53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Patarimai

Patarimai, kaip nuo gaisro gelbėti rąstinį namą

Rąstinis namas – ne tik jaukus ir šiltas būstas, bet ir degus pastatas, kuris bet kuriuo metų laiku gali nukentėti nuo gaisro. Pagal šių metų Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ataskaitas, daugiausiai gaisrų kyla dėl neatsargaus elgesio, o apie 10 procentų – dėl neteisingai sumontuotų elektros įrenginių. Kitos gaisrų priežastys – netvarkingos krosnys ar kaminai, padegimai, technologiniai pažeidimai, vaikų išdykavimai.

Medienos, kaip statybinės ir konstrukcinės medžiagos silpnoji pusė yra didelis degumas, todėl statant rąstinį namą reikia atsižvelgti į galimą pavojų ir pagalvoti apie tinkamą apsaugą nuo ugnies.

Konstrukcinė mediena, vertinama kaip statybos gaminys, įtraukta į Reglamentuojamų statybos gaminių sąrašą. Ten pat nurodytos ir techninės specifikacijos bei schemos privalomiems rodikliams (ilgaamžiškumas, drėgnumas, klasifikacijos pagal degumą, stiprumo klasę, tankį ir kt.) nustatyti.

Asepas nuotr.

Medienos kaip statybos gaminio gaisrinę saugą reglamentuoja Statybos techninis reglamentas „Gaisrinė sauga“. Viena būtinų statybinės medienos ir jos konstrukcijų naudojimo sąlygų – impregnavimas medienos antiseptikais ir priešgaisrine danga medienai. Taikomi įvairūs medienos impregnavimo priešgaisrine danga metodai: su spaudimu, mirkymas vonioje, tepimas, purškimas. Priešgaisrine danga impregnuota mediena (priklausomai nuo įsigėrimo gylio) yra žymiai atsparesnė degimui, taigi efektyviai apsaugota ir užsidegimo stadijoje, ir viso gaisro metu.

Gaisro atveju, impregnuotos medienos paviršiui pasiekus degimo temperatūrą, pradeda veikti priešgaisrinė danga ir formuotis puta, kuri stabdo ugnies plitimą (priklausomai nuo aplinkybių – maždaug 10 minučių). Kadangi gaisro metu svarbi kiekviena minutė, per šį laiką gali pavykti gaisrą visiškai užgesinti, išsikviesti ugniagesius, saugiai evakuotis ar išgelbėti vertingus daiktus.

Dažniausiai priešgaisrine danga impregnuojamos stogo, sienų ir perdangų medinės konstrukcijos. Sienų rąstų ir grindinių lentų priešgaisrinėmis priemonėmis apdoroti nereikia, nes jos būna dengiamos dekoratyvinėmis dangomis (dažais, aliejais ar lakais), o priešgaisrinės dangos uždažyti negalima.

Asepas nuotr.

8 prevencinės priemonės, padėsiančios išvengti gaisro rąstiniame name:

1. Įsitikinkite, kuriam degumo laipsniui priskiriamas jūsų namas ir ar būtina jį apdoroti priešgaisrinėmis dangomis medienai. Taip pat galite išsiaiškinti, kokia privaloma medienos degumo klasė. Pavyzdžiui, jeigu pastatas priskiriamas trečiam degumo laipsniui, jo stogo konstrukcijų impregnavimas neprivalomas, jeigu priskiriamas pirmam ar antram laipsniui, privalomas medienos impregnavimas priešgaisrine danga, užtikrinančia B degumo klasę.

2. Gyvenamosiose patalpose įrenkite autonominius dūmų detektorius, kurie įspėtų apie kilusį gaisrą.

3. Skirkite kelias valandas ir su visa šeima, ypač vaikais, pasikalbėkite, kaip elgtis kilus gaisrui. Įsigykite vieną ar du gesintuvus, pasimokykite jais naudotis, aptarkite galimas gaisro priežastis, matomoje vietoje užklijuokite lapelį su gaisrinės pagalbos telefono numeriu.

4. Prieš kiekvieną šildymo sezoną apžiūrėkite krosnių, židinių sieneles, kaminus, ar nėra juose įplyšimų, pro kuriuos gali prasiveržti ugnis. Pasirūpinkite, kad būtų išvalyti dūmtraukiai. Prakurai nenaudokite degalų ar greitai užsiliepsnojančių skysčių. Šalia židinio ar krosnies prikalkite skardos lakštą ar pritvirtinkite nedegų organinio stiklo pagrindą, kad iškritusios žarijos neuždegtų grindų. Nepalikite be priežiūros atvirų krosnies ar židinio durelių.

5. Šildant patalpas elektriniais prietaisais, kyla kitoks pavojus – perkrauta elektros instaliacija, įkaitę laidai, trumpas jungimas. Svarbu, kad elektros įrengimai būtų teisingai išdėstyti, parinkti tinkami laidų skerspjūviai. Ypač atkreipkite dėmesį į kokybišką elektros laidų sujungimą, nes tai vieta, kuri labiausiai kaista ir gali sukelti gaisrą. Taip pat nestatykite elektrinių šildymo prietaisų prie pat užuolaidų, baldų, neapkraukite jų džiovinamais drabužiais. Išjunkite, jeigu išvažiuojate ilgesniam laikui.

6. Kieme sutvarkykite ir išvežkite ypač degias šiukšles (pavyzdžiui, senus baldus, makulatūrą). Labai pavojinga kieme deginti sugrėbtus lapus, šiukšles, ypač vėjuotomis pavasario ar rudens dienomis, nes vėjas gali rusenančius lapus užnešti ant stogo, įpūsti per orlaidę ir taip sukelti gaisrą.

7. Gaisrą gali sukelti net ir ant šventinio stalo jaukiai degančios žvakės. Nepalikite degančių žvakių be priežiūros, geriau užpūskite išeidami į kitą kambarį. Jeigu degančias žvakes statote ant palangių, puošiate jomis kalėdinę eglutę, pasirūpinkite, kad žvakės būtų pritvirtintos ant nedegaus pagrindo, stovėtų toliau nuo užuolaidų.

8. Pasirūpinkite, kad prie namo, jeigu kas atsitiktų, lengvai privažiuotų ugniagesių automobiliai: neužstatykite mašinomis ar kitais rakandais pravažiavimų, šalia esančių vandens telkinių ar hidrantų, žiemą aplinkui nuvalykite sniegą.

Mano išsaugoti straipsniai