ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Kaip teisingai mulčiuoti įvairius augalus sode ir darže? Daržo entuziastės Dalios Rimkės patarimai

Kaip teisingai mulčiuoti įvairius augalus sode ir darže? Daržo entuziastės Dalios Rimkės patarimai

Mulčiavimas, anot daržo tinklaraštininės, lyg naujas 2024 metų daržo „trendas“. „Apie mulčiavimą šiuo metu sulaukiu daugiausia klausimu, o ir pati apie tai dalinuosi daug, nes tai labai aktualu ir itin naudinga tiek sodo, tiek daržo augmenijai”, – sako Dalia. Taigi, kas tas mulčiavimas, kaip jis veikia ir kaip tinkamai augalus mulčiuoti vasaros metu?

Kas yra augalų mulčiavimas ir kam jis reikalingas?

„Augalų mulčiavimas veikia ne tik kaip drėgmę sulaikantis barjeras. Šiltnamyje šviesus mulčas leidžia dirvožemiui ne taip įkaisti ir taip apsaugo ten augančių augalų šaknis, tačiau tai bene pati geriausia, natūraliai susidaranti augalų trąšą“, – pasakoja daržininkė.

Visas derlingumo procesas vyksta ten, kur dirvos paviršius liečiasi su mulčiu. Būtent šis procesas užtikrina augalams pilnavertę mitybą. Visai nesvarbu, kiek susikaupia humuso. Svarbiausia, kad dirvodaros procesas vyksta nenutrūkstamai.

Medžio žievės mulčias
Medžio žievės mulčias
Unsplash

Rudenį pradėjus vėsti orams pamulčiuotose lysvėse augantys augalai daug vėliau pajus vėstančius orus, taip pat vėstančios naktys bus ne tokios šaltos augalų šaknims. „Mulčiavimas yra tiesioginis gamtos atkartojimas, aš visada sakau, kad daržininkaujant turime atsižvelgti į gamtą, mulčiuotose lysvėse vyksta natūralūs ir ypač svarbūs procesai. Tiesa, mulčias daug svabesnis ne patiems augalams, o dirvos paviršiuje esantiems mikroorganizmams, kurie maitinasi mulčiu ir pagerina medžiagų įsisavinimą ten augantiems augalams. S. Jasionis knygoje „Gamtinė Žemdirbystė“ teigia, kad geriau, kai mulčio sudėtis įvairių rūšių, taip lysvėje atsiranda didesnė mikroorganizmų įvairovė, o kartu augalai aprūpinami įvairesnėmis maisto medžiagomis“, – žiniomis dalinasi Dalia Rimkė.

Pagrindinės mulčio funkcijos: saugo dirvą nuo temperatūros svyravimų; sukuria augalams palankų drėgmės režimą; sukuria sąlygas gyventi naudingiems mikroorganizmams, nuo kurių veiklos tiesiogiai priklauso augalų sveikata, atsparumas ir maistinė vertė; sukuria sąlygas gyventi naudingiems vabzdžiams, kurie neleidžia išplisti sodo ir daržo kenkėjams; gerina dirvos struktūrą.

Kaip teisingai mulčiuoti sodo ir daržo augalus?

Dalia sako, kad iki šiol visus augalus mulčiuodavo nupjautos pradžiūvusios žolės mulčiu, tačiau dabar, jeigu yra galimybės, skirtingas mulčio rūšis ji pritaiko tam tikriems augalams. 

Pomidorams: stambus šienas ir stambi žolė, medžių lapai; 

Agurkams: stambus šienas ir stambi žolė; 

Paprikoms: stambus šienas arba stambi žolė;

Bulvėms: šiaudai; 

Vaismedžiams ir uogakrūmiams: stambi nesmulkinta mediena, stambios pjuvenos ir drožlės, sukapotos ar susmulkintos medžių ir krūmų šakos, kiek prastesnis variantas – šiaudai; 

Šilauogėms: pušų žievės mulčas;

Braškėms: pjuvenos, šiaudai, grikių lukštai; 

Burokėliams, pastarnokams, morkoms: šiaudai, šienas, medžių lapai; 

Trumpos vegetacijos šakniavaisiams (ridikėliams, ropėms ir pan.): vejos žolė, smulkus šienas. 

Naudingi mulčiavimo patarimai

Šviežiai nupjauta žole mulčiuoti negalima, nebent labai labai plonu sluoksniu, nes iš šviežios žolės išsiskiria šiluma, o storas sluoksnis gali nudeginti augalų šaknis, todėl patartina žolę kelias dienas pradžiovinti. 

Pasodintų daigelių neskubėkite mulčuoti, leiskite dirvai įšilti ir tik tada mulčiuokite.

„Pakeltas lysves visuomet mulčiuoju, tačiau to nesirinkau daryti šiltnamyje, o šiais metais man norisi vėl bandyti jį mulčiuoti. Vienais metais mulčiavau savo šiltnamį, bet tikiu, buvo per storas jo sluoksnis ir rudenėjant apsigyveno drugelių vikšrai, kurie pradėjo maitintis paskutiniaisiais pomidorais. Jausmas – ne iš maloniausių, todėl nusprendžiau nebemulčiuoti. Šiais metais daug purenau šiltnamio žemę, švelniai, su patogiais įrankiais, kad neužkabinčiau šaknų purendama dirvą. Man šiltnamis atrodė tvarkingiau, visada išpurenta žemė. Tad jeigu sprendžiate, ar šiltnamyje mulčiuoti, prisiminkite, kad nusprendus to nedaryti teks dažniau ravėti ir dažniau laistyti. Nusprendus mulčiuoti – nedenkite storo mulčio sluoksnio iškart, nes tai gali prišaukti pelėsį šiltnamį“,– savo patirtimi dalinasi Dalia.

Mano išsaugoti straipsniai