Norite palepinti įnoringas kambarines gėles? Auginkite jas „kambariniame šiltnamyje“ – florariume. Stikliniame inde paprasta reguliuoti oro drėgnumą ir šilumą, o tai labai patinka atogrąžų augalams, nes tokios sąlygos jiems primena gimtuosius namus. Tačiau svarbiausias florariumo privalumas yra jo dekoratyvumas: miniatiūrinis atogrąžų miško pasaulėlis interjerui suteikia unikalumo.
Arčiau gamtos
Uždaruose stikliniuose induose auginti gėles tapo madinga jau XIX amžiaus viduryje. Tuo metu itin išpopuliarėjo paparčiai, todėl florariumai buvo vadinami paparčių oranžerijomis. Vėliau juose imta auginti ir kitas kambarines gėles. Anglijoje karalienės Viktorijos laikais išmoningai dekoruoti dideli stikliniai indai puošė aukštuomenės salonus. Itin žavėtasi vadinamuoju sodu lange, vadintu lotyniškai hortus fenestralis. Tai specialiai sukonstruotas langas, atstojantis tikrąjį, o į jį žiūrint galima įsivaizduoti, jog esi atogrąžų miške. Hortus fenestralis kūrėju laikomas Londone gyvenęs keistuolis rašytojas ir sodininkas Shirley Hibberd, išleidęs tuziną knygų apie sodininkystę ir redagavęs kelis šios tematikos žurnalus. Nors jo idėjas amžininkai ne visuomet suprasdavo, sodas lange sulaukė didelio pasisekimo.
Nežinote, nuo ko pradėti kurti florariumą? Kad geriau įsivaizduotumėte, nupieškite būsimo egzotiško gėlių pasaulio viziją. Ją susikursite pažiūrėję kaip nuotraukose atrodo centrinės Afrikos pelkės, atogrąžų miškai Azijoje ar Pietų Amerikoje. Atkreipkite dėmesį, kaip dera augalų spalvos ir formos. Pasistenkite, kad stikliniame inde landšaftas kuo labiau primintų natūralią gamtą. Manote, kad tokiems rimtiems darbams reikia daug išmanymo ir patirties – bet juk jie įgyjami!
Florariume klesti atogrąžų gėlės
Florariume gali augti gėlės iš įvairiausių pasaulio kampelių, svarbiausia, kad jos būtų giminingos ir jų augimo sąlygos būtų panašios, derėtų lapų spalvos ir faktūra. Galima auginti tik pelkių augalus, o galima rinktis tik vienos rūšies gėles – pavyzdžiui, orchidėjas.
Tinkamiausi florariumo augalai yra alokazijos, azalijos, bromelijos, ciklamenai, difenbachijos, marantos, nykštukinės sanpaulijos, orchidėjos, paparčiai, ritleniai, selaginelės. Itin efektingai atrodo įvairių sukulentų kompozicijos, tačiau florariumuose nepatariama auginti kaktusų – išskyrus tuos, kurie kilę iš atogrąžų miškų ir mėgsta drėgmę.
Kodėl florariume geriausiai jaučiasi drėgmę labai mėgstantys augalai? Todėl, kad čia augančių gėlių išgarinamas vanduo kaupiasi ant indo sienelių ir susikuria savaiminio laistymo ekosistema. Be to, stiklinės sienos praleidžia pakankamai šviesos ir apsaugo augalus nuo temperatūros pokyčių, taršos.
Priklausomai nuo gėlių, kurias ruošiatės auginti, reikalinga ir įranga: tai gali būti papildomas apšvietimas, reguliuojamas šildymas ir laistymas, orą drėkinantis fontanėlis, laikmatis ir kitos šiuolaikinės gudrybės, kurių galima įsigyti specializuotose gėlininkų parduotuvėse.
Kaip įrengti?
Florariumui tinka akvariumas ar stiklinė vaza. Ant stiklinio indo dugno pilamas substrato sluoksnis, iš kurio augalai gauna maisto medžiagų. Jis turėtų būti 4 – 6 cm storio ir parenkamas pagal tai, kokios gėlės bus auginamos. Šią neišvaizdžią žemę paslėps ant viršaus pilamas dekoratyvus gruntas. Kad abu nesusimaišytų ir tvarkingai atrodytų, tarp jų galima dėti polimerinį tinklelį (tokį patį, kuris saugo nuo uodų), iškerpant skyles į kurias sodinsite augalus. Beje, juos galima sodinti ir vazonėliuose, išmoningai paslepiant šiuos dekoratyviu gruntu ar kitomis „dekoracijomis“. Vazonėlių vietą galima laiks nuo laiko keisti ir atnaujinti jau pabodusią kompoziciją.
Florariumas pradedamas kurti nuo užpakalinės jo sienos (jei indas stovi prie sienos). Foną galima nusipirkti arba pačiam pasidaryti. Pavyzdžiui, sieną apklijuokite samanomis, kriauklytėmis, kokosų plaušais, dekoratyviais akmenėliais, pritvirtinkite epifitinius augalus, kuriems augti nereikia substrato.
Po to puošiamas dugnas, kitaip sakant, sukuriamas florariumo landšaftas. Akmenys, šaknys, žievės gabaliukai ir smėlis – svarbiausi kompozicijos elementai. Po to išdėliojamos samanos, pasodinami augalai. Kaip visa tai derinsite, priklauso tik nuo jūsų vaizduotės ir skonio.
Svarbu nepamiršti ir florariumo švaros. Smėlyje, šakelėse gali daugintis grybeliai, mikrobai ir kenkėjai. Prieš įkurdinami florariume akmenys, kriauklės, smėlis turėtų būti virinami vandenyje 2 – 3 valandas, šakos ar šaknys palaikomos druskos tirpale 12 valandų, o po to porą valandų virinamos vandenyje.
Florariume gali vešėti tikros džiunglės arba žaliuoti delno dydžio samanų lopinėlis – tai priklauso nuo pasirinkto indo didumo.
Idėja
Florariumas – puiki dovana vaikui. Taip paskatinsite jį rūpintis ir domėtis augalais. Tik tokiame sode būtinai apgyvendinkite žaislinių gyvūnėlių ir žmogeliukų!
Mažasis sukulentų sodas
Jums reikės:
• Nedidelių, lėtai augančių lapinių sukulentų • Stiklinio indo • Skaldos • Žemės lapiniams sukulentams • Medžio anglies • Smėlio • Puošybos elementų (kriauklių, akmenėlių, figūrėlių ir pan.).
Žingsnis po žingsnio
X Labai svarbi florariumo dalis – drenažas. Tam tiks įvairūs akmenėliai, skalda.
X Įpilkite truputį medžio anglies ir išlyginkite. Anglis neleidžia veistis įvairioms bakterijoms ir grybeliams.
X Įpilkite žemės, skirtos lapiniams sukulentams (apie 4, 5 cm nuo dugno).
X Išimkite augalus iš vazonėlių ir pasodinkite juos rariume. Nesodinkite augalų per arti vienas kito, stenkitės, kad šie nesiremtų ir į indo sieneles.
X Padenkite žemę sluoksniu smėlio.
X Galite papuošti terariumą sausa šakele, skulptūrėlėmis, žaisliukais.
Kaip prižiūrėti
Florariume augantiems sukulentams reikia kuo daugiau saulės šviesos. Laistykite juos maždaug kas dvi savaites, vasarą patręškite skystomis sukulentams skirtomis trąšomis. Nuolat šalinkite nesveikus augalus, kad inde nesikauptų ligų sukėlėjai.
Samanų florariumas
Jums reikės:
• Uždaromo indo • Medžio anglies • Skaldos • Žemės kambariniams augalams.
Žingsnis po žingsnio
Viską darykite taip pat, kaip kuriant lapinių sukulentų florariumą. Paskui pasodinkite į žemę kuokštą samanų ir papuoškite.