Pirties krosnis – ne tik privalomas pirties atributas, bet ir jos širdis. Tačiau dažnam kyla sunkumų, renkantis tinkamą krosnį. Taigi, kokių pirčių krosnių galime rasti, kokie jų privalumai, ir į ką svarbu atkreipti dėmesį.
Planuojant įsigyti krosnį pirčiai, kyla daugybė klausimų. Kokį modelį rinktis (akmeninę, medinę, su židinio funkcija, pagamintą fabrike ar profesionalaus židinių gamintojo, o gal sukonstruotą pagal individualų užsakymą)? Galbūt krosnį galima pasidaryti patiems? Kaip elgtis teisingiausia? Kad susigaudyti būtų lengviau, pristatome 7dach aprašomas pagrindines pirčių krosnių rūšis ir jų savybes.
Plytinės krosnys
Nusprendę pirtyje statyti plytinę krosnį, atiduosite duoklę istorijai ir protėvių tradicijoms. Deja, dabar tokių krosnių pasitaiko labai retai, nes sudėtinga rasti tikrai gerą krosnių meistrą, o pastatyti tokią krosnį kur kas sunkiau nei kitas. Dar viena priežastis, kodėl plytinės krosnys vis mažiau populiarios, – ilgas patalpos įkaitimo laikas.
Jei jums vis dėlto pavyko rasti tinkamą meistrą ir jūsų neglumina visi kiti veiksniai, plytinę krosnį naudosite ilgai.
Kokiomis savybėmis pasižymi tokia krosnis? Visų pirma, tai gana masyvus statinys. Jos svoris gali siekti iki 1200 kg, priklausomai nuo storio, todėl būtinas tvirtas pagrindas masei atlaikyti. Pati konstrukcija susideda iš kelių dalių:
- ugniadėžės iš nedegių plytų;
- dūmtraukio;
- vietos, kurioje šildomas vanduo (gyvatuko);
- pelenų skyriaus;
- tinklo.
Svarbu! Plytinė krosnis statoma ir veikia kitaip nei maistui ruošti skirta krosnis. Taip pat nepamirškite, kad statant plytinę krosnį jungimui naudojamas tik molis ir smėlis. Cementas šiuo atveju netinka, nes jis neatlaiko aukštos temperatūros ir greitai suyra tokiomis sąlygomis.
Plytinės krosnies privalumai:
- ilgai išlaiko šilumą (iki 8 valandų);
- sušildo didelį plotą;
- pakankamas priešgaisrinės saugos lygis
Plytinės krosnies trūkumai:
- sudėtinga įrengti (kaip jau minėta, daug kas priklauso nuo meistro kvalifikacijos);
- tenka ilgai kūrenti, kol pakankamai įšyla;
- konstrukcija sunki ir užima didelį pirties plotą;
- būtina įrengti tvirtą pagrindą;
- didelė kaina (kvalifikuoto meistro paslaugos, kokybiškos medžiagos ir pagrindo tvirtinimas).
Metalinės krosnys
Tiems, kuriuos išgąsdino darbų ir išlaidų apimtis pasirinkus plytinę krosnį, nusiminti nevertėtų – be pirtelės tikrai neliksite! Dėmesio verta alternatyva – metalinės krosnys. Populiariausi variantai – ketaus ir plieno krosnys.
Metalinės krosnys patrauklios tiems žmonėms, kurie patys stato pirtį ir neturi krosnių meistrams reikalingų žinių.
Metalinės krosnies privalumai:
- paprasta įrengti;
- sutaupytos lėšos, nes nereikia pagrindo;
- nedidelis plotas;
- patalpa greitai įšyla;
- paprasta kūrenti;
- neišmeta dujų
Metalinės krosnies trūkumai:
- greitai atvėsta;
- būtina nuolat palaikyti degimą;
- trūksta galingumo didesnėms patalpoms įšildyti;
- neapsaugota nuo šiluminio smūgio;
- žemas priešgaisrinės saugos lygis.
Svarbu! Siekiant išvengti šilumos smūgio, būtina montuoti dvigubas sieneles, tarp kurių būtų paliktas oro sluoksnis.
Įdomu! Populiariausios metalinės krosnys, pagamintos iš chromuoto plieno. Tokios krosnys neišdegina patalpoje esančio deguonies. Ketaus krosnių pasitaiko rečiau nei plieninių, tačiau jos yra mėgstamos ir dažnai įrengiamos pirtyse.
Paprasčiausia metalinė krosnis – visiems kuo puikiausiai žinoma geležinė krosnelė. Tai yra dėžė su vamzdžiu ir durelėmis, pro kurias kraunamos malkos – jų reikia labai daug. Kiekvienas renkasi tai, kas geriausia jam, tačiau pirčių įrangos specialistai tokias krosneles laiko atgyvena. Šiuolaikiški modeliai kur kas saugesni tiek žmonėms (mažesnė nudegimų rizika), tiek ir patalpai (iš viršaus klojamos nedegios plytos). Krosnis gaminama iš 5 mm storio geležies lakštų, juos lituojant. Be karkaso tokia krosnis dar turi šilumos kamerą, skirtą akmenims dėti, arba vandeniui skirtą baką.
Kaip pasirinkti pirties krosnies galingumą?
Renkantis krosnį, dėmesį reikėtų kreipti ne tik į medžiagą. Savaime suprantama, tai svarbu, tačiau dar svarbesnis kriterijus yra krosnies galingumas. Deja, visų reikalavimų sudėti į vieną ir išreikšti skaičiais nepavyktų. Krosnies galingumas turi būti pritaikytas konkrečiam atvejui.
Šiame etape pasitaiko dviejų rūšių klaidų: pasirenkama per galinga arba priešingai – per silpna krosnis. Pirmuoju atveju, oras bus labai karštas, antruoju – per vėsus. Šlakstyti vandenį ant šaltų akmenų nėra jokios prasmės – garai bus panašūs į tuos, kuriuos matome besiveržiančius iš virdulio, o galbūt jų ir visai nebus. Nepakankamai galinga krosnis kais per smarkiai, kad sušildytų patalpą iki reikiamos temperatūros. Akivaizdu, kad tokį daiktą greitai teks išmesti.
Norėdami priimti sprendimą turite įvertinti patalpų tūrį. Tai nesunku, bet reikės prisiminti mokyklinius laikus.
Pirma, padauginkite patalpos ilgį iš pločio ir aukščio. Paskui apžiūrėkite sienas ir lubas, įvertinkite, ar nėra neizoliuotų plotų. Jei tokių yra, skaičiuokite jų plotą, taikydami formulę S = a x b (šiuo atveju a – tai ilgis, b – plotis). Gautus plotus sudėkite ir padauginkite iš 1,2. Paskui sudėkite tūrį ir plotų sumą. Jei patalpoje yra stiklinės durys, rezultatą dauginkite iš 1,5. Galingumas skaičiuojamas, įvertinant, kad vienam kubiniam metrui tenka 1 kW.
Kuro rūšis
Galima rinktis iš malkomis kūrenamų, elektrinių dujinių ir mišrių variantų.
Malkomis kūrenamos pirčių krosnys
Medienos kuras naudojamas nuo neatmenamų laikų. Šis šilumos šaltinis yra patikimas, todėl juo kūrenamos krosnys yra itin populiarios.
Svarbu! Mediena kūrenamos pirčių krosnys idealiai tiks tiems, kurių sklype pasitaiko elektros tiekimo trikdžių ar nėra dujų įvado.
Malkomis kūrenamų krosnių privalumai:
- sutaupoma, nes nereikia tiesti dujų vamzdžių ar elektros laidų;
- malkų galima nusipirkti arba paruošti patiems;
- malonus medienos skleidžiamas kvapas;
- didelis modelių asortimentas.
Malkomis kūrenamų krosnių trūkumai:
- sudėtinga įrengti ir reikia periodiškai valyti dūmtraukį;
- patalpa kais ilgai, lyginant su kitokį kurą naudojančiomis krosnimis;
- reikės reguliariai valyti pelenų surinkimo vietą;
- teks nuolat papildyti malkomis, kad šilimo procesas nesustotų.
Dujomis kūrenamos pirčių krosnys
Dujinės krosnys turi termostatą ir apsauginį dujų mechanizmą. Dujų šaltinis – magistralinis dujotiekis arba dujų balionas.
Dujinių krosnių privalumai:
- kompaktiškumas (nėra pelenų skyriaus ir ugniadėžės), todėl tokią krosnį galima montuoti net ir itin mažoje pirtyje;
- nereikia nuolat stebėti, ar pakanka kuro;
- galima savarankiškai reguliuoti temperatūrą (pasirinksite maloniausią ir ji bus palaikoma pirtyje);
- patalpa greitai įšyla, išeikvojant nedidelį dujų kiekį.
Tokia krosnis neturi daug trūkumų, tačiau keletą reikėtų paminėti:
- būtina jungtis prie dujotiekio arba pirkti dujų balioną;
- jei naudosite dujų balioną, teks rūpintis priešgaisrine sauga ne tik pirtyje, bet ir ten, kur laikysite balionus.
Svarbu! Pirkdami dujinę krosnį būtinai patikrinkite visus dokumentus (techninis pasas). Prietaisas turi atitikti bendrąsias kokybės normas, taikomas dujinei įrangai. Jei dokumentų nėra, greičiausiai susidūrėte su nesąžiningu pardavėju, o už įrangos patikimumą niekas neatsako. Todėl geriausia pirkti gerai žinomų gamintojų krosnis firminėse parduotuvėse. Jokiu būdu nepirkite įrangos neaiškiuose prekybos taškuose.
Prietaisų, kurių eksploatacijos terminas baigėsi, arba krosnių, kurių veikimas šiek tiek sutrikęs, galima įsigyti internetinėse svetainėse, kuriose prekiaujama naudota įranga. Vis dėlto, pirkdami ne itin patikimą įrangą žaidžiate su likimu, net jei jos kaina jus itin vilioja.
Elektrinės pirčių krosnys
Turbūt populiariausios šiandien – elektrinės krosnys. Jų būna skirtingų formų, dydžių ir galingumo. Savaime suprantama, tokios krosnys veikia naudodamos elektros energiją.
Elektrinių krosnių privalumai:
- kompaktiškos;
- patikimos ir ilgaamžės;
- patalpą įšildo greitai ir per trumpą laiką;
- tolygiai paskirsto šilumą;
- prieinama kaina;
- nereikia konstruoti ir valyti dūmtraukio, tiesti dujų vamzdžių ir pan.
- aukštas priešgaisrinės saugos lygis.
Tokios krosnies trūkumu būtų galima įvardyti pačią energijos šaltinio rūšį. Jei jūsų rajonui būdingi elektros energijos tiekimo trikdžiais, krosniai paprasčiausiai nebus kuo „maitintis“. Tiesa, galima apsvarstyti generatoriaus variantą, tačiau tai nėra labai patogu.
Mišraus kuro pirčių krosnys
Mišrūs modeliai veikia naudodami dviejų rūšių kurą. Pavyzdžiui, rinkoje yra dujinių-malkinių krosnių. Tokioms krosnims naudojamos malkos ir suskystintos dujos.
Krosnys skirstomos į įprastines ir turinčias pailgintą ugniadėžę.
Pailginta ugniadėžė suteikia galimybę pirtį šildyti iš gretimos patalpos. Tokiu būdu užtikrinamas geresnis priešgaisrinės saugos lygis, o pirtyje būti maloniau.
Pirties krosnies garų šaltinis
Pagal šį kriterijų krosnys skirstomos į įprastines ir turinčias atskirus garų generatorius. Garai pirtyje turi būti sausi ir nesunkūs. Tačiau ne kiekviena krosnis gali išskirti pakankamai tokių garų. Tokiais atvejais praverčia garų generatorius.
Patalpos šildymo ypatumai
Pirčių krosnys gali būti šaltos arba šiltos. Pirmųjų sienelės neįkaista daugiau nei iki 45 laipsnių, o antrųjų gali įkaisti iki 100 laipsnių. Svarbu nepamiršti, kad šiluma atiduodama būtent per sieneles.
Pirties krosnies forma
Siūloma rinktis iš 3 pagrindinių pirčių krosnių variantų:
- stačiakampių;
- figūrinių;
- cilindrinių.
Stačiakampės krosnys – klasikinis variantas. Jos yra stabilios, o dėl formos visos krosnies dalys tolygiai įkaista. Deja, apie cilindrinius variantus to nepasakysi. Viršutinės ir apatinės jų dalys gali įšilti netolygiai. Tokia krosnis laikui bėgant gali deformuotis.
Neskubėkite pirkti
Kaip daugeliui žinoma, skubos darbą velnias gaudo. Renkantis pirties krosnį skubėti tikrai neverta. Iš pradžių atsirinkite kelis modelius, o paskui – tą vienintelį.
Netikėkite reklama
Labai dažnai konsultantai reklamuoja krosnis, nutylėdami jų trūkumus. Tai nebūtinai yra gamyklinis brokas. Tiesiog gali būti, kad konsultantas nutylėjo svarbius kriterijus įvertinus jūsų patalpas ar situaciją.
Konsultuokitės
Jei sudėtinga rasti tikrą profesionalą, galima bent jau pasitarti su pažįstamais ar kaimynais, dėmesingai išklausyti krosnimis besinaudojančių asmenų nuomones ir atsižvelgti į savo patalpas ir poreikį.
Apsispręskite dėl kuro rūšies ir krosnies galingumo
Tai labai svarbu, nes pagal krosnies galingumą reikėtų rinktis ir kuro rūšį. Skirtingų rūšių kurą naudojančioms krosnims būtinos skirtingos sąlygos ir papildomi konstrukcijos elementai.