Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Ar popietinis snūstelėjimas tikrai naudingas?

Ar popietinis snūstelėjimas tikrai naudingas?

Dauguma specialistų teigia, kad net ir trumpas nusnaudimas vidurdienį turi daug naudos:

Padeda jaustis energingesniems, pagerina mokymosi gebėjimus ir padeda suvaldyti emocijas

Trumpas snustelėjimas dienos metu gali būti puikus būdas surinkti pakankamą kiekį miego valandų – tai ypač aktualu tiems, kas naktį neišmiega rekomenduojamų valandų. Trumpas pietų miegas padeda grąžinti jėgas ir suteikia energijos. Nusnaudę, likusią dienos dalį jausitės mažiau mieguisti. Be to, pailsėjus daug geriau dirba atmintis, tad pagerinsite ir mokymosi gebėjimus. Negana to, pailsėjus daug lengviau suvaldyti kylančias emocijas.

Miegas gali pagreitinti gijimo procesą

Ar pastebėjote, kad sergant tiek vaikai, tiek suaugę nori daugiau gulėti lovoje ir snūduriuoti? Tai reiškia, kad imuninė sistema atlieka savo darbą – kai sergate, jūsų imuninės ląstelės išskiria cheminius „pasiuntinius“, kurie reaguoja į ligą ir daro viską, kad jūs pasveiktumėte. Būtent šios cheminės medžiagos ir verčia jus jaustis mieguistai. Įprasta miego funkcija – taisyti ir atsinaujinti, todėl visiškai logiška, kad sergant miego funkcija – atsigauti ir išgyti.

Miegas stiprina smegenis

Naujausi tyrimai atskleidė, kad dienos miegas gali padėti jūsų smegenims išlikti sveikoms senstant. Tyrimo metu dalyvavo 35 080 žmonių, kurių amžius svyravo nuo 40 iki 69 metų. Specialistai išanalizavo daugybę duomenų, tarp kurių ir DNR mėginius bei skenavo smegenis.

Tyrėjai išsiaiškino, kad dalyvių, kurie nuolat nusnausdavo dienos metu, bendras smegenų tūris buvo didesnis (tai susiję su sumažėjusia demencijos ir daugybės kitų ligų išsivystymo rizika) nei tų, kurie nesnaudžia. Pasak mokslininkų, toks smegenų tūris prilygo 2,5–6,5 senėjimo metų.

Buvo atskleista, kad naudingiausia dienos metu nusnausti 30 minučių ir mažiau.

Pavojai sveikatai, susiję su miegu

Tačiau nusnausti ne visada gali būti naudinga. Pavyzdžiui, mieguistumas glaudžiai susijęs su keletu suaugusiųjų sveikatos problemų, tokių kaip aukštas kraujospūdis ir insultas. Viename neseniai atliktame tyrime dalyvavo 358 451 žmogus, kurie įprastai dieną nusnausdavo. Tyrimai parodė, kad po miego tikimybė turėti didesnį kraujospūdį išaugo 12 proc. Taip pat 24 proc. dažniau sirgo insultu, lyginant su žmonėmis, kurie nemiegodavo pietų miego.

Nustatyta, kad ilgesnis miegas, pavyzdžiui, valanda ir daugiau, taip pat susijęs su didesne rizika susirgti diabetu, širdies ligomis ir depresija.

Tai kelia klausimus, o specialistai neturi vieningo atsakymo. Sunku pasakyti, ar pats miegas sukelia šias sveikatos problemas, ar potraukis nusnausti dienos metu rodo jau esančius sveikatos sutrikimus.

Žinoma, nereikia pamiršti atsižvelgti ir į individualius veiksnius, pavyzdžiui, jei turite kūdikį ir naktį nemiegate kokybiškai, visiškai normalu atsigriebti per pietų miegą. Miegoti rekomenduojamą kiekį valandų yra būtina, nes kai žmonės nemiega pakankamai, tuomet jie gali susirgti – lygiai taip pat, jei žmonės miega per daug.

Kam reikėtų vengti pietų miego?

Ekspertai teigia, kad miegas gali būti naudingas daugeliui žmonių, tačiau pietų miegas tikrai tinka ne kiekvienam. Snausti dienos metu nerekomenduojama tiems, kurie sunkiai užmiega naktį ir tiems, kurie po pietų miego jaučiasi dar prasčiau nei prieš jį. Jei sergate nemiga, tuomet dienos metu venkite bet kokio snaudulio.

Mano išsaugoti straipsniai