Viena nelaukiamiausių švenčių pasitikimo dalių – namų tvarkymas. Tačiau ar ši užduotis gali kelti ir malonias asociacijas? Savo mintimis šventinio tvarkymosi tema pasidalino knygos „Tvarkos maniakės išpažintis“ autorė Giedrė Bagdonienė.
– Kuo svarbus yra prieššventinis namų tvarkymas?
– Paprotys jau tapęs tradicija visapusiškai apsivalyti buvo perduodama mūsų senolių iš kartos į kartą. Nuo seno namų paruošimas šventėms buvo laikomas svarbiu ritualu dėl kurio niekam nekildavo abejonių, o šiuo metu jis svarbus tiek, kiek mes patys jam suteikiame prasmės. Jei nuolat rūpinamės savo namais, tai ir prieš šventes turėsime mažiau darbų juose, tačiau, jei vis atidėliojame ir neskiriame tiek laiko, kiek norėtume, atsigręžti į savo namus gali būti naudinga ir protui, ir sielai. Jei sugebame tvarkymąsi priimti ir atlikti be pasipriešinimo, tvarkymosi procesas ir jo rezultatas mus gali apvalyti, pakylėti, nuraminti ir netgi duoti atsakymų į svarbius net su buitimi nesusijusius klausimus.
– Kaip nusiteikti šiam nelengvam darbui?
– Kažką imti ir daryti labiausiai motyvuoja prasmės pačiame procese ir jo rezultate matymas. Tad reikia atsakyti į sau iškeltus klausimus: „Kokiuose namuose noriu sutikti šventes? Kas pasikeis, jei pagaliau padarysiu tai, ką ilgą laiką atidėlioju? Kaip jausiuosi, kai namuose bus tik reikalingi ir mane džiuginantys daiktai?“, tai padeda uždegti vidinę motyvaciją ir entuziazmą imti ir skirti dėmesį savo namams. Dar labai svarbu yra mūsų būsena ir energija, su kuria gyvename metų pabaigoje. Jei nuotaika slogi, jaučiame įtampą, skubėjimą, liūdesį – susitvarkyti nebus nei fizinės, nei emocinės energijos. Tad pirmiausia būtina pasirūpinti savimi ir duoti sau tai, ko labiausiai norisi: gal kelias dienas atostogų, laiko sau, kai pagaliau galima pasilepinti masažu ar grožio procedūromis. Kai atsižvelgiame į savo poreikius bei nuoširdžius, kad ir labai paprastus norus ir juos išpildome, atsiranda jėgų veikti, daryti tai, ką reikia padaryti.
– Svarbiausi darbai, kuriuos reikia nudirbti, kad namai būtų paruošti ir šventėms, ir svečiams?
– Pradėti geriausia nuo to, kas yra akivaizdu – atsisėskite savo svetainėje, virtuvėje, miegamajame ir apžvelkite viską svečio akimis: ką iš karto pastebite, gal yra kažkas kas jus erzina, guli ne savo vietoje, netinka, apkrauna erdvę, yra nereikalinga, o gal pagaliau laikas imti ir padaryti tai, ką seniai atidėliojate? To ir imkitės. Svečių sutikimą labai palengvina pasiruošimas jiems iš anksto, tad verta apgalvoti ne tik vaišių stalą, bet ir pasiruošti švarias taures, įrankius, lėkštes, salotines ir kitus serviravimo įrankius, kad nereiktų landžioti jų ieškant po spinteles svečiams jau atėjus. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į:
* Koridorių: pašalinkite griozdus ar kitus daiktus, trukdančius praeiti, suslėpkite visus batus lentynose ar dėžėse, bei atlaisvinkite vietos dideliems paltams ir striukėms koridoriaus spintoje, kad netektų staiga nešti svečių rūbų į miegamąjį. Būkite pasiruošę ir savo dėmesiu parodykite, kad tikrai su džiaugsmu laukiate svečių. Tegul koridorius pasitinka erdvus ir maloniai kvepiantis (cinamonu ir apelsinais kvepiantis namų kvapas ar kvapni žvakė padeda sukurti labai jaukią namų atmosferą).
*Paviršius: pasirūpinkite, kad virtuvės stalas ir paviršiai vonioje bei svetainėje (kavos staliukas) pasitiktų atlaisvinti nuo daiktų, juos nuvalykite bei kruopščiai išblizginkite veidrodžius, jei tokių yra koridoriuje ir vonioje – moterys nepraleidžia progos į save žvilgtelėti, ypatingai būdamos svečiuose.
*Šiukšlių dėžes: ištuštinkite virtuvės ir vonios kambario šiukšlių dėžes – tai garantuos gaivų namų kvapą bei sukurs tvarkos ir švaros įspūdį.
*Svetainę, sofos, kėdžių ir stalo, prie kurio susėsite su svečiais, švarą: papurenkite sofos pagalvėles, atlaisvinkite kavos staliuką ir valgomojo stalą, iš anksto apgalvokite ar visi – ir namiškiai, ir svečiai turės kur patogiai atsisėsti.
*Save! Ar spėjote pasirūpinti savimi? Išsimaudyti, pasigražinti, apsivilkti gražią suknelę ir prieš svečių maratoną tiesiog atsisėsti su puodeliu arbatos ir pailsėti bei pasidžiaugti gražiais ir jaukiais namais? Namų šeimininkų būsena lemia tai, kaip jūsų namuose jausis svečiai, ar vyks nuoširdus bendravimas, ar bus gera ir jauku būti kartu. Tad neverta persistengti, skubėti, stresuoti dėl to, kad ne viskas vyksta pagal planą. Ramybė ir dėkingumas už viską, ką šią akimirką turime, už tai, ką spėjome, yra pati geriausia švenčių sudedamoji dalis.
– Koks yra jūsų šventiška dvasia alsuojančių namų receptas?
– Degančios žvakės, pamerkta šviežių gėlių puokštė ir cinamono bei apelsinų eterinių aliejų aromatai, švelniai pasitinkantys svečius jau koridoriuje – tai mažyčiai dalykėliai, padedantys sukurti ypatingai jaukią, šventišką ir malonią būseną mano namuose. Man svarbu, kad pati jausčiausi lengvai, harmoninga su savimi ir savo šeima, suspėjusi pasirūpinti savimi, tada jaučiuosi galinti duoti, dalintis savo šypsena bei džiugia nuotaika su svečiais. Ir dar namuose mane labai džiugina papuošta gyva eglutė bei laukimo bei gerumo jausmas širdyse ir vaikų spindinčiose akyse.