Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Patarimai

Patarimai, kaip prižiūrėti būsto vamzdyną

Gera priežiūra – tai ilgiau tarnaujantys įrengimai, tame tarpe ir vandens nuotekų vamzdynas. Laiku pastebėsi problemą – išvengsi didelių išlaidų.

Turbūt nedažnai pamąstome apie vandens nuotekų sistemą, kuria gauname karštą ir šaltą vandenį, ar vamzdžius namo sienose. Bet gera priežiūra pailgina jų galiojimo laiką, apsaugo nuo pratekėjimų ir sutaupo pinigų. Keli patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti namų vandens nuotekų vamzdyną.

Venkite cheminių valiklių

Užsikimšę vamzdžiai – viena dažniausiai pasitaikančių bėdų. Be abejo, visuomet galite tuoj pat nusipirkti cheminių preparatų ir supilti į užsikimšusį vamzdį. Tačiau dažnai šie cheminiai preparatai pridaro daugiau žalos, negu naudos – aišku, kamštį jie sunaikina, tačiau paveikia ir vamzdžių sieneles – rūgštys gali pažeisti plastikinio nuotekų vamzdyno gumines sandarinamąsias tarpines. 

Kiekvieną kartą chemikalai vis labiau pažeidžia vamzdžius, kol galiausiai jie prakiūra.

Pats saugiausias būdas kamščio panaikinimui – kviestis meistrą, kad vamzdyną išvalytų mechaniniu būdu – standžiu trosu. Judinant įkištą trosą vamzdynas plaunamas tekančiu verdančiu vandeniu. Paslaugos kaina Vilniuje – apie 20 eurų. Nesunku tai padaryti ir pačiam, tuomet teks tiesiog nusipirkti valymo trosą.

Kaip apsisaugoti nuo kamščių

Kamščiai yra kenksmingi ne tik dėl to, jog užkemša ir skleidžia blogą kvapą. Užsistovėjęs vanduo gadina ir pačius vamzdžius. Tad – stebėkite, kas patenka į vamzdį, nemeskite bet ko – išimkite maisto likučius iš virtuvės plautuvės, iš vonios – plaukus.

Nusipirkite ir naudokite tinklelius, apsaugančius plautuvių „gerkles“ nuo užspringimo. Reguliariai patikrinkite, ar vonioje neprisikaupė plaukų. Iš lėkščių maistą visų pirma išmeskite į šiukšliadėžę, tik po to plaukite indus. Niekada nepilkite riebalų!

Riebalai yra skysti tik tuomet, kol jie karšti – atvėsę jie sustingsta ir užkemša vamzdžius. Tai pati didžiausia blogybė.

Sumažinkite srovę

Kad ir kaip smagu turkštis po stipria dušo srove, visgi vamzdžiams „sveikiau“, jei vanduo teka ramia srove. Vamzdžiai mažiau dyla ir ilgiau tarnauja. Taip pat ilgiau tarnaus ir kiti vandentiekio mechanizmai – jungtys, maišytuvai ir kiti prietaisai.

Vandens spaudimą galima išsimatuoti specialiu prietaisu – elektromagnetiniu vandens srovės matuokliu, tačiau jis nėra pigus ir paprastam bute tikrai nėra reikalingas.

Jei visgi išsimatavote ir nustatėte, jog srovės stiprumas yra per didelis, kvieskitės santechniką, kad sureguliuotų. Beje, pakeičiant dušo galvutę, vandens spaudimas vamzdžiuose nepasikeičia.

Vandens minkštinimas

Vanduo, kuriame yra gausu mineralinių medžiagų (kitaip vadinamas – „kietas“ vanduo), taip pat sutrumpina vamzdžių tarnavimo laiką. Natūralūs mineralai – magnis, kalcis, sudaro apnašas vamzdžiuose, apriboja vandens pratekėjimą, padidina spaudimą. Taip pat didina koroziją.

Baltos apnašos ant dušo galvutės ar maišytuvų – pirmas ženklas, jog vanduo yra „kietas“. Taip pat apie vandens kokybę turi informuoti ir bendrija, kuriai priklauso jūsų namas, ar kita aptarnaujanti įstaiga. Paprastai yra pateikiamos metinės ataskaitos. Vanduo laikomas kokybišku, jeigu druskų nustatoma ne daugiau kaip 1000mg/l.

Vandenį galima minkštinti – minkštas vanduo tampa naudojant vandens minkštinimo įrenginius ar filtrus. Vandens minkštinimo įrenginiai pašalina kreidą, kalkes ir kitus mineralus iš kieto vandens, paversdami vandenį minkštu. Prekyboje yra ne vieno tipo vandens minkštinimo įrenginių bei filtrų, tad, jei vanduo jūsų name yra tikrai per kietas, lengvai išsirinksite tinkamiausią. Geros kokybės vandens minkštinimo įrenginys gali tiekti minkštą vandenį daugiau nei 10 metų.

Prižiūrėkite švarą vamzdžiuose

Jei gyvenate daugiabutyje, nepamirškite, jog kas kelerius metus privalote išsikviesti santechniką, kuris išvalytų visus jums priklausančius kanalizacijos vamzdžius. Vilniuje santechniko iškvietimas bei 1 valanda darbo kainuoja apie 23 eurų.

Svarbu!

Susižinokite, kur yra jūsų namo pagrindinis vandens vožtuvas – jei įvyks avarija ir vanduo grasins užlieti butą, žinosite, kur išjungti vandenį.

Pasirūpinkite, kad šaltuoju (žiemos) metu neliktų lauke, garaže, rūsyje ar kitoje nešildomoje patalpoje guminių žarnų ar jungčių – nuo šalčio jos sutrūkinės ir praleis vandenį.
Niekada nedžiaukite ant vamzdžių drabužių – palengva išklibinsite jungtis ir vamzdis taps nesandarus.

Jei matote nors ir mažiausią vandens pratekėjimą – taisykite nedelsiant. Vanduo labai greitai sukelia koroziją ar pelėsį, o tai jau gresia daug didesnėmis problemomis.

Mano išsaugoti straipsniai