53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Ciklamenai - norintiems auginti nereiklias ryškiaspalves gėles

Ciklamenai – norintiems auginti nereiklias ryškiaspalves gėles

Ciklamenas (lot. Cyclamen) yra tikra ryškiaspalvė puošmena. Tai daugiametė raktažolinių šeimos stiebagumbinė žolinė gėlė, kurios tėvynė yra Mažoji Azija ir Afrika.

Paprastai nužydėjusius ciklamenus žmonės išmeta dėl to, kad šios gėlės retai kada vėl pražysta namuose. Kita vertus nemažai šeimininkių ciklameną palieka ant palangės vien dėl jo gražių dekoratyvinių lapų. Taigi, jei nenorite išmesti nužydėjusio ciklameno, persodinkite jį rudenį į nedidelį vazonėlį, nes augalui reikia ramybės po žydėjimo laikotarpio tam, kad atstatytumėte gumbų jėgas ir energiją naujam žydėjimo periodui.

Ciklameno lapai gali siekti iki 15 cm, yra kiaušiniški, pamatinė jų dalis širdiška. Kai kurių ciklameno rūšių viršutinė lapo lakšto pusė išmarginta pilkai sidabriškais raštais, apatinė pusė tamsiai raudona. Žydi ciklamenas nuo lapkričio iki kovo mėnesio. Augalo žiedai nedideli, unikalios formos, pavieniai, rožiniai lelijinės, rožiniai raudonos arba baltos spalvos, su tamsia dėmele arba be jos. Suaugęs augalas išauga nuo 5 iki 30 cm aukščio.

Ciklamenai dauginami vasarą sėklomis arba stiebagumbiais pavasariui baigiantis. Geriausia sėti šviežias, ką tik surinktas gėlės sėklas. Sėjama į vazonėlius. Sudygsta per 1-2 mėnesius.

Ciklamenas
Ciklamenas
Shutterstock nuotr.

Jeigu auginate ciklameną namuose, atminkite, jog gėlė mėgsta tiesioginius saulės spindulius tik žiemą, o kitu metų laiku ciklameną reikia perkelti nuo palangės į tiesiog šviesią kambario vietą.

Norint persodinti ciklameną jums prireiks žemių mišinio: lapinės žemės, molio, smėlio ir durpių. Kas 15 dienų šią gėlę reikia patręšti. Laistymui puikiausiai tiks skystos trąšos, skirtos žemuogėms arba pomidorams.

Ciklamenas nereiklus oro drėgmei, todėl esant 15° C kambario temperatūrai gėlei visiškai pakanka įprastos kambario drėgmės, ir apipurkšti ciklameno nereikia. Laistyti ciklameną reikia kas dvi dienos jo žydėjimo metu, per tą laiką žemė vazonėlyje turi išdžiūti.

Ciklamenai
Ciklamenai
Shutterstock nuotr.

Štai keletas naudingų patarimų auginant puošnųjį ciklameną.

• Stenkitės laistydami ciklameną nešlapinti jo lapų.

• Reguliariai šalinkite nuvytusius žiedus iš augalo žiedyno, nes nuvytę žiedai greitai supūva. Taip pat nukirpkite nuvytusius žiedynus.

• Palaisčius ciklameną, po valandos pašalinkite vazonėlio lėkštelėje užsilikusį vandens perteklių. Atminkite, jog ciklamenui laistyti tinka tik minkštas vanduo.

• Jeigu norite padauginti ciklameną sėklomis, sodinukus uždenkite šviesos nepraleidžiančia plėvele, nes jauni ūgliai pasirodo būtent tamsoje.

• Norint toliau dauginti ciklamenus, po jų žydėjimo laikotarpio kartu su vazonėliu juos galima įkasti į žemę sode kur nors pavėsyje. Prieš tai gumbus reikia persodinti į naują gėlėms skirtą žemę, nepašalinant lapijos, kuri vėliau ir pati nukris. Jeigu neturite sodo, vazonėlį su ciklamenu tiesiog pastatykite į pritemdytą kambario vietą, pvz., kambaryje ant palangės iš šiaurinės pusės. Tuo tarpu žemę, kurioje pasodintas ciklamenas, nuolat palaikykite drėgną, kasdien augalą šiek tiek patręškite. Turėkite omenyje, jog ramybės laikotarpis ciklamenui yra ir pats pavojingiausias laikas.

Mano išsaugoti straipsniai