Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Naudingi sodo vabzdžiai: kaip atpažinti ir prisivilioti

Naudingi sodo vabzdžiai: kaip atpažinti ir prisivilioti

Sakoma – pažink priešo priešą, ir nugalėsi. Taip pat šią taisyklę galima pritaikyti ir sodo kenkėjų – amarų, erkių, kandžių ir kitų, naikinančių sodo grožybes, kontrolei. Jei auginate daug žydinčių, kvapnių augalų, jūsų sode, be abejo, dūzgia ir skraido ir daugybė vabzdžių, kurie praturtina jūsų sodo ekologinę įvairovę, o tuo pačiu padeda ir kovoje su kenkėjais. Apžvelgsime keletą pačių naudingiausių vabzdžių bei patarsime, kaip juos privilioti į savo sodą.

1. Boružė. Dauguma suaugusių boružių bei lervų minta amarais ir kitais minkštakūniais vabzdžiais. Į sodą boružes privilioja žiedų nektaras bei žiedadulkės, kurias jos valgo prieš daugindamosi.

2. Auksaakė. Šis šviesiai žalsvas ar rusvas vabzdys turi didelius, plonus kaip voratinklis sparnus. Suaugusios minta daugiausiai gėlių nektaru, tačiau jų lervos – tikras siaubas sodo kenkėjams, ypač amarams, kandžių kiaušinėliams, mažiems vikšreliams ir erkėms.

Shutterstock nuotr.

Auksaakės lervos ypač yra naudingos ankstyvą pavasarį, kol kiti naudingieji vabzdžiai dar nėra aktyvūs. Suaugusios auksaakės apdulkina avietes bei braškes ir taip gausina derlių.

3. Žiedmusė. Suaugusios žiedmusės panašios į mažas bitutes dryžuotais pilveliais; lervos (šliužai) – pilkšvos, žalsvos. Suaugusios minta žiedadulkėmis bei nektaru, o lervutės yra labai mažos, todėl pasiekia tokias ankštas vietas, kur kiti vabzdžiai nepasiekia. 

Shutterstock nuotr.

4. Straubliuočiai (lygiasparniai, blakės) medžioja daugelį vabzdžių: pomidorinius vikšrus, voratinklines erkes, tripsus, ėda įvairių kenkėjų kiaušinėlius, įvairius vikšrus. Juos traukia gluosniai, grikiai, kukurūzai, vilioja įvairių gėlių žiedadulkės bei nektaras. Mėgsta gyventi aukštose žolėse, kur sugeba saugiai pasislėpti. Beje, yra sukurtas ir specialus masalas, kuris padeda privilioti šiuos vabzdžius.

5. Žygiai. Dideli, ilgakojai, blizgios mėlynos, juodos arba rudos spalvos vabalai dienos metu slepiasi po akmenimis ar kitose tamsiose vietose, juos užkliudžius, sugeba greitai bėgti ir pasislėpti. 

Shutterstock nuotr.

Jie minta šliužais, sraigėmis, vikšrais, lervomis, mėgsta Kolorado vabalų lervas. Juo priviliosite, jei sode bus vietų jiems saugiai pasislėpti – akmenų, pagalių. Jie yra ypač naudingi, nes, kaip ir straubliuočiai, sunaikina daugelį sodo kenkėjų.

6. Vapsvos. Priskaičiuojami šimtai vapsvų rūšių, kai kurios iš jų tokios mažytės, kad net sunku įžiūrėti. Vapsvos minta įvairių kenkėjų kiaušinėliais, taip sustabdydamos jų plitimą. Jos yra vienas svarbiausių vabzdžių kenkėjų naikinime. Vapsvos aplankys, jei jūsų sode bus žydinčių augalų.

7. Vorai. Visi vorai maitinasi vabzdžiais ir yra labai svarbūs siekiant užkirsti kelią kenkėjų protrūkiams. Vorai, kurie gyvena soduose, nenukeliauja į namus bei nėra nuodingi, tad jie – tikri sodininkų draugai. Vorai dažniausiai kuriasi prie daugiamečių augalų bei šiaudų mulče, kur randa saugią užuovėją.

8. Tachinos (musės). Aptinkamos ant salierinių augalų žiedų. Jos labai panašios į namų muses ir yra labai pavojingas vikšrų, kandžių, pjūklelių ir kt. priešas. Lervos parazituoja kitų vabzdžių lervas, drugių vikšrus. Jas taip pat privilios gėlių žiedadulkių ir nektaro pilni jūsų sodo žiedai.

Mano išsaugoti straipsniai