ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Kaip nepadaryti esminių klaidų renkantis grandininį pjūklą

Kaip nepadaryti esminių klaidų renkantis grandininį pjūklą

Atsiradę kaip mobili priemonė profesionaliam miško kirtimui, grandininiai pjūklai lengvėjo, tobulėjo ir pigo, tad šiandien juos renkasi ne tik miške dirbantis vyras, tačiau ir sodybos savininkas, ir sodininkas-mėgėjas. Į kokius kriterijus renkantis geriausia dairytis paprastam vartotojui?

Pjūklo pobūdis. Paprastai pjūklai skirstomi į tris rūšis – mėgėjiški, universalūs ir profesionalūs. Profesionalių įrankių pasirinkime galioja smulkūs niuansai, kurie kelia darbo našumą, mat dirbama nuolatos, tokie įrankiai sunkesni, galingesni, brangesni ir naudojami kur kas didesniems medžiams, be to, reikalauja įgūdžių. Todėl paprastam vartotojui darbui sode ar norint pasiruošti medienos reikėtų žvalgytis į pirmąsias dvi grupes. Būtinai reikia nuspręsti, kam jį naudosite – pjūklas yra pakankamai brangus įrankis, kad jį tik turėtumėte “po ranka”, tarsi plaktuką ar atsuktuvą. Namų ūkiuose jis dažnai naudojimas genėjimui, medienos kurui pjovimui, na, o turint bent kiek savo miško – ir darbui jame.

Pjūklo rūšis. Pagal variklį pjūklai skirstomi į benzininius ir elektrinius, elektriniai savo ruožtu dar turi akumuliatorinių pjūklų porūšį.

Benzininiai pjūklai. Turi dvitaktį benzininį variklį, nepamainomi profesionaliam naudojimui, vertinami ir mėgėjų.

Privalumai:

Judėjimo laisvė ir mobilumas – galite dirbti bet kur, pasibaigus kurui, bakas vėl pripildomas ir darbą galima iškart pratęsti;
Galingiausi rinkos pjūklai;
Didelis pasirinkimas.

Trūkumai:
Daugiausiai priežiūros (daugiausiai susijusi su kuru);
Garsiausi iš visų.

Elektriniai. Mažiau priežiūros, galima tiek genėti, tiek supjauti malkas.

Privalumai:

Lengvi – palyginkite tuščią ir pakrautą akumuliatorių su tuščiu ir pilnu benzino baku;
Paprastesnis užvedimas;
Kiek tylesni;
Pigesni.

Trūkumai:

Mažiau galios;
Ribotas darbo plotas, kadangi toks pjūklas turi nuolatos būti pajungtas į elektros tinklą;
Reikalavimai elektros tinklui – svarbu, kad namuose būtų reikalingo galingumo šaltinis, ypač aktualu sodo nameliuose.

Akumuliatoriniai pjūklai. Idealūs darbui sode, mažiau vibruoja, tačiau perpjauti rąstą tokio tipo pjūklui gali būti sudėtinga.

Privalumai:

Lengvi;
Tylūs;
Pakankamai mobilūs (neriboja laidas, tačiau reikia krauti akumuliatorių).

Trūkumai:

Brangūs;
Turi mažai galios.

Patogumas. Renkantis pjūklą geriausia jį rinktis parduotuvėje su didesniu asortimentu – taip ne tik galėsite pasiimti jį į rankas, bet ir išbandyti daugiau variantų. Rankenų dydžiai ir tarpas tarp rankenų gali ženkliai skirtis. Galite imituoti pozicijas, kuriomis ketinate pjauti. Patikrinkite, ar “pjaunant” pjūklo svorio balansas jums tinka, nėra per daug paslinktas į priekį, ar pjūklas yra pakankamai lengvas tam atvejui, jei reikėtų genėti šakas esančias šiek tiek aukščiau (benzininiuose pjūkluose dar prisideda kuro svoris!), ar patogus rankenų išdėstymas, ar judant tvirtai laikosi ranka.

Grandininiuose pjūkluose variklis gali būti įtaisytas dvejose vietose – arba išilgai korpuso arba šone. Variklis įtaisytas šone pasunkina pjūklą.

Saugumas. Grandininis pjūklas gali būti pavojingas įrankis – net ir profesionaliai dirbant pasitaiko visko. Todėl reikia ne tik laikytis saugos reikalavimų pjaunant, tačiau pasižvalgyti ir į gamintojų įdiegtus patobulinimus.

Vienas pavojingiausių dalykų, net ir žinant kaip valdyti grandininį pjūklą yra atatranka (arba atgalinis smūgis). Dažnai atatranka įvyksta kryptimi aukštyn ir atgal, lyginant su pjūklo judėjimo kryptimi – priklausomai nuo jėgos, greičio, jūsų paties atstumo nuo pjūklo, toks pjūklo judėjimas gali pridaryti rimtų bėdų.

Viena svarbiausių apsaugų nuo žalos tokiu atveju yra grandinės stabdis. Jis aktyvuojamas rankiniu būdu svirtimi ant priekinės rankenos rankiniu būdu arba tiesiog inertiškai įvykus atatrankai. Tad jei įvyksta atatranka, ranka liečia svirtį ir sustabdo grandinę, kol ji nepadarė didesnės žalos.

Patikimumas. Žinomiausi įrankių gamintojai saugo savo vardą, todėl renkantis žinomą prekinį ženklą, rizikuojate mažiau. Nebūtinai todėl, kad toks įrankis laikys ilgiau, tačiau net ir sugedus bus galimybė gauti serviso paslaugas. Žinoma, gerbiami prekės ženklai prie kainos prideda savo dalį, tačiau tokiu atveju, patikimumas bus vienas mažiausių galvosopių.

Kone visi vertinami gamintojai turi įrankių liniją ne tik profesionalams, tačiau ir mėgėjams. Tokie įrankiai būna paprastesni, mažesnės galios, tačiau surinkti laikantis įmonėje pritaikytų kokybės standartų. Su tokiu pjūklu miško kirsti gal ir neisite, tačiau buityje jie tikrai gali praversti. Ko gero svarbiausia – tokie įrankiai būna ir gerokai pigesni. Pasižvalgius po šiuo metu siūlomų pjūklų rinkos pasiūlą, pastebėsite, kad rinkos lyderių pjūklų kainos prasideda nuo 200 eurų, kai kada jų galima rasti ir už dar pigiau.

Priežiūra. Vis dėlto net ir vidutinės kokybės įrankis gali tarnauti ilgai, jei juo tinkamai rūpinatės. Ką reikėtų padaryti? Kadangi grandininis pjūklas nėra toks paprastas įrankis kaip gali pasirodyti, daugelis detalių gali gesti ir susidėvėti. Viena pagrindinių – grandinė, tačiau gera žinia, kad ją galima pagaląsti patiems arba kreiptis į dažną sodo technikos pardavėją. Taip pat grandinę reikia nuolatos tepti – taip prailginamas grandinės ilgaamžiškumas. Profesionalai neretai turi ir atsarginę grandinę, kad galėtų ją greitai pasikeisti, tačiau jei dirbate mažai, užteks ir galandimo.

Grandinę, nepriklausomai nuo kuro rūšies, reikia tepti. Patikrinti ar grandinė sutepta tinkamai, galima paprastai – prineškite pjūklą prie laikraščiu iškloto paviršiaus (tik neprilieskite), medžio ar rąsto ir paleiskite variklį tuščia eiga. Jei po kurio laiko atsiranda plona tepalo juosta, vadinasi, darbą atlikote tinkamai.

Atsispirkite pagundai pjūklą pirmą kartą išbandyti neįpylę tepalo – galite sugadinti variklį. Taip pat nenaudokite jau panaudoto tepalo pjūklo tepimui, nes pjūklas gali užsikišti.

Mano išsaugoti straipsniai