53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Dizaino klasika: šviestuvas

Dizaino klasika: šviestuvas, kurio istorija paremta aistra paradoksams

Nedažnai nutinka taip, kad prireikia penkiasdešimt aštuonerių metų, kol pagaliau gamintojui pavyksta tiksliai įgyvendinti talentingiems dizaineriams kadaise į galvą šovusią idėją. (Nes technologijų tobulėjimas lėtesnis nei laki menininkų vaizduotė.) Taip galima apibendrinti šviestuvo „Taccia“ istoriją. Beje, jį sukūrę broliai Achille ir Pieras Giacomoʼas Castiglioniai rado išeitį, kad jų kūrinys pasaulį išvystų dar 1962 metais.

Idėjos evoliucija 

Italijos dizaineriai broliai Achille ir Pieras Giacomoʼas Castiglioniai dar 1958 metais nutarė sukurti išsklaidytą, minkštą šviesą skleidžiantį šviestuvą. Gal todėl ir pavadino jį „Taccia“ – italų kalba šis žodis reiškia „tylus“. Niekas tiksliau nenupasakoja kūrybinio proceso, kaip pats menininkas: humoro nestokojantis Achille Castiglionis yra tvirtinęs: „Šviestuvo istorija labai įdomi. Juokinga, kad kai kurie žmonės mano, jog jo dizainas postmodernistinis. Mes su broliu neturėjome tokių ketinimų. Turiu pasakyti, kad šviestuvas buvo suprojektuotas neteisingai, ir man smagu tai pripažinti.“ Menininkai sumanė gaminti „Taccios“ burbulą iš plastiko, o lemputę įtvirtino aliuminio korpuse. Kad jos skleidžiamas karštis neįkaitintų plastiko, korpusą padarė rantytos formos – panašų į klasikinę antikinę koloną. „Negalvojome apie prestižą, kai kūrėme šviestuvą, mums tiesiog reikėjo, kad korpusas degant lemputei išliktų šaltas, o didesnis paviršius sugeria daugiau šilumos.“ 

Pagaminę „Taccios“ prototipą dizaineriai kelerius metus (!) eksperimentavo. Deja, skaidraus plastiko burbulas, kurį iš viršaus dengė šviesą atspindintis gaubtas reflektorius, nuo kaitrinės lemputės pernelyg įkaisdavo, tad plastikas prarasdavo formą. Pirminės idėjos teko atsisakyti ir išbandyti kitas medžiagas: burbului dizaineriai ėmė naudoti stiklą, o reflektoriui – baltai dažytą aliuminį. Aliuminio korpusui pasirinktos kelios spalvos: matinė juoda, sidabro pilka arba bronzos. 1962 metais Italijos kompanija „Flos“ pradėjo gaminti naują dizainerių dueto kūrinį „Taccia“. 

Pažvelgti kitaip

Achille ir Pieras Giacomoʼas Castiglioniai kūrė puikius dizaino objektus, kurie išduoda aistrą paradoksams ir drauge gebėjimą apgalvoti formą iki menkiausių detalių bei rasti pusiausvyrą tarp šių priešybių. Art deco stiliaus „Taccios“ korpusas ir lakoniška burbulo forma tobulai atspindi šį jų pomėgį. Dar menininkai sugebėjo į kasdienius daiktus pažvelgti iš netikėtos perspektyvos – „Taccia“ yra vienas tokių kūrinių, jis primena lubų šviestuvą, apverstą aukštyn kojomis. Šviestuvas įdomus ir dėl įspūdingo „stoto“ – jo aukštis 54 cm, todėl jis efektingai išryškėja interjere kaip išskirtinis akcentas, jį galima įkomponuoti ne tik ant stalo ar lentynos, bet ir naudoti kaip toršerą šalia žemų sėdimųjų baldų. „Taccia“ skleidžia netiesioginę atspindėtą šviesą, kurią galima pakreipti norima linkme, tad šviestuvas praverčia ir ant darbo stalo, ir kaip jaukus interjero elementas miegamajame. 

Apie dizainerius

Kaip ir kiti pokario Italijos dizaineriai, Achille ir Pieras Giacomoʼas Castiglioniai vertino profesionalumą, žavėjosi jausmingoms, ekspresyvioms formoms, todėl ieškojo būdų susieti funkcionalumą ir originalų dizainą. Kadangi šalyje trūko lėšų dideliems statybų projektams, architekto išsilavinimą turintys broliai nukreipė kūrybinę energiją į mažesnius objektus, tokius kaip baldai, šviestuvai, indai, biuro reikmenys, buitinė technika. Viena dizainerių mėgstamų strategijų – įkomponuoti lengvai atpažįstamą formą netikėtame kontekste, pavyzdžiui, pritaikyti automobilio žibinto reflektorių šviestuvui „Taccia“. Jų sukurti dizaino objektai išsiskiria paradoksalia minčių eiga, apgalvotu pusiausvyros pojūčiu. Tad nieko keista, kad jie tapo kultiniais, sėkmingai gaminami bei parduodami iki šiol. Ir labai tikėtina, kad daugelis mūsų namuose turime šviestuvą, prie kurio prisilietė talentingų dizainerių ranka. 1968 metais Achille ir Pieras Giacomoʼas Castiglioniai sukūrė šviestuvo jungiklį VLM, lengvai ir patogiai tvirtinamą prie elektros laido. Daugybė gamintojų jį naudoja dėl neįtikėtino funkcionalumo ir paprastumo, tačiau nedaug kas žino jo autorius. 

Šiuolaikinė interpretacija: kūrėjai būtų patenkinti!

„Taccią“ gaminanti kompanija „Flos“ dar 2010 metais nutarė tradicines kaitrines lemputes pakeisti šviesos diodais – šiandien taip patobulinta daugelis kultinių šviestuvų, sukurtų praeitame amžiuje. Tačiau naršant Achilleʼs Castiglionio archyvuose inžinieriams kilo mintis eiti dar toliau – pagaminti „Taccios“ gaubtą iš plastiko ir taip įgyvendinti pirminę kūrėjų viziją. Naudojant šviesos diodus, pažangiausias technologijas bei polimetilo metakrilatą, pavyko tobulai atkartoti kultinio šviestuvo dizainą ir 2016 metais pradėta gaminti nauja – plastikinė „Taccios“ versija. Pasauliui ji pristatyta 55-ojoje „Salone del Mobile“ parodoje Milane, ir nesunku įsivaizduoti, kaip talentingieji broliai didžiuotųsi savo kūriniu. 

Mano išsaugoti straipsniai