53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Orchidėjų ligos: kaip jų išvengti

Orchidėjų ligos: kaip jų išvengti

Orchidėjos – daug gerbėjų turinčios kambarinės gėlės. Visgi, ir jas apninka įvairiausios ligos. Kokios tai ligos ir kaip jų išvengti, pataria Kristina Popovienė.

1. Kokios ligos dažniausiai puola orchidėjas?

Orchidėjas dažniau kankina kenkėjai, nei ligos. Iš ligų dažniausi yra įvairūs puviniai, grybiniai susirgimai, nušalimas. Bakterinės ligos namų sąlygomis dažniausiai įvardijamos kaip grybinės, o virusinių nustatymas yra problematiškas ir ne visad atpažįstamas ne tik mėgėjo akiai.

2. Kokios grybelinės ir ir bakterinės ligos gali užpulti orchidėjas?

Bakterinė infekcija – bakterinis puvinys. Labai panašu į nušalimą – ant lapų, žiedų, gumbų atsiranda lyg permatomos šlapios dėmės, kurios labai sparčiai plinta – smarkiai pažeisti augalai gali žūti per kelias valandas. Užkratas į augalą patenka dažniausiai, kai augalas drėgnas ar šlapias, ar per žaizdas.

Liga gali nepasireikšti iš karto. Kurį laiką būna tik maži skaidrūs taškeliai, o augalui sustresavus – staigiai pradeda plisti.

Gelbėti galima, kai yra pradinė ligos stadija, skubiai pašalinus visas pažeistas augalo dalis. Deja, namų sąlygoms pritaikytų Lietuvoje registruotų veiksmingų preparatų nėra. Daugelis fungicidų bakterijų neveikia.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Specialistų patarimai, kaip žiemą prižiūrėti orchidėjas
Kambarinių gėlių priežiūra. Orchidėja Phalaenopsis

Daugelis augalų, ko gero, turi vidinę taip vadinamą latentinę bakterinę infekciją. (Palyginimui – vos ne kiekvienas mūsų esame Herpes viruso nešiotojai, bet vieniems žmonėms jis gadina gyvenimą, o kitiems – ne).

Streso atveju ši infekcija pereina į aktyvią formą ir pažeidžia augalą. Kiekvienas aplinkos sąlygų pakeitimas yra stresas augalams. Todėl nenuostabu, kad po pervežimo, laikymo sąlygų radikalaus pasikeitimo, atsiranda tokie reiškiniai. Pastaraisiais metais apskritai daugiau plito bakterinės infekcijos. Su tuo susiduria ne tik orchidėjos, bet ir kiti augalai. Todėl rekomenduočiau visiems periodiškai išbandyti vario preparatus. Žinoma, šie preparatai šiek tiek apgadina augalo išvaizdą, nudažydami jį mėlynai. Mėlynumą galima nuvalyti, o augalai bus sveikesni.

Grybinių ligų požymiai – įvairaus rudumo sausos ir šlapios dėmės. Pirmoji pagalba – pašalinti pažeistas augalo dalis iki sveikos audinio vietos. Taip pat apdorot isisteminiais fungicidais. Be to, gali padėti ir sumažintas aplinkos drėgnumas ir kiek padidinta temperatūra. Su ligomis susidūrusių augintojų patarimas: plauti visus indus, rankas, nelaistyti kelių augalų tuo pačiu vandeniu, naudoti chemiją ne tik esant reikalui, bet ir profilaktiškai.

3. Kokios ligos būdingos žiemos laikotarpiu?

Žiemos laikotarpiui ypač būdingi nušalimai ir puviniai. Esant tokioms lauko temperatūroms kaip dabar, prie lango stiklo prisiglaudusi augalo dalis – lapas, žiedas – gali nušalti. Jei pro lango apačią braunasi šalto oro srovė – gali nušalti ir nupūti šaknys. Vertėtų padėt ant palangės termometrą ir patikrinti, kokia temperatūra toje vietoje. Šaltuoju laikotarpiu vertėtų kilsterėti vazonus ant putplasčio plokštės ar bent patiesti stangraus audinio po vazonais, kuris užstotų šalto oro srautą nuo lango. Jei šiuo metu nusipirkote augalą parduotuvėje ir iki automobilio tik trys metrai, tai ne tik orchidėjai, bet ir kitam kambariniam augalui, tai gali būti mirtina. Reikia rūpestingai supakuoti, o vežti tolimesnį atstumą neapšildomu transportu šiuo laikotarpiu tiesiog nerekomenduočiau.

Tad jei susiruošėte pirkti gėlių – apsiginkluokite šiltinamąja
medžiaga. Galbūt turite nešiojamąjį kelioninį šaldytuvą? Tuomet vietoj
šaldymo kasečių įsidėkite karšto vandens butelį, įsuktą į storą
laikraštį ir saugiai transportuosite gėles.

4. Ką daryti, jei orchidėjas dažnai puola erkutės?

Voratinklinės erkutės dažniausiai veisiasi tada, kai yra karšta ir sausa. Toks klimatas būdingas mūsų butams, kai radiatoriai išsausina kambarių orą. Profilaktikai – oro drėkinimas, augalų purškimas. Erkutes naikina chemikalai akaricidai. Erkutėms skaniausi yra cymbidžiai ir dendrobiai, kuriuos paprastai stengiamės laikyti vėsesnėse patalpose, kuriose erkutėms netinkamos sąlygos, o falenopsius ir kitas standžialapes orchidėjas erkės puola žymiai rečiau.

5. Skaitytojas klausia, ką daryti, kai orchidėja pasidengia baltais taškiukais?

Balti taškiukai – tai greičiausiai miltuotasis skydamaris (pseudococcus). Jei kenkėjų nedaug ir orchidėjų lapai kieti (kaip falenopsio), užtenka pavalyti kempine ar servetėle, suvilgyta muilo tirpalu, žibalu, skiestu spiritu ar degtine, nurinkt mechaniškai. Jei kenkėjų daug, reikėtų naudoti sisteminius insekticidus, procedūrą kartoti 2-3 kartus kas 7-9 dienas.
Visas purškimo procedūras su cheminiais preparatais rekomenduojama daryt prieš tai gerai nuplovus augalą mechaniškai – pavyzdžiui, po stipria dušo srove ir apdžiovinus.

6.Kokia gėlių dalis yra lengviausiai pažeidžiama? Ką reikia daryti, norint ją apsaugoti?

Labiausiai šaltis paveikia žiedus ir pumpurus. Bet jei visas augalas lieka sveikas, tai žiedų sulaukiame vėliausiai po pusės metų-metų. Jei aplaužomi tik lapai, nukenčia augalo dekoratyvumas, bet augalas auga toliau ir žydi. Jei pažeidžiamos šaknys, augalą gali reikėti ilgai gaivinti, o kartais ir visai nepavyksta išgelbėti. Todėl reikia dėmesingai saugoti visą augalą, o ne tik kažkurią vieną jo dalį.

***

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 100 Lt vertės prancūziškos kosmetikos gamintojos “L’Occitane” dovanų čekį.

Mano išsaugoti straipsniai