53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pusiaužiemis: tai ar versis barsukas ant kito šono?

Pusiaužiemis: tai ar versis barsukas ant kito šono?

Sausio 25-oji Lietuvoje nuo seno vadinama pusiaužiemiu. Stebint barsuko elgesį, spėjama, kaip greitai ateis pavasaris. 

Pusiaužiemis buvo itin svarbi diena mūsų protėviams

Senovėje žmonės šią dieną apžiūrėdavo savo ūkius, kad įsitikintų, ar turi pakankamai maisto atsargų žiemai. Taip pat jie atlikdavo įvairius ritualus, kad pritrauktų sėkmę ir gerovę. Pavyzdžiui, buvo sakoma, kad nuo pusiaužiemio atgyja gyvatės. Todėl žmonės vengdavo šią dieną iš miško vežti medžius ir nešti šakas, kad gyvatės į namus nepatektų.

Taip pat, pasak senųjų lietuvių tradicijų, šią dieną barsukas išlenda iš savo olos. Jei diena yra saulėta, barsukas išsigąsta savo šešėlio ir grįžta atgal į olą. Tai reiškia, kad žiema dar tęsis ilgai. Jei diena yra apsiniaukusi, barsukas pasivaikščioja po mišką, ramiai grįžta į olą ir užmiega ant to paties šono. Tai simbolizuoja, kad pavasaris jau neužilgo.

Senųjų tradicijų tyrinėtojai už šių reiškinių taip pat įžvelgia saulės atsivertimo į kitą pusę, į pavasarį ir vasarą idėją. Gal neveltui netrukus prasidėsiantis mėnuo ir vadinamas vasariu. Tikroji vasara dar toli, tačiau spėjama, jog mūsų protėviai metus seniau dalino ne į 4, o į 2 metų laikus. Manoma, jog būtent „pavasario – vasaros“ pusmečio laikotarpį baltai seniau vadino žodžiu „vasera”. Taigi šio sezono pradžia kaip tik ir būdavo skaičiuojama nuo pusiaužiemio, kai oras atšyla, o saulės spinduliai jau nebe žiemiški. 

Kokios prognozės šiems metams?

Meteorologų teigimu, šiais metais sausio 25 diena Lietuvoje turėtų būti apsiniaukusi. Taigi, pagal tradiciją, barsukas eis pasivaikščioti po mišką ir dėl to žiema ilgai užsibūti neturėtų. 

Žinoma, tai tik spėjimas, o ne mokslinis faktas. Barsukai yra miško gyvūnai, todėl jie miega žiemą, kad sutaupytų energijos. Jų miego trukmė priklauso nuo to, kiek maisto jie sukaupė prieš žiemą. Jei barsukai sukaupė daug maisto, jie gali miegoti ilgiau. Taigi, ar barsukas šiais metais apsivers ant kito šono, tiksliai numatyti negalime. 

Sinoptikas Naglis Šulija, komentuodamas ateinančią šių metų vasarą, spėja, kad ji Lietuvoje bus dar šiek tiek karštesnė ir sausesnė nei 2023 metų vasara. „Vidutinė oro temperatūra turėtų būti 18-20 laipsnių šilumos. Naktimis temperatūra gali nukristi iki 10-12 laipsnių šilumos. Vasarą Lietuvoje bus gana daug saulėtų dienų, o lietus numatomas tik apie 10-15 dienų per mėnesį”,– praneša N. Šulija.

Mano išsaugoti straipsniai