Mažas būstas – tai dar ne priežastis atsisakyti patogios miegamojo lovos ir kas vakarą tiesti sofą, o kas rytą ją lankstyti atgal. Pažiūrėkime, kaip šią problemą spręsti siūlo interjero dizaineriai ir gamintojai.
1. Lentynų pertvara. Projektuodama interjerą 40 m² bute, interjero dizainerė Gintarė Jarmalavičiūtė stengėsi išsaugoti erdvės pojūtį, todėl atsisakė stacionarių ar stumdomųjų pertvarų ir miegamąjį komponavo bendrojoje erdvėje. Teko ieškoti sprendimo, kaip vizualiai jį paslėpti. Tinkamiausiu tapo lentynų konstrukcija: ji atskiria zonas, bet padeda išsaugoti erdvės pojūtį, riba yra menama ir neįkyri, nesudaranti kliūčių į miegamąjį patekti dienos šviesai. Lentynų konstrukcija ne tik suskaido erdvę, bet ir atlieka miegamojo spintelės paskirtį. Po lentynėlėmis paslėpti šviestuvai kambarį pripildo švelnaus šešėlių mirgėjimo ir suteikia jaukumo.
A. Stepankevičiaus nuotrauka.
2. Į priešingas puses. Kartais prasčiausi sprendimai būna geriausi. Nereikia net pertvarų – užtenka lovos su aukštu, lengva užuolaidėle uždengtu galvūgaliu ir logiško baldų išdėstymo. Bendrojo kambario centre įkomponuoti pagrindiniai skirtingų zonų baldai – lova ir sofa – orientuoti į priešingas puses, o aukštas galvūgalis atstoja pertvarą ir vizualiai dalija erdvę į dvi dalis: vienoje pusėje – svetainė, kitoje – miegamasis.
Gamintojo „Ikea“ nuotrauka.
3. Vienoje erdvėje. Dizainerė Vėjūna Kasinskienė, norėdama sukurti kuo erdvesnės patalpos pojūtį 28 m² bute, atsisakė atitvarų ir sienelių, o funkcines zonas suskirstė baldais – taip buvo išsaugota vientisa, nesuskaidyta erdvė ir neužgožti dideli langai. Miegamasis taip pat įrengtas bendroje erdvėje, tik šiek tiek „įstumtas“ į nišą. Ją suformavo vietoj įprastų naktinių spintelių prie miegamojo lovos sumontuota talpi spinta su antresolėmis.
L. Garbačausko nuotrauka.
Patarimas! Norėdami sukurti kuo daugiau vietos daiktams pasidėti ir išsaugoti estetinį interjero įvaizdį, fasadams rinkitės vientisas blizgias šviesaus atspalvio plokštes.
4. Kartu ir atskirai. Vos 28 m² buto miegamasis nuo bendrojo kambario erdvės atskirtas pertvara. Į jį patekti galima iš abiejų pusių. Interjero autorė Audronė Litinskienė, norėdama išsaugoti privatumo pojūtį, suprojektavo dvejas stumdomąsias duris, jungiančias svetainės ir miegamojo kambarius. Jas atidarius sukuriamas vientisos didelės erdvės pojūtis, o į centrinę pertvarą, prie kurios įrengta svetainės TV zona, suvažiuojančios durų plokštumos neužima vietos ir neskaido erdvės. Prireikus privatumo, vienas ar abejas duris galima užstumti, ir kambarys lieka atskirtas.
Audronė Litinskienė. A. Narmonto nuotrauka.
5. Už užuolaidos. Nedideliame lofto tipo bute miegamojo zonai parinkta vieta palei galinę sieną. Šią zoną projekto autoriai – studijos „INT2architecture“ architektai – nuo bendros erdvės vizualiai atskyrė paaukštintomis medinėms grindimis, atstojančiomis ir lovos rėmą. Privatumui sukurti įrengtos užuolaidos, kartu suteikiančios jaukumo urbanistinio dizaino plytų faktūra dekoruotai erdvei.
„INT2architecture“ vizualizacijos.
Praktiškas sprendimas. Pakyla, ant kurios įrengta miegamojo zona, atstoja ir talpią patalynės dėžę. Talpiuose, į priekį ištraukiamuose stalčiuose galima slėpti rečiau naudojamus daiktus – jiems mažame būste visada trūksta vietos. Stalčius montuokite su nedideliais guminiais ratukais – lengvai važinės ir nebraižys grindų.
6. Veidrodinės sienos. Renovuojant senos statybos 32 m² butą buvo išgriautos visos pertvaros ir suformuota nauja miegamojo zona bendrojoje erdvėje. Dizainerė Audronė Ambrazienė miegamojo lovą pasiūlė atitverti veidrodinio paviršiaus slankiąja sistema. Uždarius duris, veidrodžiai nesudaro aklinos sienos įspūdžio ir svetainėje išsaugo erdvės pojūtį, o stilizuoti medžių siluetai suskaido atspindžius ir sukuria įdomų vaizdą.
Igorio Petino nuotraukos.
7. Už stiklo pertvaros. Architektės Eglė Mišinytė ir Jurgita Mockutė, projektuodamos 46 m² butą, miegamojo zoną suformavo bendrajame kambaryje, o nuo svetainės atskyrė langais suskirstyta tonuoto stiklo pertvara – taip į jį patenka daugiau šviesos ir kuriama didesnės erdvės iliuzija. Kadangi miegamojo zona tik sąlyginai atskirta vitrinine pertvara ir masyvia odine sofa, jos interjeras itin asketiškas, o tonuotas stiklas koloritą dar labiau prislopina. Čia vyrauja pilkšvi sienų ir spintos plokštumų bei lovos tekstilės atspalviai, industrinio stiliaus šviestuvai ir naktiniai staliukai – itin lakoniško dizaino, todėl miegamojo zona tampa tarsi nematoma bendrojo kambario erdvėje.
L. Garbačausko nuotrauka.
8. Funkcinis kubas. Statyti aklinų pertvarų 28 m² erdvėje studijos „Ruetemple“ architektams ranka nekilo, todėl būsto centre buvo suformuotas integruotas kubas. Viena vertus, tokia konstrukcija padėjo išsaugoti erdvės ir laisvės pojūtį, kita vertus, ji funkcionaliai apibrėžia svarbiausių zonų ribas: čia įkomponuoti miegamasis bei ilsėtis skirta erdvė, drabužinė ir sofa priešais televizorių. Vidury kambario įrengtas kubas architektūriškai išraiškingas: miegamojo zonoje yra didelių langų, pro kurias šviesa patenka į prieškambarį, yra laiptai ir paaukštinimas, talpios lentynų konstrukcijos, miegamojo ir sofos nišos. Ant paaukštinimo integruoto kubo viduje suprojektuotame 4 m² miegamajame apgalvotai palikta vietos siauroms lentynėlėms ir galimybei apeiti lovą. Kai reikia, miegamąjį galima atskirti ritinine užuolaida.
Studijos „Ruetemple“ nuotrauka.
9. Išnaudokite nišas. Projektuodama interjerą 28 m² bute, dizainerė Kristina Lastauskaitė-Pundė stengėsi, kad butas, nors ir nedidelis, būtų komfortiškas, todėl nutarta neatsisakyti plačios dvigulės lovos. Dėl šios priežasties bendrajame kambaryje numatyta ir miegamojo zona: ją dizainerė suprojektavo mažiausiai nuo įėjimo matomoje, tamsiausioje kambario vietoje – greta durų suformuotoje nišoje. Net ir lengvos pertvaros tarp svetainės ir miegamojo būtų labai sumažinusios ir taip ankštą kambarį, tad Kristina nutarė nišą nuo bendrosios erdvės atskirti kitaip – raštuotų tapetų apdaila.
A. Narmonto nuotrauka.