Nors šiemet Velykas švęsime tik su artimiausiais šeimos nariais, tai vis tiek proga atitrūkti nuo rutinos ir susikurti šventinę nuotaiką. Ieškant idėjų nepriekaištingose velykinių stalų nuotraukose instagrame, gali susidaryti įspūdis, kad norint gražiai padengti stalą, būtini ypatingi įgūdžiai, geras skonis ir specialios serviravimo priemonės. Tačiau, pasak interjero dizainerės, gražų stalą, iš to, ką turime namuose, padengti galime kiekvienas. Tereikia žinoti kelis pagrindinius žingsnius, kuriuos ji atskleidžia.
1 žingsnis: stalo tekstilė
Atsižvelgdami į bendrą savo namų stilių ir tai, kaip atrodo stalas, kurį norėsite padengti, pirmiausia apsispręskite dėl tekstilės. Įprasta ir visada pasiteisinanti priemonė dengiant šventinį stalą – staltiesė. Vis dėlto šiais laikais ji nėra būtina. Šiuolaikiniame interjere vietoje jos puikiai atrodo ir stalo takeliai ar kilimėliai. Tai gali būti tas vienas naujas ir visą jūsų stalo vaizdą iš esmės keičiantis akcentas. Takelius ir kilimėlius galima tiesti ir tiesiai ant stalo, ir ant staltiesės. Stalą jie abiem atvejais papuoš, pagyvins. Ir, žinoma, nepamirškite servetėlių – puikiai tiks tiek popierinės, tiek medžiaginės.
„Iš natūralių medžiagų pagaminti stalo kilimėliai Velykų stalui idealiai tinka. Tokia proga norisi stalą puošti kuo natūraliau, kad viskas primintų atgimstančią gamtą. Tuo tarpu stalo takeliai – puiki priemonė tiems, kas mėgsta žaisti su spalvomis. Jie garantuoja ypatingą nuotaiką už vos kelis eurus. Pavyzdžiui, Velykoms itin tinka šių metų „Pantone“ spalvų – geltonos ir pilkos – derinio stalo takeliai, kilimėliai, servetėlės ir kiti akcentai. Atsižvelgdami į savo namų interjero stilių, norimą kurti nuotaiką ir turimas stalo serviravimo priemones, stalo aksesuarus iš tekstilės galite derinti tarpusavyje kaip tik jums patinka. Patariama naudoti 3–4 spalvas, kurios galėtų papildyti vieną kitą gerai tarpusavyje derėdamos arba ryškiai kontrastuodamos“, sako IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Eglė Čyvė.
Pasak jos, žaisdami tekstilės spalvomis kuriame tam tikrą įspūdį. Pavyzdžiui, jei balta staltiesė atrodo pernelyg oficialiai, pavasariškos nuotaikos jai suteiksime panaudodami spalvingus stalo takelius, servetėles ar augalus. Natūralių atspalvių tekstilė, kaip antai lininė, padeda kurti jaukų, nostalgišką įspūdį, primenantį Velykų šventimą kaime pas senelius. Spalvinga, pavyzdžiui, geltona ar žalia staltiesė atrodys žaismingai.
2 žingsnis: indai ir stalo įrankiai
Prieš pradėdami dekoruoti velykinį stalą, apsidairykite – kokio stiliaus jūsų šviestuvai, kėdės, kokie jūsų stalo įrankiai ir indai? Kad vaizdas kambaryje būtų darnus, stalą dengti reikėtų atsižvelgiant į vyraujantį kambario stilių. Tačiau tam visiškai nebūtina pirkti krūvos naujų daiktų: naudokite jau turimus indus ir stalo įrankius, o jiems paįvairinti pakaks vos kelių naujų akcentų.
„Jei turima staltiesė marga – lėkštės turėtų būti vienspalvės. Jei staltiesė ir lėkštės tos pačios spalvos, akį traukiantis akcentas galėtų būti naujos spalvingos desertinės lėkštutės ar dubenėliai. Na, o jei jūsų pietų servizas baltas, stalo vaizdą pagyvinkite ryškiaspalviu stalo takeliu, o ant kiekvienos lėkštės padėkite po tekstilinę servetėlę. Stalas atrodys įspūdingai, jei lėkštes ir stalo įrankius išdėliosite kaip restorane“, sako E. Čyvė.
Stalo akcentas taip pat gali būti serviravimo indai, kuriuose patiekiamas maistas. Pavyzdžiui, jei jūsų stalas šiuolaikinio stiliaus, su auksiniais ar aukso spalvos elementais, ant jo gražiai atrodytų aukso spalvos serviravimo lėkštė. Na, o jei namų ir stalo stilius labiau tradicinis, kaimiškas – rinkitės serviravimo indus ar padėklus, pagamintus, pavyzdžiui, iš medienos. Ant tokio stiliaus stalo įspūdingai atrodytų ir masyvi medinė pjaustymo lenta.
3 žingsnis: dekoracijos
Pasak IKEA interjero dizainerės, norint, kad stalas atrodytų gražus ir tvarkingas, nereikėtų ant jo sukrauti viso turimo maisto. Ji pataria verčiau palikti erdvės dekoracijoms, o dalį maisto laikyti virtuvėje ant darbastalio arba ant stumdomo virtuvinio vežimėlio.
Beje, velykinių dekoracijų nebūtina pirkti. Jų nesunkiai pasigaminsite iš to, kas yra namuose ir ką rasite gamtoje. Interjero dizainerė dalijasi keliomis idėjomis ir kartu primena taisyklę: mažiau yra daugiau. Pasirinkite vieną ar du šventinius dekoro elementus, kurie bus pagrindinis stalo akcentas ir atliks stiliaus jungiamąją funkciją.
· Jūsų Velykų stalo pagrindinis akcentas gali būti ovalus padėklas su samanomis – ant jo galėsite eksponuoti gražiausius margučius.
· Jei turite vaikų, iš servetėlių ir kiaušinių pasigaminkite velykinių kiškučių. Susukite servetėlę, tada ja apgaubkite kiaušinį iš abiejų pusių ir suriškite ją virvele virš kiaušinio taip, kad servetėlės galai atrodytų kaip kiškučio ausytės. Po tokią dekoraciją padėkite ant kiekvienam šeimos nariui skirtos lėkštės. Tai padės sukurti žaismingą atmosferą, taip tinkančią prie velykinių pusryčių stalo.
· Rankų darbo dekoracija, gražiai atrodysianti ant bet kokio stiliaus stalo, – stiklinė vaza su gamtos elementais. Į vazą galite įdėti samanų, medžių šakelių, šieno, džiovintų gėlių, margučių ar ką tik sugalvosite.
· Pavasario šventę labai pagyvins didžiulė pavasarinių gėlių ar šakelių puokštė. Dar viena idėja – masyvesnis vazonas su pasodintomis pavasarinėmis gėlėmis.
· Paprasčiausia ir ilgaamžiškiausia dekoracija – dirbtinės gėlės ar girliandos. Papuoškite šventinį stalą ilga žalia girlianda arba vazonėliais su dirbtiniais augalais. Tai ilgaamžės ir universalios dekoracijos, kuriomis nuotaiką galima kurti ištisus metus.
· Prie staltiesės, lėkščių ir stalo dekoracijų pritaikytos ir gražiai sulankstytos ar su medžių šakelėmis padekoruotos servetėlės visada subtiliai atrodys ir papuoš bet kokio stiliaus šventinį stalą.