Dabar šviesos jungiklis nėra tik dar vienas elektros instaliacijos prietaisas ar nereikšminga interjero detalė. Kūrybingiems žmonėms jungiklių ir protingų namų sistemų centras „JUNG Vilnius“ suteikia galimybę patiems dekoruoti jungiklius: parinkti jiems spalvą, norimą grafinį elementą ar nuotrauką ir taip šiais mažais akcentais pagyvinti arba sušvelninti namų ar kitos erdvės interjerą, papasakoti istorijas.
Kovo pradžioje Frankfurte vykusioje vienoje didžiausių elektrotechnikos apšvietimo ir pastatų automatikos parodų pasaulyje – „Light + Building 2024“, Vokietijos estetiškų elektros instaliacijos prietaisų ir išmaniųjų sistemų gamintoja JUNG plačiajai publikai pristatė Berlyno gatvės menu bei grafičiais paremtą jungiklių kolekciją „JUNG UNIQUE by GRAFT“.
Spalvingi miesto gyvenimo ženklai ant jungiklio
„Tai odė miesto gyvenimui, Berlynui ir individualumui. Ji skirta didmiesčio dvasią dievinantiems urbanistams, individualistams bei gatvės meno gerbėjams – tai yra visiems tiems, kuriems „normalumo“ nebeužtenka“, – tokiais žodžiais savo neįprastą jungiklių kolekcijos dizainą parodoje apibūdino pasaulyje dėl savo itin kūrybingų ir eksperimentinių architektūrinių projektų pagarsėjusios bendrovės „GRAFT“ atstovai.
Jų teigimu, pastaraisiais dešimtmečiais vadinamasis miesto menas, iš pradžių suprastas kaip protesto forma, Vakarų Europoje vis labiau tampa socialiai priimtinu. Grafičiai ir kiti gatvės meno pavyzdžiai organiškai įsikomponuoja į miestų erdves bei jas papildo.
„Šioje jungiklių kolekcijoje mes norėjome patyrinėti šį estetinio suvokimo dviprasmiškumą ir tai, kaip apskritai suvokiame grožį. Mus patraukė miesto kasdienybės estetika – dalykai, kuriuos galime patirti didmiestyje, bet kartu ir neįvertinti jų potencialo“, – pasakojo išskirtinį jungiklių dizainą sukūrusi „GRAFT“ komanda.
Pasak jungiklių bei išmaniųjų namų sistemų centro „JUNG Vilnius“ vadovo Raimundo Skurdenio, ši kolekcija buvo sukurta pasitelkiant prieš kelerius metus Vokietijos elektros instaliacijos prietaisų ir išmaniųjų sistemų gamintojos sukurtą „Graphic Tool“ platformą, kuri kūrybiškiems žmonėms suteikia galimybę susikurti individualizuotus elektros instaliacijos prietaisus ir naudoti juos kaip papildomą komunikacijos priemonę.
„Nors jungikliai yra gaminami Vokietijoje, tačiau pasitelkus internetu pasiekiamą dizaino įrankį iš bet kurios pasaulio vietos galima susimodeliuoti ir užsisakyti norimos išvaizdos jungiklį. JUNG leidžia improvizuoti pasirenkant spalvą ar keičiant grafinių elementų padėtį, dydį. Ant jungiklio galima užkelti nuotrauką, užrašą ar patinkantį paveikslėlį. Manau, šio proceso žavesys slypi galimybėje prie gamybos proceso prisiliesti pačiam. Tuomet ir rezultatas bei tokiu jungikliu personifikuota namų ar kokia kita erdvė teikia ypatingą pasitenkinimo jausmą“, – svarsto R. Skurdenis.
Jungikliai, individualizuotai erdvei kurti
R. Skurdenio teigimu, esant klientų pageidavimui, praktiškai bet koks vaizdinys gali būti nuskenuojamas, o vėliau skaitmeniniai atvaizdai, naudojant spalvoto spausdinimo bei graviravimo lazeriu technologijas perkeliami ant jungiklių. Specialaus grafinio įrankio pagalba ant jungiklio galima patalpinti ir vaikišką piešinį, ir istorinę citatą, nuotrauką, paveikslėlį ar kitą grafinį elementą.
„Kiekvienas gali susikurti vienetinį, autorizuotą, į jokį kitą nepanašų jungiklį, kurio neįmanoma nusipirkti standartinėje parduotuvėje. Dabar žmonės stengiasi, kad namai kuo įtaigiau atspindėtų jų charakterio bei asmenybės išskirtinumą, o toks ypatingas, „nuosavas“ jungiklis – dar vienas būdas individualizuotai erdvei kurti“, – aiškina R. Skurdenis.
Anot elektros instaliacijos eksperto, toks miniatiūrinis meno kūrinys ant jungiklių gali ne tik džiuginti akį, bet ir turėti praktinės naudos. Pavyzdžiui, būti panaudojamas viešuosiuose pastatuose: biuruose, viešbučiuose, kur neretai tenka pamatyti didžiulį jungiklių spiečių ir kone visus juos įjungti, kol atrandamas reikiamas.
„Kad nesusipainiotume, ypač viešosiose erdvėse, kur lankosi vis kiti žmonės, ant jungiklių galima uždėti funkcijas žyminčius simbolius: šviestuvas, žaliuzė, kondicionierius. Kad nebūtų taip, kad matai ant sienos daug jungiklių, bet neįsivaizduoji, ką jie valdo. Tuo tarpu prabangūs viešbučiai turi progą jungiklį išnaudoti ir savo įvaizdžiui formuoti: kiekvieną jų papuošti savo logotipu. Taigi, galimybių yra įvairiausių – tereikia fantazijos ir drąsos eksperimentuoti“, – tikina R. Skurdenis.
Jo teigimu, tokie išskirtiniai jungikliai užtikrina optimalų prietaisų integravimą į interjero dizainą, išmanesnį požiūrį į vartotojus bei subtilų žvilgsnį į individualumą.