Į lygintuvus dažnas žiūri paprastai – svarbiausia, kaip efektyviai jis atliks savo pagrindinę funkciją. Į jų priežiūrą irgi galima būtų pasižiūrėti paprastai – neprižiūrimas prietaisas praranda savo efektyvumą, o jūs prarandate dalį savo laiko. Ilgainiui iš laiko, kurį praleidote pakartotinai lygindami ne iki galo išlygintus audinius, gali susidaryti solidus skirtumas. To išvengti galima tiesiog pasirenkant minimaliai priežiūros reikalaujantį lygintuvą ir naudojant teisingas jo priežiūros priemones. Kaip tai padaryti, paklausėme buitine technika prekiaujančių įmonių atstovų.
Šiuolaikiniai lygintuvai, palyginus su senesniais, tapo įmantresni, bet nereiklūs. Būtent dėl to, jų priežiūrai skirtą laiką galite sumažinti iki minimumo, išsirinkdami kokybišką lygintuvą. „Geras šiuolaikinis lygintuvas su kokybišku keramikiniu padu ir automatiniu kalkių išvalymu priežiūros beveik nereikalauja. Teisingai eksploatuojamas, šiuolaikinis lygintuvas, gali tarnauti daug metų. Tuo tarpu, jeigu žiurėsime į senesnės kartos lygintuvus su aliumininiais ar nerūdijancio plieno padais, jų priežiūra yra sudėtingesnė vien dėl to, jog padas su laiku braižosi. Subraižytas padas neslysta taip kaip turėtų, o jeigu neslysta, reiškia audinys yra sustumiamas ir lyginant gauname raukšles. Dažniausiai lygintuvas nurašomas būtent dėl to, kad padas pajuodo, prisvilo, neslysta“, – pagrindinę priežastį, dėl kurios keičiamas lygintuvas įvardija buitine technika prekiaujančios įmonės „Skytech“ atstovas V. Kovalenia.
Taip pat itin dažna lygintuvo gedimo priežastis – paprasčiausias jo numetimas. „Kita dažnai pasitaikanti priežastis – prietaisas perdega. Todėl svarbu prietaisą saugoti ir nenumesti bei retkarčiais naudoti sprecialią lygintuvo nukalkinimo priemonę, kuri padės iš jo pašalinti susidariusias kalkes. Taip prižiūrint ir saugant prietaisą jis tarnaus ilgai“, – teigia buitine technika prekiaujančios UAB „TC prekyba“ atstovė Lina Mažeikienė.
Kalbant apie lygintuvo priežiūrą, esminės dalys yra lygintuvo padas ir vandens rezervuaras.
Vandens rezervuaras. Jis būna visuose lygintuvuose, turinčiuose garo funkciją. Rezervuaro ir kaitinimo elemento kalkėjimas, garo angų užsikimšimas gali sukelti lygintuvo temperatūros daviklių ir kaitinimo elementų gedimą. Tuomet vienintelė išeitis bus naujo lygintuvo pirkimas. Kietas vanduo kalkėti yra linkęs labiau. Jeigu iš jūsų čiaupo bėga kietas vanduo, o jūs nenorite lygintuvo nuolatos valyti, rinktitės tokį, kuris turėtų savaime nuo kalkių išsivalančią sistemą. „Vieni lygintuvai turi specialias nukalkinimo kasetes, kurias po tam tikro ciklų skaičiaus reikėtų pakeisti. Kito tipo lygintuvai turi savaiminio nukalkinimo sistemas – kalkių nuosėdos pašalinamos paspausdus specialų nukalkinimo mygtuką, arba tiesiog su garu. Tiesa, pastarieji lygintuvai lyginimo metu dažnai palieka kalkių gumulėlius. Kompaktinės lyginimo sistemos būna ir su kasetėmis ir su specialiu kalkių nuosėdų išpylimo rezervuaru – atidarote kamštelį ir išpilate kalkių nuosėdas su vandens likučiais“, – pataria V. Kovalenia.
Taip pat galite naudoti ir distiliuotą vandenį. „Visuomet rekomenduojame nenaudoti vandens tiesiai iš čiaupo, kad lygintuvas tarnautų ilgiau. Jeigu nėra galimybės naudoti filtruotą vandenį, siūloma įsigyti specialaus lyginimo vandens, kuris yra minkštas, todėl užtikrins lygintuvo apsaugą nuo užkalkėjimo“, – teigia L. Mažeikienė.
Nors įvairių namų vietų valymui neretai pasitelkiamos ir vadinamosios liaudiškos priemonės, tokios kaip citrina ar actas, pašnekovė lygintuvo rezervuaro nerekomenduoja valyti šiais metodais ir vietoj to siūlo rinktis specialias lygintuvų valymo bei nukalkinimo priemones. Ilgesniam prietaiso tarnavimo laikui užtikrinti, patariama nelaikyti lyginimo metu naudoto vandens rezervuare, o jį tiesiog išpilti.
Lygintuvo padas. Užsiteršus pagrindui, audinys gali būti sugadintas – lyginimo metu ant jo gali likti dėmių. Lygintuvų padams valyti L. Mažeikinė pataria naudoti specialius rinkinius. „Lygintuvo pagrindo valymui yra siūlomi specialūs rinkiniai, kuriuos sudaro specialus trintukas, pieštukas ir šepetėlis. Su šiomis priemonėmis, galima saugiai nuvalyti pridegusį lygintuvo pagrindą“, – teigia ji.
Skirtingai nei rezervuaro atveju, padai nėra tokie jautrūs namudinėms priemonėms, tad jeigu lygintuvo padas prisvilo ar apsinešė nešvarumais, galite išmėginti ir jas. „Tiesa liaudiškais metodais, citrinos rūgštimi, actu ir panašiai, galima valyti tik aliumininius ir nerūdijančio plieno lygintuvų padus. Keramikai ir kai kuriems kitiems nelipniems paviršiams įvairūs valikliai gali pakenkti. Iš kitos pusės, keramika ar kitos nelimpančios dangos, nėra linkusios apsivelti, prisvilti ar kitaip pritraukti nešvarumus“, – pataria V. Kovalenia.
Kad ir kuo nutartumėte valyti lygintuvo padą, prisiminkite, kad abrazyviniai valikliai tikrai nėra gera išeitis.