Naujos statybos daugiabutyje Vilniaus senamiestyje įrengtame mažyčiame bute dizainerė Eglė Jagelavičiūtė ne tik išsprendė nedidelio ploto problemą suprojektavusi atvirą bendrąją erdvę su paslėptu miegamuoju, bet ir dekoro priemonėmis sukūrė išgrynintą stiliaus koncepciją bei naujo ir seno dermę interjere.
Objekto dosjė:
Tipas – butas naujos statybos name Vilniaus senamiestyje.
Plotas – 30 m².
Gyvenamoji erdvė – bendra svetainės-miegamojo, valgomojo ir virtuvės erdvė, atskiras vonios kambarys.
Projekto autorė – interjero dizainerė Eglė Jagelavičiūtė.
Pagal pirminį planą nedidelis, vos 30 m² butas buvo suskirstytas į tris erdves – svetainę, miegamąjį ir vonios patalpą. Tačiau vienas iš pagrindinių butą projektavusios dizainerės Eglės Jagelavičiūtės uždavinių buvo sukurti erdvės ir šviesos pojūtį, taip pat – protingai išnaudoti turimą plotą, todėl dalis sienų buvo demontuotos ir suformuota viena patalpa, kurioje buvo projektuojamos visos būtinos funkcinės zonos, uždaras liko tik vonios kambarys.
Projekto autorė didelį dėmesį sutelkė į langų, sumontuotų vienoje buto sienoje, liniją – pro juos matyti Senamiesčio vaizdai. Šią seno ir naujo dermę buvo siekiama pabrėžti ir išryškinti interjero dekoro priemonėmis, pirmiausia – spalvine gama. „Spalvinė interjero idėja gimė norint išsaugoti ir pabrėžti naują architektūrinį pastatą, o kartu suteikti tam tikrą prieskonį, kurį diktuoja Senamiesčio metų kaita, jo spalvinė gama“, – sako projekto autorė, interjerui dekoruoti parinkusi prigesintus melsvos spalvos atspalvius, šiltą pilką koloritą, žalsvų tonų dekoro elementus bei juodas akcentines detales.
Projektuojant interjerą suformuota patalpa vizualiai buvo tarsi skeliama perpus – vienoje pusėje formuojama svetainė, kitoje – virtuvė ir uždaras vonios kambarys, o per vidurį įrengta valgomojo zona. Projekto autorė Eglė Jagelavičiūtė pasakoja, kad pagrindinis iššūkis buvo itin maža poilsio zona, kurioje dar reikėjo rasti vietos miegamajam, tad teko ieškoti sprendimų, kaip viską patogiai ir logiškai sutalpinti išsaugant funkcionalią gyvenamąją erdvę.
Dėliojantis prioritetus ir ieškant optimalių sprendimų gimė lovos sienoje idėja, padėjusi išspręsti visus keblius klausimus: dieną miegamasis neužima vietos, todėl svetainė lieka erdvi ir neperkrauta, o lova sumontuota su patogiu kokybišku čiužiniu, todėl ji tapo visaverte poilsio ir miego zona. Be to, sumontavus spintą lovai paslėpti, joje liko vietos patogioms spintelėms, čia patogu laikyti įvairiausius namuose naudojamus daiktus, taip išsaugant tvarkingos erdvės pojūtį. Norėdama visiškai užmaskuoti spintos paskirtį, dizainerė pritaikė aklinus spintos fasadus be jokių rankenėlių.
Spintoje paslėptos lovos idėja padėjo išsaugoti stilistinę interjero koncepciją, neaukojant funkcionalumo.
Neutralių pilkšvų tonų interjerą dizainerė pagyvino ryškiomis tekstūromis – švelnus sofos audinys, minkštas faktūriškas kilimas kontrastuoja su metalo lakštų paviršiais ir lubų betono apdaila.
Ant galinės svetainės sienos buvo sumontuotas ekranas, o lubose įrengtas projektorius ir garso sistema. Taip atsirado galimybė atsisakyti TV zonos baldų ir leido išsaugoti laisvą, neapkrautą baldais erdvę.
Virtuvę nuo svetainės zonos dizainerė sumanė atskirti patogiu konsolinio tipo pusbario stalu, atstojančiu ir valgomąjį, ir darbo stalą, – iš svetainės pusės prie jo pastatyta stilinga modernaus dizaino sofa, o iš kitos – pusbario kėdės, ant kurių įsitaisius patogu ir pietauti ar išgerti kavos, ir žiūrėti filmus ekrane ar dirbti kompiuteriu. Projektuojant virtuvę dizainerei teko kardinaliai keisti pirminį planą. „Pradžioje buvo numatyta standartinio pobūdžio virtuvė, bet tapo aišku, kad tuomet trūks vietos daiktams pasidėti, prietaisų montavimui. Todėl pasiūlėme gana drąsų sprendimą pagrindinį darbastalį formuoti ties vitrininiu langu, ir šeimininkams tai tiko. Matyt, papirko idėjos drąsumas ir spontaniškumas, nes norėjosi išlipti iš standartinių rėmų“, – atskleidžia Eglė.
Virtuvės spintelė su plonomis kojelėmis, pastatyta palei vitrininį langą, neapsunkina erdvės, sukuria virtuvėje lengvumo pojūtį, kurį sustiprina pro apačią sklindanti natūrali šviesa.
Palei šoninę virtuvės sieną buvo sumontuota talpi spinta, kurioje paslėpta visa buitinė technika, prietaisai ir sukurta pakankamai vietos virtuvės reikmenims laikyti. Toks sprendimas padėjo išsaugoti neperkrautos erdvės pojūtį.
Galinei virtuvės sienai parinktas senų plytų dekoras, kuris pabrėžia naujo ir seno dermę, suteikia interjerui spalvos ir faktūriškumo.
Eglė neslepia, kad suprojektuoti visas būtinas zonas, įrengti pakankamai vietos daiktams ir išsaugoti erdvės pojūtį tokio mažo ploto bute – nelengvas uždavinys. Tačiau sumanūs sprendimai padėjo jį įgyvendinti. „Kadangi erdvę didinome, o ir daiktų saugojimo vietų poreikis nemažėjo, nesinorėjo spintos uždaryti durimis, kurios spaustų erdvę, kad vėl tarsi grįžtume į pradinę padėtį, – sako projekto autorė. – Tad gimė idėja, remiantis architektūriniais namo sprendiniais ir juos atkartojant interjere, pritaikyti metalo konstrukcijos fragmentą.“ Palei visą ilgąją buto sieną, tęsiant svetainės sienos liniją, buvo suprojektuota talpi spinta, kurios fasadams panaudoti perforuoto metalo skydai su žaismingu apskritimo formos dekoru. Jais net buvo uždengtos įėjimo į butą durys, taip sukuriant vientisumo, tvarkos pojūtį ir išsaugant neperkrautą erdvę.
Į vonios kambarį veda aukštos, lubas siekiančios stumdomosios durys, padedančios taupyti erdvę ir išsaugoti vientisumo pojūtį.
Kad siena atrodytų vientisa ir niekas neskaidytų erdvės, buvo nuspręsta už perforuoto metalo fasadų paslėpti ir įėjimo į butą duris.
Vonios kambaryje parinkta visam interjerui būdinga neutrali, nepasiduodanti mados tendencijų kaitai spalvinė gama: čia vyrauja pilkšvi tonai, praskaidrinti natūralaus medžio akcentu ir minimaliomis juodomis detalėmis.