53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Architekto patarimai

Architekto patarimai, kaip terasą paversti miesto poilsio oaze

Pasinerti į mėgstamos knygos puslapius, padūkti su vaikais ar surengti nedidelę iškylą draugams. Kaip išnaudoti terasą mieste ir paversti ją poilsio erdve?

Nekilnojamojo turto ekspertų teigimu, terasos ypač padidina būsto vertę ir pirmų aukštų nepatrauklumą paverčia pagrindiniu privalumu.

„Terasų gali būti įvairių dydžių – nuo kelių iki 100 kvadratinių metrų. Dažniausiai daugiabučių gyvenamųjų namų butams įrengiamos 8–15 kv. m dydžio terasos pirmame aukšte. Tokio ploto pakanka rekreacinei erdvei sukurti“, – teigia Darius Ibėnas, nekilnojamojo turto plėtros įmonės „Eika“ architektas.

Lyg nuosavas kiemas

Šiltuoju metų laiku terasa gali tapti dar vienu kambariu, dažniausiai svetainės ar valgomojo pratęsimu į lauką. Architekto teigimu, vis dažniau būsto šeimininkai siekia sukurti terasoje erdvę, kuri būtų kuo panašesnė į nuosavą kiemą.

„Žaluma, medinės grindys, vietoje ruošiami valgiai. Visa tai, ko norisi būnant lauke, kai už lango šviečia saulė. Tai tarsi vasaros svetainė, nes kam gi leisti vakarus uždaroje patalpoje, kai gali šnekučiuotis su šeima, draugais, valgyti skanų maistą, stebėdamas miesto dangų?“ – klausia architektas.

Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, D. Ibėnas atkreipia dėmesį, kad, priklausomai nuo dydžio, terasa gali pavirsti tradicine poilsio zona su krėslais ir kavos staliuku ar ramia šeimos pasisėdėjimų vieta su dideliu stalu: „O gal net vakarėlių vieta, į kurią susirinks daug draugų. Viskas priklauso nuo šeimininkų poreikių“, – sako architektas.

Jis prisimena, kad Pilaitėje plėtojamame projekte šeimininkai išsikasė mažą tvenkinį ir augino žuvytes, o Santariškėse – pasisodino pomidorų. „Terasas tėvai dažnai išnaudoja kaip žaidimų kiemą vaikams, kur jie gali lakstyti. Tik, žinoma, reikia aptverti erdvę ir pasirūpinti jų saugumu“, – atkreipia dėmesį architektas.

Shutterstock

Baldai ir apšvietimas

Jauki terasa neįsivaizduojama be lauko baldų, kurių dizainas kinta priklausomai nuo mados tendencijų.

„Anksčiau terasa asocijavosi tik su masyviais medžio baldais, o dabar dažniau pasirenkami įvairių formų ir dizaino baldai, panašūs į valgomojo arba svetainės. Svarbu, kad jie būtų pagaminti iš patvarių medžiagų, atsparių lietui ar saulei. Terasoms jaukumo suteikia ir įvairios širmos, padedančios atskirti erdves. Nuo saulės saugo skėčiai, pavėsinės ar markizės“, – pasakoja architektas.

Itin svarbus terasos akcentas – apšvietimas. Tai ypač aktualu giedromis ir šiltomis vasaros naktimis. Romantišką atmosferą terasoje gali sukurti žvakidžių, lauko šviestuvų kompozicijos. Jie ne tik atlieka savo tiesioginę funkciją, bet dažnai tampa ir dekoro elementais.

Terasą poilsio oaze paverčia ir hamakai ar lopšiai, jeigu yra kur juos pakabinti. Jei terasa didesnė ir šeimininkai mėgsta ilsėtis kepinant saulei, tiks deginimosi gultai.

Shutterstock

Mažas sodelis

Terasos erdvė yra tobula vieta įgyvendinti sodininko fantazijas. Augalai terasai suteikia jaukumo, tačiau patartina rinktis tokius, kuriems nereikia daug priežiūros.

„Karštą dieną terasoje palikus paprastą vazoninę gėlę, kitą rytą ji gali būti jau nuvytusi. Šeimininkai dažniausiai renkasi spygliuočius augalus, kurių nereikia itin dažnai laistyti. Žinoma, kad terasoje galima auginti ir prieskoninius augalus, kurie puikiai tiks pagardinti maistą ir atrodys lyg mažas sodelis“, – pasakoja D. Ibėnas.

Mano išsaugoti straipsniai