Palaikyti veją sveiką ir žalią yra atsakinga užduotis – ji reikalauja kantrybės ir pastangų. Tačiau net jei nenorite siekti idealumo, svarbu tiesiog jai nepakenkti. Štai keletas dažnų klaidų, kurių geriau išvengti.
Per trumpa veja
Jei žolę kirpsite per trumpai, ji negalės išvystyti geresnės šaknų sistemos, kuri savo ruožtu padeda augti jai didesnei ir sveikesnei. Veja su trumpų šaknų sistema pasiekia mažesnį kiekį vandens, todėl trumpesnę veją reikės dažniau laistyti. Ilgesni stiebai taip pat padeda jūsų vejai „priimti“ daugiau šviesos ir maistinių medžiagų, dėl ko jūsų veja atrodys geriau.
Skirtingų rūšių vejos turi skirtingą idealų pjovimo aukštį, tačiau dažniausiai dekoratyvinės vejos pjaunamos iki 3-4 cm. Jei šiek tiek apleidote veją ir jos ilgai nepjovėte, nepatartina jos iškart pjauti labai žemai – geriau nupjauti iki norimo aukščio per kelis kartus, kaskart nupjaunant iki trečdalio esamo aukščio.
Atšipę vejapjovės peiliai
Nepakankamai aštrūs vejapjovės peiliai tiesiog skabys žolės stiebelius, vietoje to, kad juos švariai nupjautų. Tokia žolė ne tiktai mažiau atspari ligoms ar kenkėjams, bet gali ir klaidinti, nes atrodys nesveika bei išdžiūvusi. Dėl to vejos savininkai ją gali netgi perlaistyti. Tokia žolė lėčiau atželia. Norėdami to išvengti, pagaląskite vejapjovės peilius prieš sezoną bei reguliariai patikrinkite, ar jie vis dar aštrūs.
Laistymo klaidos
Savaime aišku, kad vejai kaip ir visiems augalams reikalingas vanduo. Esant karštoms dienoms veja, negavusi reikalingo vandens kiekio, paprasčiausiai pradeda džiūti, rusti ir vysti, nepasisavina maistingųjų medžiagų. Kita vertus, prižiūrint veją reikia jos neišdžiovinti, tačiau taip pat ir neperlaistyti.
Beveik vienbalsiai sutariama, kad geriausias laikas laistymui yra rytas. Laistant karštomis dienomis drėgmė greičiau išgaruoja, o ryte veja dar spėja pasiimti reikiamą drėgmės kiekį. Galima mėginti laistyti ir vakare, kadangi drėgmė lieka pernakt. Tačiau gausiau prilaistę, galite ir neapsidžiaugti – veja permirksta, sudarydama didesnes sąlygas ligų, grybelių ir pelėsio plitimui.
Nupjauta veja – palikti ar sugrėbti?
Abu šie variantai galimi, tačiau kiekvienu atveju reikėtų atsižvelgti į konkrečią situaciją.
Dažniau pjaunamą pievelėje nupjautą žolę galima palikti nenugrėbtą. Gal nupjautos vejos nuokritos neatrodo labai estetiškai, tačiau ilguoju laikotarpiu tai gali teigiamai atsiliepti jūsų vejos būklei. Nupjauta žolė veikia kaip natūralus mulčas, grąžinantis maisto medžiagas atgal į dirvą. Kai paliekate nupjautą žolę ant vejos, ji išauga sveikesnė, nereikia jos daug tręšti. Be to, jei jūsų vejapjovė neturi surinkimo funkcijos, sutaupote ir laiko.
Vis dėlto, geriausia tai daryti jei vejapjovė turi mulčiavimo funkciją – ji automatiška susmulkina žolės stiebelius. Be to, jei po pjovimo žolės liko itin daug, ją geriau surinkti, kadangi ji gali nespėti suirti, susidaro didesnė veltinio tikimybė.