Plovas — Artimųjų Rytų patiekalas. Turbūt labiausiai žinomas uzbekiškas plovas, gaminamas su aviena arba ėriena. Bet reikia nepamiršti, kad ispaniška paella arba itališkas risotto irgi labai primena plovą. Tai kaip atskirti tikrą plovą nuo ryžių košės su mėsa? Tuoj pat viską sužinosite. Beje, dalinamės greitu ir gan paprastu plovo receptu. Užruksite vos 1, 5 valandos. Žemiau pateiktas plovo receptas nebūtinai gali būti toks, kokį žinote jūs, ar toks, koks yra tikrasis.
Taigi, jei jūs gamindami plovą, mėsą, morkas bei svogūnus pakepate, o po to dar troškinate vandenyje, ir ryžius verdate tame pačiame puode kaip ir mėsos-morkų-svogūnų troškinį — reiškia jūs darote tikrą (beveik tikrą) plovą, o ne ryžių košę. Ir net jei jūsų plove ryžiai bus sulipę — nesijaudinkite, su laiku išmoksite jų nesulipinti.
Plovą galima gaminti su bet kokia mėsa, nors man skaniausias būna su kiauliena arba jautiena. Vištiena yra per liesa ir sausa, o avienos nemėgstu. Mėsa turėtų būti riebesnė. Morkos ir svogūnai — privalomi. Svarbiausias plovo prieskonis — kuminas (išvaizda panašus į kmyną, bet kitokio skonio).
Reikės:
0,5 kg jautienos kumpio (sultingesnio);
0,5 kg ryžių;
0,5 kg morkų;
0,5 kg svogūnų;
česnako;
kumino, pipirų, druskos.
Šį kartą naudojau jautieną. Nusipirkau nuostabų kumpio gabaliuką.
Jautiena bus ir minkštesnė ir sultingesnė, jei joje matysis riebalų ruoželiai (kaip nuotraukoje).
Mėsą supjaustome kubeliais. Sutarkuojame morkas (jei netingite, galite supjaustyti šiaudeliais), pusžiedžiais supjaustome svogūną.
Plovui labiausiai tinka kuo storesnis puodas. Špižinis ar storadugnis plieninis bus pats tas. Kodėl? Todėl, kad geriau pasiskirstytų karštis. Kuo jis geriau pasiskirstys, tuo mažiau prie dugno prikeps ryžių ir tuo vienodžiau virs ryžiai, jie nepervirs ir nesulips. Mano naujasis špižinis darbą atliko puikiai.
Puode gerai įkaitinam aliejų (aliejaus nepagailėkite), ir sudedam mėsą. Mėsa turi apskrusti iš visų pusių, perkepti nereikia. Paskrudus mėsai, sudedam svogūnus.
Kepame, kol svogūnai pasidaro šviesiai rudi (maždaug 10–15 min). Po to sudedam morkas, ir vėl kepame, kol jos sukris. Karts nuo karto pamaišome.
Kai morkos iškepa, į puodą pilame vandens tiek, kad viską apsemtų. Sudedam prieskonius, druską, pipirus, česnaką.
Troškiname atidengtame puode maždaug 30 min.
Tada tolygiai paskirstydami supilame ryžius. Jų sluoksnį išlyginame ir ant viršaus pilame vandenį. Vandens pilti tiek, kad ryžius apsemtų maždaug per pirštus. Jokiu būdu nemaišome. Užviriname ir leidžiame keletą minučių pavirti. Tada ugnį sumažiname iki minumumo, puodą uždengiame ir viską pamirštame 45 minutėms.
Jei puodas storadugnis, gerai laikantis šilumą, tai ugnį po 45 min galima ir visai išjungti. Dar palaikome uždengtą 15 minučių. Plovas pagamintas! Nuostabus kvapas, skonis ir spalva. Ryžiai birūs ir nepervirę.
Aš visą laiką puodą laikiau uždengtą. Jei būtų per daug vandens, tai reiktų virti be dangčio, kad dalis vandens išgaruotų.
Skanaus!