53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Orchidėjos interjere: kaip geriausia parinkti vietą

Orchidėjos interjere: kaip geriausia parinkti vietą

Subtilios, egzotiškos ir tokios gražios orchidėjos vertos ne tik išskirtinio vazono. Apskritai jų žavesys geriausiai atsiskleidžia tada, kai ir vieta, ir auginimo būdas, ir indas yra išskirtiniai, kai gėlė suspindi interjere tarsi į teatro sceną įžengusi primadona. Sudarykime jai tokias sąlygas!

Ne rūpintis, o džiaugtis

X Būtina sąlyga. Ir dėl rafinuoto grožio, ir dėl išskirtinių auginimo sąlygų orchidėjas norisi įkomponuoti neįprastai. Šiai gėlei nereikia didelio tradicinio vazono: jos šaknys menkos ir joms nebūtina žemė, o, jei indas laidus šviesai, taip net dar geriau. Taigi orchidėjas galima pritvirtinti prie medžio šakos ar kabinti ant sienos, auginti jas stikliniame dubenyje ar burbule. Svarbiausia, kad indo dizainas būtų stilingas ir originalus – lygiavertis savotiško žavesio orchidėjos „partneris“.

Žinoma, ne visos orchidėjos taip prisitaiko prie aplinkos (kai kurioms reikia specifinių sąlygų), tačiau pačios populiariausios hibridinės falenopsių veislės tam ir išvestos, kad šių gėlių gerbėjai galėtų ne tiek jomis rūpintis, kiek džiaugtis.

X Stiliaus pojūtis. Orchidėjos visada papuošia namus: jos ilgaamžiškesnės už daugelį kambarinių augalų, todėl yra mėgstamas dekoro elementas (žinoma, kol žydi, bet, laimei, tai trunka netrumpai). Jų populiarumo paslaptis ta, kad, nors gėlė egzotiška, bet tokio subtilaus grožio, jog pritampa įvairaus stiliaus interjeruose. Klasikiniame ji visada atrodo harmoningai, o šiuolaikiškame – steriliame minimalistiniame ar industriniame lofte – įdomiai išryškėja interjero stiliaus ir augalo kontrastas, nes orchidėjos spinduliuoja švelnumą, todėl tinka santūriai ir net griežtokai nuotaikai sušvelninti.

X Kompozicijos centre. Ideali vieta orchidėjai – gerai matoma, kur visi ją pastebės. Įnoringa gėlė nemėgsta konkurencijos, tad visos kompozicijos detalės turi atlikti antraeilius vaidmenis – būti pastelinių atspalvių, nedidelės. Arba jų apskritai nereikia.

Spalvoti niuansai

Dažniausiai auginamų falenopsių žiedai būna įvairių spalvų – baltos, violetinės, gelsvos. Beje, selekcininkai nuolat darbuojasi – išveda naujų, įdomesnių atspalvių orchidėjų veislių ir taip suteikia mums galimybę stilingai priderinti jas prie interjero spalvinės gamos.

Floradania.dk nuotr.

Pastelinės spalvos orchidėjas tiktų įkomponuoti šalia šviesios ar visai baltos plokštumos. Tamsiame fone taip pat gražiai išsiskiria blyškūs žiedai, o margame ir ryškiame jie pranyksta. Išskirtinai dekoratyviai atrodo žiedai, kurių atspalvis vos sodresnis už pagrindę interjero spalvą. Arba gali būti kontrastingas – tada prie orchidėjos reikėtų priderinti dar keletą tokių pačių aksesuarų. O klasikiniai balti falenopsiai gražiai atrodo bet kokiame fone, netgi baltame.

Prisitaikymo galimybės

Viena yra įdomiai įkomponuoti orchidėją interjere (nepaslėpti jos ant „banalios“ palangės), kita – nepražudyti augalo (prie lango ji gautų daugiausia šviesos…). Orchidėjos „sveikata“ iš tiesų tiesiogiai priklauso nuo gaunamos šviesos – šios turi būti daug, bet nepernelyg, tiesioginių saulės spindulių būtina vengti. (Profesionalai tvirtina, kad, jei lapai patamsėjo, vadinasi, trūksta šviesos, o, jei gelsta, jos per daug.) Gėlė nemėgsta skersvėjų, nereikia jos laikyti ir šalia šildymo prietaisų – gali džiūti šaknys. Taigi, jei vieta, kur geriausiai atsiskleidžia orchidėjos žavesys, per mažai apšviesta, įkurdinkite ten falenopsį – jis pakančiausias tokiems eksperimentams. Kitas racionalus sprendimas – išskirtinėje (tačiau nelabai tinkamoje) vietoje pastatyti orchidėją galima tik ypatingomis progomis: puošiant namus šventėms, laukiant svečių ar tiesiog labai pasiilgus ko nors naujo. Tiesa, teks sugalvoti būdą, kaip gėlę įkomponuoti jos kaskart nepersodinant, kad nepažeistumėte trapių šaknų.

Orchidėjoms būdingi kai kurie savitumai, nes jos yra epifitiniai augalai, taigi turi orines šaknis ir gamtoje gyvena įsikibusios į gruoblėtą medžio žievę. Tinka jai ir skaidrūs indai, nes orchidėja gaudo šviesą visais įmanomais būdais – ne tik antžemine dalimi, bet ir šaknimis. Net ir pasodinę ją į labai platų indą sudarome sąlygas geriau patenkinti šviesos poreikį. Taigi įdomūs, nestandartiniai orchidėjų komponavimo interjere sprendimai nėra tik dizainerių išradingumo demonstravimas. Šios gėlės gamtos ir žmogaus sukurtos, kad atliktų ypatingą namų puošybos vaidmenį, kuriam atskleisti ir pravers mūsų fantazija.

Floradania.dk nuotr.

Gera idėja
Jei norite įkomponuoti orchidėją toli nuo lango, rinkitės jau žydinčią gėlę, mat daugiausia saulės jai reikia tada, kai krauna žiedpumpurius, o šiems išsiskleidus šviesos gali būti ir mažiau.

Floradania.dk nuotr.

Praktiškas sprendimas
Jei orchidėja tobulai dera kambaryje, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių žiedų kaip nėra, taip nėra, „pasodinkite“ dirbtinę gėlę. Šiuolaikiniai jų egzemplioriai iš pažiūros sunkiai atskiriami nuo tikrų. Priežiūros – beveik jokios, o spalvą, formą ir dydį labai paprasta priderinti prie interjero stiliaus.

Floradania.dk nuotr.

Kad orchidėja ilgiau išliktų puošni, šalia nestatykite vazos su prinokusiais vaisiais: šie išskiria dujų, skatinančių gėlę greičiau peržydėti.

Floradania.dk nuotr.

Dizaineriai dažnai naudojasi orchidėjų dekoratyvumu, kad interjere pabrėžtų estetikos pojūtį.

Mano išsaugoti straipsniai