Echmėja – kambarinis augalas, kuris išsiskiria savo dekoratyviais lapais bei itin dailiomis pažiedėmis. Kol kas mūsų šalyje šią gėlę augina nedaug žmonių, tačiau kituose kraštuose juo populiaru puošti interjerus, terasas, balkonus. Tad kaip prižiūrėti šį augalą, kad jo grožiu būtų galima džiaugtis ir mūsų klimato zonoje?
Trumpa augalo charakteristika
Echmėjos pavadinimas yra kilęs iš graikų kalbos žodžio aichme, kuris išvertus į lietuvių kalbą reiškia – ieties smaigalys. Toks pavadinimas šiam augalui tikrai tinka, nes jo žiedynas primena būtent tai ir primena.
Echmėja (lot. Aechmea) – bromelijinių (lot. Bromeliaceae) šeimos augalų gentis. Tai daugiausia žoliniai augalai, kurie yra kilę iš Amerikos tropikų. Gentyje yra apie 140 rūšių. Visgi namuose dažniausiai auginamos yra tik kelios rūšys: bromelinė echmėja, dryžuotoji echmėja, uodegotoji echmėja bei lindeno echmėja.
Echmėją galima atpažinti iš trumpo stiebo ir odingų lapų, kurie yra išsidėstę į skrotelę. Toks lapų išsidėstymas dažnai sudaro piltuvėlį, kuriame kaupiasi vanduo, taip pat iš jo išauga ilgas žiedynkotis su žiedynu. Dekoratyviausia tokio žiedyno dalis yra pažiedė, nes tikrieji žiedai yra maži bei trumpalaikiai.
Echmėjos priežiūros ypatumai
Šviesa. Echmėjos negali gyventi be šviesos. Joms labai patinka gerai apšviesti kambariai, tačiau geriau jų nelaikyti tiesioginių saulės spindulių šviesoje. Šie augalai geba prisitaikyti tiek prie labai ryškios saulės šviesos, tiek prie dalinio šešėlio.
Temperatūra. Šiems augalams tinka temperatūra nuo 15°C iki 21°C. Tik norint, kad augalas pražystų, temperatūra turi būti aukšta – apie 24°C.
Substratas: Echmėjos yra laikomos oro gėlėmis, kurių šaknys palaiko jų gyvybiškumą, tad jų auginimui tinka įvairus žemių mišinys.
Laistymas. Šiems augalams yra būtina nuolatinė drėgmė, tačiau jokiu būdu negalima jų perlaistyti. Augalo skrotelėje visada turi būti vandens, kurį keisti galima kas mėnuo ar du. Substratą laistyti reikia tik tada, kai jis išdžiūsta.
Tręšimas. Echmėjos tręšti nebūtina, tačiau retkarčiais galima įpilti skystų trąšų į vandenį, kuriuo augalas yra laistomas.
Atsargumo priemonės. Šį augalą reikia saugoti nuo skersvėjų ir laikyti toliau nuo elektros prietaisų.
Persodinimas. Echmėjos paprastai yra nepersodinamos.