judėti, nereikia kopti laiptais;
- Įrengiant atkrenta laiptų kaina (siekianti apie kelis tūkstančius eurų);
- Dėl nedidelio namo aukščio paprasčiau atlikti apdailą ir prižiūrėti pastatą;
- Neįrengiant gyvenamos mansardos, atkrenta stipresnės perdangos tarp pirmo ir antro aukšto poreikis, galima jos net ir visai neįrengti.
Dviaukščio (ir didesnio) namo privalumai:
- Mažesnis pamatų bei stogo plotas, kuris daro įtaką galutinei kainai;
- Užima mažiau vietos tokio paties ploto sklype, tad tokius namus ypač racionalu įrengti mažesniame sklype. Didelis vienaaukštis namas mažame sklype gali užimti didžiąją dalį vietos, tačiau nereikia pamiršti, kad kieme dar bus takeliai, privažiavimas, želdynai – taip gali nelikti vietos jūsų poilsiui.
3. Ar galima statant namą naudotis kaimynų grunto tyrimu?
Tokie grunto tyrimai yra geriau nei jokių tyrimų, tačiau protingiausia bus atlikti savo sklypo grunto tyrimą – sklypo, kuriame statysite namą grunto stipruminės savybės gali ženkliai skirtis. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl net tame pačiame sklype, būsimo namo vietoje, daromi keli grunto tyrimų gręžiniai.
Būna atvejų, kai būsimo namo savininkai tokiu atveju nori sutaupyti, tačiau tai nėra vieta, kur taupyti reikėtų. Namo sąmatoje suma, kurią sumokėsite už tyrimus bus minimali, tačiau nereikės jaudintis dėl galimų namo defektų, kuriuos ištaisyti kainuos daug daugiau.
4. Kaip žinoti, kad pastatytas namas nepraras vertės?
Spartėjant gyvenimo ritmui, į namą vis dažniau žiūrima ne kaip į „amžinąją vertybę“ ar pastogę kelioms tos pačios šeimos kartoms, o kaip į vietą gyventi tam tikru metu. Nors statydamiesi namą ir jame gyvendami įdedate dalį savęs (vieni daugiau, kiti mažiau), negalite būti tikri, ar po dešimties metų nenorėsite pakeisti savo gyvenamosios vietos. Parduoti namą norisi kuo brangiau, tačiau kaip žinoti, ar namas per laiką savo vertės nepraras?
- Atsižvelkite į teritorijos planavimą. Kaip žinia, namas nestovi ant oro, todėl namo vertė yra tiesiogiai susijusi su sklypo verte. Naujai atsiradę objektai – šalia nukreipti automobilių srautai, greta išsiplėtusi ar planuojama pramonės zona ir kiti panašūs objektai gali turėti neigiamos įtakos jūsų sklypo, o kartu ir namo patrauklumui. Nors nuo visko neapsisaugosite (kuo ilgiau name gyvensite, tuo daugiau tikimybės, kad aplinkui kažkas pasikeis), verta pasidomėti plėtros planais savo savivaldybėje.
- Statykite iš patikimų medžiagų. Griūti pradedantis namas nebus nieko vertas, todėl namo ilgaamžiškumas, o tuo pačiu ir vertė priklauso nuo kokybiškų medžiagų. Apdailą, langus, duris, net ir apšiltinimo medžiagas daugeliu atvejų galima nesunkiai pakeisti, tačiau pamatams, perdangoms, stogui ir sienoms reikia skirti maksimalų dėmesį. Mūrui geriausiai tinka keraminės ir silikatinės plytos, keraminiai ir silikatiniai blokai bei akyto betono blokai. Mūro sienų nereikėtų rinktis kuo plonesnių, jos turi būti konstrukciškai pagrįstos. Šiek tiek storesnės sienos sukuria saugumo ir komforto jausmą.
- Pasidomėkite šiuolaikiniais sprendimais. Po dvidešimties metų net ir kai kurie šiandien naudojami sprendimai greičiausiai bus morališkai pasenę, tad įsivaizduokite kaip žmogus iš 2036 metų žiūrės į 90-ųjų pradžios sprendimus. Tad ne visuomet namą statyti ir išplanuoti taip, „kaip statė seneliai“ yra gera išeitis. Galbūt iš tiesų verta pasidomėti naujovėmis, kurios aktualios šiandien (išplanavimas, medžiagos, energijos sprendimai ir kita) ir pagalvoti, ką būtų verta pritaikyti jūsų namuose.
5. Kada geriausia pradėti statybas?
Geriausia statybas susiplanuoti taip, kad spėtumėte atlikti darbus be didelių pertraukų. Tam padės geras namo konstrukcijų projektas. Pagrindinis statybų laikas, prasideda pavasarį ir tęsiasi iki rudens. Vėliau darbus riboja šaltis ir dienos trukmė, oro sąlygos riboja ir statybinės technikos pravažumą.
Kita vertus, jei nėra kritulių, svarbiausius darbus galima atlikti net ir esant neigiamai temperatūrai. Šiais laikais statybų rinka siūlo tam pritaikytų produktų – panaudoję priedus, betonuoti galite net esant -15oC laipsnių temperatūrai. Esant neigiamai temperatūrai galite ne tik betonuoti, tačiau ir mūryti – pasirinkę žieminius „SIM Mix” blokų klijus, galite dirbti ir termometro stulpeliui nukritus iki -10oC.
Greta darbų statybvietėje, dar vyksta ir įvairūs projektų ir leidimų derinimai atsakingose institucijose. Laimei, jie nuo orų priklauso mažiau ir didelę dalį jų galima atlikti kad ir žiemą.
Planavimui įtakos turi ir tai, ar samdote brigadą, ar dirbate patys. Natūralu, kad savo darbą dirbantys statybininkai namus pastatys kur kas greičiau nei jūs su pagalbininkais, tačiau tai ir kainuos daugiau.
6. Ekologija – ar apsimoka vargintis?
Rinktis ekologiškus sprendimus verta – taip ne tik tausosite aplinką. Ekologiškos medžiagos ne tik gaminamos atsakingai, gali būti panaudojamos dar kartą, tačiau taip pat yra saugios ir nekenkia jums. Galbūt jums ekologija asocijuojasi su augalinės kilmės sprendimais (pavyzdžiui, medinis karkasas, šiaudiniai namai ar šilumą izoliuojantys kanapiniai dembliai), tačiau tradicinės statybinės medžiagos, tokios kaip keraminės ir silikatinės plytos, keraminiai ir silikatiniai blokeliai bei akyto betono blokeliai taip pat yra gaminamos iš natūralių produktų, taigi taip pat yra ekologiškos. Tad naudodami įprastas statybines medžiagas galite pasistatyti tvirtą bei ekologišką namą.
Žinoma, įrengdami namą, ekologijos linkme galite žengti įvairių papildomų žingsnių – rinktis natūralias apšiltinimo medžiagas ar rinktis būdus, kurie leis sumažinti energijos suvartojimą (tai naudinga tiek aplinkai, tiek piniginei) ar netgi papildomai pasigaminti energijos patiems.
7. Ką reikia žinoti apie naujų namų statybai galiojančias energetinių klasių taisyklės?
Energetinės sąnaudos žymimos raidėmis nuo G iki A (++). Kuo arčiau A rodiklio, tuo geresnėmis energijos sąnaudų galimybėmis pasižymi pastatas. Siekiant optimaliau išnaudoti resursus, kartelė naujai statomų namų energetiniam efektyvumui pamažu, tačiau vis keliama. Iš esmės aukštesnė klasė reiškia griežtesnius reikalavimus namo energijos suvartojimo rodikliams.
Šiuo metu naujai statomų pastatų energetinė klasė turi atitikti ne žemesnę nei A++.
8. Skaičiuoju, kad mano namo statybos sąmata bus žymiai didesnė nei neseniai panašaus ploto namą pasistačiusio giminaičio – gal ką ne taip supratau?
Tai, kad jūsų bičiulis ar giminaitis už statybas sumokėjo x eurų, dar nereiškia, kad namas tiek pat atsieis ir jums. Tai lemia ne tik statybinių medžiagų kainų svyravimai, tačiau ir kiti veiksniai. Kainai įtaką gali daryti skirtingas grunto tipas, inžineriniai tinklai, apdailos sprendimai, skirtingi darbų vykdytojai, aplinkos sąlygos ir daugelis kitų veiksnių.
Visiems jiems susidėjus skirtumas gali pasirodyti ne toks ir mažas. Vis dėlto nesąžiningai dirbančių ir skaičiuojančių darbininkų tikrai pasitaiko, todėl jei ryžotės statytis namą, pravartu šia sritimi pasidomėti ir patiems, žinoti kainas bei suprasti procesus.
Daugiau informacijos: www.simpras.lt