Puikus būdas išgyventi žvarbią žiemą – iš naujo atrasti jaukiai šildantį patiekalą, kuris nepelnytai dažnai lieka užmarštyje, o neretai dar ir išvadinamas nuobodžiu. Garsusis virtuvės šefas Alfas Ivanauskas atskleidžia, kaip trintų sriubų gaminimo procesą paversti lengvu bei žaismingu ir mėgautis organizmui naudingu rezultatu. Be to, yra ir daugiau „stebuklingų“ sveikuoliškų receptų, kuriuos galite išbandyti.
Kaip moliūgų sriubą pamėgti dar labiau?
„Trintos sriubos yra geras dalykas šaltuoju sezonu, jei į jas dedame tinkamus ingredientus ir jų neperverdame. Svarbu nepadauginti riebalų, nes jie ne gelbėja, o tik apsunkina organizmą. Geriau naudoti produktus, gausius mikroelementų ir vitaminų, ypač C ar D – naudingų siaučiant gripui ar norint pastiprinti imunitetą dabartinėmis pandeminėmis aplinkybėmis“, – pataria idėjinis „Virtuvės mitų griovėjų“ lyderis ir maisto dizaino ekspertas.
A. Ivanauskas pastebi, kad turbūt labiausiai lietuviams patinka trinta moliūgų sriuba. Kad ji būtų sveika, šefas siūlo pirmiausia daržovę iškepti orkaitėje ir tik tada sutrinti, tačiau ne iki vientisos masės.
„Vien tik trinta sriuba labiau primena vaikišką tyrelę, tad palikite kai kuriuos gabaliukus didesnius – taip sriuba bus gardesnė ir įdomesnė. Be abejonės, dėl skonio nesiginčijama, o tiems, kurie augina mažylius, kruopščiai sutrinti maisto ingredientus netgi būtina. Tačiau kitais atvejais rekomenduoju trintą sriubos masę papildyti dalimi daržovių, tiesiog pakepintų keptuvėje ar orkaitėje“, – pasakoja maisto žinovas.
Moliūgas – gana saldi daržovė, todėl A. Ivanauskas patikina, kad jai į kompaniją puikiai tiks kiek netikėti, tačiau puikų balansą sukursiantys ingredientai: bruknės, spanguolės, citrinos, šaltalankiai ar svarainiai.
Įgyvendinti netikėtus kulinarinius sprendimus padeda technika
Eksperimentuoti A. Ivanauskas ragina ir dar drąsiau – vienoje lėkštėje patiekti kelių skirtingų skonių bei spalvų sriubas, pavyzdžiui, moliūgų ir žirnelių. Tvirta trintų sriubų konsistencija leidžia išskirstyti jas į dvi dalis, o toks estetinis patiekalo vaizdas išties žadina apetitą.
„Gaminant vien tik žirnelių sriubą taip pat nebūtina jų visų sutrinti – šiek tiek nuplikykite karštu vandeniu ir pasilikite papuošimui. Įspaudę citrinos sulčių ar patarkavę citrinos žievelės ne tik gausite daug vitamino C, bet ir geriau įsisavinsite pačiuose žirneliuose esančių maistingųjų medžiagų. Tik šiukštu žirnelių nepervirkite, nes sriuba bus ir beskonė, ir nevertinga“, – akcentuoja A. Ivanauskas.
Tam, kad trintų, smulkintų patiekalų gaminimo procesas būtų malonesnis ir paprastesnis bei pavyktų išgauti tinkamiausią tekstūrą jis pataria pasitelkti į pagalbą elektrinį trintuvą ar kokteilinę.
„Aš savo virtuvėje turiu „Electrolux Explore 7“ – nedidelį, bet funkcionalų ir lengvai prižiūrimą prietaisą. Jame viskas plakama tam tikru kampu, optimaliu greičiu ir palaikant žemesnę temperatūrą, todėl išlieka maistingosios ingredientų savybės. Skirtingi pulsavimo greičiai padeda sutrinti iki reikiamos konsistencijos, o iš anksto užprogramuotos nuostatos pritaikytos konkretiems patiekalams gaminti, tarkime, tai pačiai trintai sriubai ar gėrimui. Dar vienas man labai svarbus šio prietaiso pliusas – galimybė taupyti laiką, vandenį ir tiek indą, tiek peiliukus plauti indaplovėje“, – pasakoja A. Ivanauskas.
Gardinkite prieskoniais, tirštinkite kruopomis
Česnakas, imbieras ir aitrioji paprika yra tie prieskoniai, kurie papildomai apsaugo nuo bakterijų, stiprina imunitetą ir tinka apsisaugoti nuo peršalimo, tad juos naudoti A. Ivanauskas pataria ir sriubose. Tik geriausia juos dėti prieš gaminimo pabaigą, kad išliktų visos naudingos medžiagos.
„Jei norite išvirti sveikesnę sriubą, naudokite kokybišką vištienos sultinį ir ruoškite su juo visas daržoves, tokiu būdu gausite dvigubai naudos. Asmeniškai man tokia sriuba ir yra geriausia –pagaminta iš sultinio, nepervirtų daržovių ir pagardinta bet kokiais mėgstamais prieskoniais“, – dalijasi A. Ivanauskas.
Ne paslaptis, jog įprasčiausia tirštinti trintas sriubas įbėrus šiek tiek miltų ar įpylus šlakelį grietinėlės. A. Ivanauskas primena apie kūrybiškesnį ir sveikesnį būdą, tai yra maltas kruopas: lęšius, bolivines balandas, laukinius ryžius, avinžirnius ir daugelį kitų. Sutrynus jas ne visas, kaip ir pirmiau minėtaisiais atvejais, organizmui reikalingų medžiagų sriuboje liks dar daugiau.
Trinta arbata – sveika ir gardu
Iš anksto paruoštos sveikuoliškos tyrės – dar vienas prieš žiemiškus sveikatai kylančius iššūkius atsilaikyti padedantis sprendimas.
„Ne tik neturiu laiko sirgti, bet apskritai vertinu kiekvieną savo gyvenimo minutę, tad vos tik startuoja šaltasis sezonas, elektrinė kokteilinė tampa vienu iš svarbiausių prietaisų namuose. Joje prisigaminu geriau pasijusti padedančių tyrių ir jas užsišaldau – atsiradus poreikiui tereikia leduką užpilti verdančiu vandeniu“, – patirtimi dalijasi A. Ivanauskas ir priduria, kad tyres galima laikyti ir šaldytuve, tačiau tuomet būtina suvartoti greičiau, kad nesugestų.
Virtuvės šefas kviečia išbandyti kelis jo mėgstamiausius tokių šildančių bei puikaus skonio gėrimų derinius. Pirmajam prireiks tik aviečių, imbiero ir citrinos žievelės. Į antrojo sudėtį įeina greipfruto žievelė, žalioji arbata ir medus. Trečiasis receptas egzotiško skonio ir labai veiksmingas – iš erškėtuogių arbatos, imbiero, šaldytų vyšnių, cinamono ir truputėlio aitriosios paprikos.