Pastaruoju metu pasaulyje vis dažniau girdime apie modulinius namus, nes žmonės ieško greito, tvaraus ir pigaus būsto. Tačiau Lietuvoje tai dar naujiena ir tikrai ne visi žino, kas tai yra. Supažindiname su šiuo įdomiu ir praktišku namų statybos būdu.
Moduliniai namai statomi ne sklype, o specialiai tam įrengtose ir pritaikytose patalpose ir tik tada transportuojami į planuojamo namo vietą.
Dažniausiai jie yra statomi dalimis, kurios ir yra vadinamos moduliais. Tokie pastatai gali būti tiek gyvenamosios, tiek komercinės paskirties. Moduliniai namai statomi pagal tokius pačius standartus kaip ir tradiciniai namai. Yra naudojamos tos pačios statybinės medžiagos, kaip pavyzdžiui, daugiasluoksnės plokštės. Abiem variantams yra taikomi tie patys reikalavimai, tarp jų ir gaisrinės saugos.
Trumpa modulinių namų atsiradimo istorija
Nors šis pavadinimas tik neseniai tapo dažniau girdimas visuomenėje, tačiau būtent toks statybos būdas nėra naujas, jis atsirado dar prieš 200 metų. Anksčiau, tokiu būdu buvo įrengiami laikini namai, kuriuos statydavo po įvairių gamtinių stichinių nelaimių, karų ar net ekonominės krizės.
Modulinių namų statymo pradžia galima vadinti 1830 metus kai Londono dailidė Johnas Manningas pastatė namą savo sūnui, iš surenkamų dalių, kurį paskui pergabeno į žemyninę šalį.
1840 metais šis statybos būdas paplito Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidėjus Kalifornijos aukso karštinei. Ši karštinė prasidėjo, kai minėtoje zonoje buvo atrastas auksas ir ten suvažiavo žmonės iš viso žemyno ieškodami lobio, bet neturėdami kur apsistoti. Reaguojant į tokį žmonių antplūdį, buvo ieškomas geriausias būdas, kaip juos apgyvendinti, taip atsirado moduliniai namai.
1851 metais buvo suprojektuoti „Krištoliniai rūmai“ Didžiojoje Britanijoje. Šie rūmai išlieka vienu žymiausių ankstyvosios modulinės statybos pavyzdžių. Juos suprojektavo, per rekordinį laiką, tik dvi savaites, iš lengvų ir prieinamų medžiagų tarp jų ir, geležies, medžio, stiklo, o pastatė per kelis mėnesius. Vėliau, šiuos rūmus išmontavo ir perkėlė į kitą vietą, tai tik parodo dar vieną šio statymo būdo privalumą – galimybę lengvai perkelti pastatą iš vienos vietos į kitą be papildomų statymo darbų.
1900 metais Čikagos statybininkas Augustinas Teiloras (Augustine Taylor) sugalvojo naują būdą statyti sienas ne statybvietėje, o atskirai ir paskui jas atgabenti ten, kur reikia ir greitai bei patogiai sumontuoti.
1908-1940 m. Įmonė, kuri vadinosi „Sears Roebuck and Co“ sukūrė katalogą, kuriame pateikė 500 000 surenkamųjų namų, kuriuos buvo galima išsirinkti. Tais laikais tokie namai kainavo daug mažiau nei įprastai statomi namai, o tai itin viliojo žmones. Įdomus faktas, kad daugelį jų, vis dar įmanoma rasti Amerikoje.
Antrasis pasaulinis karas. Šio karo eigoje moduliniai namai buvo statomi siekiant apgyvendinti masinį kariškių antplūdį. Namai buvo gaminami iš gofruoto plieno ir juos vadino „Quonset Huts“ arba „Nissen Huts“, tokie pastatai buvo naudojami įvairioms paskirtims tiek apgyvendinimui, tiek daiktų laikymui. Juose taip pat įsikurdavo įvairios institucijos, tokios kaip mokyklos ir ligoninės.
Kai baigėsi karas, Jungtinėse Amerikos Valstijose kariai neturėjo kur grįžti namo, todėl vyriausybė ėmėsi statyti surenkamuosius namus, nes juos pastatyti ir surinkti buvo žymiai greičiau ir pigiau. Kitos šalys neatsiliko nuo JAV, tad irgi pradėjo statyti tokius namus savo grįžtantiems kariams.
Moduliniai namai šiandien
Šiandien šis statymo būdas yra populiarus visame pasaulyje. JAV 4% namų yra pastatyti moduliniu būdu. Vokietija turi 9% tokių namų, Japonija 28%, o Europoje net 84% visų individualių namų yra pastatyti būtent taip.
Laikui bėgant, modulinė statyba tobulėjo. Naujovių atsirado programinėse įrangose, modeliavimo bei automatizavimo procesuose. Visi šie pasikeitimai lėmė tokio statymo būdo evoliuciją, kurios dėka galima buvo pradėti kurti ir statyti patogesnius gyventi bei gražesnius pastatus.
Nors mes ir nepastebime, tačiau moduliniai pastatai yra naudojami įvairiausios paskirties pastatams statyti. Tokiu būdu yra statomi viešbučiai, daugiabučiai, mokyklos, ligoninės ir kitokių paskirčių pastatai.
Atsižvelgiant į esamą pasaulio ekonominę būseną, demografiją bei kitus aspektus, labai tikėtina, kad toks statybos būdas tik populiarės, nepaisant jo minusų. Šiomis dienomis ypatingai vertinamas laikas, kurio sutaupoma statant modulinius namus, o jų prieinama kaina, mobilumas, taip pat vilioja įsigyti būtent tokio tipo būstą.