Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip nuimti seną velėną ir pakloti naują?

Vejos įrengimas: kaip nuimti seną velėną ir pakloti naują?

Nors užsėti sklypą vejos sėklomis yra pigiau ir paprasčiau, nei pakloti velėną, pastarasis būdas užtikrina greitesnį rezultatą. Be to, paklojus velėną, vejos kokybė bus geresnė. Geriausia kloti pavasarį arba rudenį, o ne svilinant karščiui ar prieš didelius šalčius. Taigi, kimbm į darbus.

Darbui reikalingi įrankiai:

Grėblys
Velėnos rėžtuvas
Rotacinis kultivatorius

1 žingsnis – pašalinkite seną velėną

Pirmiausia, reikia nuimti seną velėną su trupučiu dirvožemio. Jeigu sklypas nedidelis, pakaks kastuvo ir kauptuko. Tačiau jei jis didesnis nei 30 kvadratinių metrų, naudokite velėnos rėžtuvą, kad tolygiai pašalintumėte žolę. Jo nebūtina pirkti, galite išsinuomoti ar pasiskolinti.

Kad pašalintumėte visą velėną, sunkiau pasiekiamoms vietoms naudokite kastuvą ir grėblį. Nepalikite jokių likučių – viską sukraukite į karutį ir išvežkite.

Jei paliksite dirvoje senos žolės likučių, gero nelaukite. Tai sukels problemų ateityje, užsėjus nauja veja, – gali užsiveisti grybų, be to, dirvą bus sunkiau sulyginti. Veja geriausiai auga, kai tiesiogiai liečiasi su dirvožemiu.

2 žingsnis – dirvožemio išlyginimas

Grėbliu sugrėbkite žemes ir sulyginkite dirvožemį. Ant labai nelygių vietų galite užberti dar žemių ir išlyginti vandeniu pripildytu volu. Tuomet jau tręškite dirvą kompostu. Geriausia naudoti galvijų mėšlą, nes jis praturtins dirvą maistinėmis medžiagomis.

Ant sulygintos dirvos paskleiskite ploną komposto sluoksnį, nepalikdami didesnių jo sankaupų. Kad kompostas geriau susimaišytų su dirva, naudokite rotacinį kultivatorių.

Prieš pradėdami kloti, būtinai išrinkite akmenis, žemės grumstelius ir šiukšles. Sulyginkite dirvą taip, kad ji būtų apie 3–5 cm žemiau nei takeliai ir borteliai, nes maždaug tokio storio bus naujoji velėna. Patartina dar ir supurenti grėbliu, nes išpurentoje dirvoje velėna geriau prigis.

Shutterstock nuotr.

3 žingsnis – klokite velėną

Geriausia prieš klojant velėną dirvą kiek sudrėkinti – tik nepersistenkite, kad velėnos gabalai neplūduriuotų vandenyje. Pirmiausia, išklokite velėną ties kokia nors lygia linija – tako krašteliu ar panašiai.

Paskui, atsižvelgdami į kiemo nuolydį, nustatykite kryptį, kuria klosite likusią velėną. Pradėkite nuo žemiausio taško ir kilkite į viršų – tai padės išvengti erozijos ir drėgmės netekimo.

Dėstykite velėnos stačiakampius lyg plytas – tokiu būdu sandūros mažiau kris į akis, o velėna geriau suaugs. Klokite gabalus kaip įmanoma arčiau vienas kito, tačiau žiūrėkite, kad jie nepersiklotų, jei reikia, prispauskite velėną delnu.

Nestokite ant ką tik paklotos velėnos, nes atsiras nelygumų. Kad būtų patogiau kloti naujus gabalus ar taisyti velėną, geriau uždėkite ant jos kartono ar faneros lakštus.

4 žingsnis – gerai pasirūpinkite naująja velėna

Kol naujoji žolė suleis šaknis, laistykite ją tris kartus į dieną, bent savaitę po ją nevaikščiokite. Beje, geriau laistyti po mažiau ir dažniau, nei gausiai vienu kartu.

Nebijokite retkarčiais pakelti velėną už kraštelio, kad pažiūrėtumėte, kaip leidžiamos šaknys.

Jei viską padarysite gerai, nauja žolytė užaugs per dvi–tris savaites.

Mano išsaugoti straipsniai