Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Sodo takelių dangos: kokią medžiagą pasirinkti?

Sodo takelių dangos: kokią medžiagą pasirinkti?

Takelis – estetiškai patraukli sodo dalis, kuri išskiria atskiras sodo sklypo funkcines dalis. Renkantis takelį savo sodui, tam, kad jis derėtų su aplinka, daug dėmesio yra skiriama jo vizualinėms savybėms: spalvų deriniui, formai ir panašiai. Tačiau labai svarbu neužmiršti ir praktinių jo savybių, todėl svarbu skirti dėmesio dangos medžiagoms. Pristatome populiariausias takelių dangas, jų pliusus bei minusus.

Renkantis sodo takelio dangą, atsižvelgiama į individualaus namo fasadą bei jį supančią aplinką. Takelis turi harmoningai derėti su šiais elementais: namo eksterjeru, sodo stiliumi, tvora, vartais. Populiariausiomis sodo dangomis yra laikomos įvairios trinkelės bei skalda, tačiau galimi ir kiti variantai.

Akmens plokštės

Akmens plokštės – stambi bei tvirta medžiaga. Kadangi akmuo yra gamtos elementas, jis, dėl savo natūralios išvaizdos, puikiai dera su sodo aplinka. Akmuo išsiskiria savo unikaliais atspalviais, natūraliais raštais, faktūromis. Tai itin ilgaamžė ir didelę apkrovą galinti atlaikyti danga. Specialistai sako, kad pačios patvariausios akmens plokštės yra skaldyto granito ir bazalto. Sodo takeliui pasirinkus šią dangą, kad ji atrodytų natūraliai, akmenys turėtų būti išdėstyti šiek tiek atsainiai, paliekant tarpus tarp jų. Šiuos tarpus galima užpildyti pasirinkto atspalvio žvyru. Akmens plokštės puikiai dera su kitomis dangomis, pavyzdžiui, įdomus derinys: akmens plokštės ir trinkelės. Vienas iš šios dangos minusų – palijus ar pasnigus akmenys gali pasidaryti slidūs. Taip pat laikui bėgant ant jų gali pradėti augti samanos bei kerpės. Specialistai pataria nesirinkti šios dangos jei namas yra plytinis, nes jie vizualiai gali nederėti vienas prie kito.

Shutterstock

Smulki skalda

Žvyras, akmenukai, žvirgždas – sodo aplinkoje atrodo gyvai ir natūraliai. Skalda yra ne itin brangi, pasižymi įvairiais atspalviais. Ši danga tinka tiek siaurų, tiek plačių takų klojimui. Ji prisitaiko prie įvairiausių takelių formų bei sudėtingo aplinkos reljefo. Didžiausias šios dangos minusas yra tas, kad vaikštant akmenukai išsinešioja: dalis jų atsiduria ant vejos, dalis – patenka į namus. Todėl tokio tako priežiūra nėra lengva, jį reikia sutvirtinti apvadais ar specialiomis plastiko, metalo juostomis. Taip pat tokia danga nėra itin patogu vaikščioti.

Trinkelės

Trinkelės yra populiariausia takelių danga Lietuvoje. Galima rinktis iš skirtingų trinkelių rūšių: betoninių, akmeninių, molinių. Betoninės trinkelės yra nebrangios, jos pasižymi spalvų bei formų įvairove. Derinant skirtingų atspalvių trinkeles, galima sukurti įdomius ir netikėtus raštus. Dėl šios dangos lygumo, ja yra paprasta vaikščioti. Betoninių trinkelių minusas – laikui bėgant jos gali pakeisti spalvą. Taip pat tokia danga vizualiai gali apsunkinti erdvę.

Klinkeris yra brangesnė sodo takelio danga už betonines trinkeles, bet jo kokybė – aukštesnė. Tokia danga nenublunka, minimaliai sugeria vandenį ir yra lengvai prižiūrima. Galima rinktis iš nemažos spalvų ir formų pasiūlos.

Mediena

Medinė takelių danga yra vertinama dėl natūralios išvaizdos, šiltumo bei jaukumo. Tokia danga harmoningai įsilieja į gamtos peizažą. Mediena puikiai dera su kitomis takelių dangomis, tad ją galima derinti su akmenimis, skalda, klinkeriu. Medinės dangos minusas – ji nėra ilgaamžė ir nėra atspari aplinkos veiksniams, tai reiškia, kad mediena turi būti tinkamai apdorota. Taip pat specialistai sako, kad ši danga netiks individualaus namo aplinkoje, kurioje vyrauja dirbtinės medžiagos ir yra nedaug žalumos.

Mano išsaugoti straipsniai