Tai augalas neaukštu stiebeliu, ant kurio tankiai apkibę nedideli ir kvapnūs žiedeliai, primenantys varpelius. Hiacinto žiedai, tai neabejotinas ženklas, kad pavasaris pagaliau jau pasibeldė į duris. Savo kukliomis formomis, žaviomis spalvomis ir tyru kvapnumu kviečiantis atidaryti langus ir įsileisti pavasarinės saulės spinduliukus ir vis šiltesnius vėjo gūselius!
Hiacintų gimtinė yra pietvakarių Azijoje ir Artimuosiuose Rytuose. Tai mirmekochorinis augalas, kas reiškia, kad jų sėklas išnešioja skruzdėlės. Skruzdės suranda hiacintų sėklas, susitempia juos į savo urvelius, kur jie ir sudygsta.
Daugelyje kultūrų hiacintai atstovavo atgimimą. Galbūt todėl kad pražįsta pavasarį. Taip pat pagal graikų padavimą hiacintas išaugo, pražydo gėlė iš kraujo lašų, ištiškusių ant žemės, žuvus jaunam vyrui Hiacintui, kurį mylėjo Saulės dievas Apolonas.
Hiacintai yra trijų rūšių. Hyacinthus orientalis buvo atvežta į Vakarų Europą XVI amžiuje, ir iš pradžių buvo auginami Austrijoje. Vėliau, augalui pakliuvus į Olandiją, Hyacinthus orientalis tapo plačiai kultivuojama rūšimi. XVIII amžiaus pabaigoje, jau daugiau kaip 2000 veislių buvo auginama Nyderlanduose.
Hiacinto priežiūra. Žiemą parduotuvėse būna įvairių žydinčių hiacintų. Ne vienas esame gavę dovanų. Kai hiacintas nužydi, reikia nupjauti žiedynstiebį. Laistyti saikingai, stengtis neužpilti ant svogūno. Tręšti mineralinių trąšų mišiniu kas 10 dienų (NPK 1:2:1). Kai pradės gelsti lapai, laistyti rečiau. Lapams nugeltus svogūną vazone palikti 2 savaites. Vėliau išimti iš vazonėlio ir laikyti ne vėsesnėje kaip 20ºC patalpoje. Apdžiūvusį svogūną nuskabyti, būtinai nulupti dugnelio plėvelę. Užpilti durpėmis, smėliu ar pjuvenomis. Taip apsaugosime nuo perdžiūvimo. Sudedame į kartoninę dėžutę ir iki rudens laikome 20-25ºC vėdinamoje patalpoje. Rudenį (rugsėjo antroje pusėje) pasodinti lauke, 5-12 cm gyliu, atsižvelgiant į dirvą. Po metų svogūnas pasodintas į vazonėlį vėl žydės. Prieš šalčius reikia pridengti.
Pražydimui reikia sodinti tik stambius 4-6 cm skersmens svogūnus. Sodinant į vazonėlius trečdalį svogūno reikia palikti virš žemės. Sodinti į nerūgščias durpes, sumaišytas su smėliu ir daržo žeme. Pasodintą svogūną palaistyti. Laikyti vėsioje patalpoje 2-9 ºC arba lauke.
Audronė Linkevičienė