Daugelis kambarinės floros atstovių puošia interjerą, valo orą, naikina žalingus teršalus, išskiria eterinius aliejus ir fitoncidus. Tačiau sveikus, gražius ir gausiai žydinčius augalus sudėtinga išauginti be natūralių trąšų.
Ženklai, kad jūsų kambarines gėles reikia nedelsiant patręšti, yra šie: sulėtėjęs augimas, silpni, ištysę stiebeliai, nusvirę lapai, nenoras žydėti. Geriau neleiskite, kad jūsų gėlės sulauktų tokios būklės. Kokias natūralias trąšas geriausia joms naudoti?
1. Kavos ir arbatos tirščiai
Kitą kartą, kai išgersite kavą, kavos tirščių neišmeskite – sumaišykite juos su vazono žemėmis. Dėl šio triuko gruntas taps puresnis ir lengvesnis, padidės žemių rūgštingumas, į jas pateks daugiau deguonies. Jei auginate pomidorus, jų žemę taip pat patręškite kavos tirščiais – pomidorai juos dievina.
Kambarinių gėlių trąšoms galima naudoti ir išgertos arbatos arbatžoles. Jos taip pat padidins žemių purumą ir suteiks joms lengvumo. Tačiau arbatžolės gali pritraukti skruzdėles ir musytes.
2. Cukrus
Prieš laistydami gėles, tolygiai išbarstykite ant žemių paviršiaus vieną arbatinį šaukštelį cukraus arba ištirpinkite du šaukštelius cukraus stiklinėje vandens. Tokiomis trąšomis gėles galite laistyti ne dažniau kaip kartą per savaitę.
Cukraus trąšas labai mėgsta fikusai. Tačiau cukrus yra maistinė terpė puvėsiui, bakterijoms ir pelėsiui, todėl stenkitės naudoti šį metodą ne itin dažnai.
3. Svogūnų lukštai
Paprastus ir mėgstamus svogūnus galima naudoti ne tik kulinarijai. Svogūnų lukštai, pasirodo, yra puiki trąša augalams. Maža to, svogūnų lukštų nuovire yra medžiagų, kurios naikina ligų sukėlėjus.
Lukštų nuoviras padeda kovoti su voratinklinėmis erkėmis, tripsais ir amarais. Kad pasigamintumėte svogūnų lukštų nuoviro, paimkite litrą džiovintų svogūnų lukštų ir du litrus šilto vandens. Vandenį su svogūnų lukštais užvirkite, puodą uždenkite dangčiu ir palaikykite dvi dienas. Tada nuovirą perkoškite ir laistykite juo gėles.
4. Mielės
Iš mielių galima pasigaminti puikias trąšas, kurios skatina gėlių augimą. Mielėse yra daug B grupės vitaminų, mikroelementų ir mitybinių medžiagų, kurios skatina augalų augimą ir ląstelių dalijimąsi.
Patręšus žemę mielėmis, padidėja mikroorganizmų aktyvumas, pradeda išsiskirti angliarūgštė. Paprasčiausias būdas mielinėms trąšoms paruošti – standartinį mielių pakelį ištirpinti penkiuose litruose šilto vandens. Gautą tirpalą naudokite pagal paskirtį, kol jis neatvėso. Mielių trąšas labai mėgsta snapučiai ir petunijos.
5. Kiaušinių lukštai
Kiaušinių lukštus beveik kasdien metame į šiukšliadėžę, o juk jie gali tapti vertingomis trąšomis. Kiaušinių lukštai turi daug kalcio, o jis neutralizuoja rūgštingumą. Dėl šios priežasties po tręšimo mineralinėmis trąšomis, kurios padidina žemių rūgštingumą, reikia patręšti augalą kiaušinių lukštais, kurie jį neutralizuos.
Žalių kiaušinių lukštus gerai nuplaukite, išdžiovinkite ir sutrupinkite. Tuomet įberkite jų į žemę. Kiaušinių lukštai skaidosi labai lėtai, taigi berkite jų saikingai. Taip pat stenkitės kuo smulkiau juos sutrupinti.
6. Bananų žievės
Viskas paprasta: bananų žievės turi daug kalio, kalcio ir fosforo – būtent tai, ko reikia augalams! Kai šie elementai pasklinda po žemę, jie puikiai maitina augalą, skatina jo žydėjimą ir bujojimą.
Kad paruoštumėt šias trąšas, bananų žieves galite sudžiovinti, iškepti, susmulkinti ir pamirkyti vandenyje. Tokios trąšos bus natūralesnės ir ekologiškesnės, negu pirktinės. Jas labai mėgsta rožės.
7. Pelenai
Pelenuose būna kalio, fosforo, magnio, kalcio, geležies, cinko ir netgi sieros. Beje, kalį ir fosforą iš pelenų augalai pasisavina kur kas lengviau, todėl jie yra vienos vertingiausių trąšų gėlėms. Tiesa, reikia pažymėti, kad kalbame apie pelenus, kurie lieka sudeginus tik augalines atliekas.
Taip pat geriau naudoti lapuočių, o ne spygliuočių miedienos pelenus. Tačiau daugiausia mineralinių medžiagų turi žolinių ir varpinių augalų pelenai. Pelenai praturtina ir parūgština žemę, sudaro palankias sąlygas dirvožemio mikroorganizmams veistis, ypač azotą fiksuojančioms bakterijoms.
Pelenų trąšoms imama maždaug 100 – 150 g pelenų kibirui vandens. Šį mišinį galite palikti kelioms dienoms, kad vandenyje geriau pasiskirstytų mineralinės medžiagos. Laistydami šiomis trąšomis augalus, vandenį nuolat pamaišykite, kad augalai gautų netirpių nuosėdų, kuriose yra fosforo.
8. Apelsino žievių antpilas
Kad paruoštumėt trąšas iš citrusinių vaisių, jų žieveles susmulkinkite, priberkite maždaug trečdalį 1 l talpos stiklainį ir iki viršaus užpilkite verdančiu vandeniu.
Šį antpilą palaikykite vieną parą, nukoškite ir laistykite juo gėles. Purškalas, pagamintas iš apelsino žievių antpilo, taip pat yra gera profilaktinė priemonė nuo voratinklinių erkių.