Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Paskutinio žiemos mėnesio darbai sode ir darže

Paskutinio žiemos mėnesio darbai sode ir darže

Ką sode bei darže nuveikti vasario mėnesį?

Globokime kurapkas. Joms iš eglišakių suremkime užuo­vėją. Turint pašaro ir kiškius už sodo ribų reikėtų pašerti, tada jie mažiau lįs į sodą.

Bekylanti vis aukščiau ir aukščiau saulė primena artėjan­tį pavasarį. Dieną jos spindu­liai kaitina vaismedžių kamie­nus, o naktį gerokai pašąla. Prasideda temperatūrų svyra­vimai. Jie labai pavojingi vais­medžiams, ypač tiems, kurių neaprišti kamienai bei stores­nės šakos. Todėl šiltesnę dieną nubaltinkime neaprištų vaisme­džių kamienus. Kalkių galima įsigyti ūkinių prekių parduo­tuvėse, tik į jas reikėtų įmai­šyti staliaus arba silikatinių klijų, įdėti ūkiško muilo. Taip paruoštų kalkių nenuplaus lie­tus. Galima vaismedžius nubal­tinti ir vandens emulsiniais 6 – 8 kartus atskiestais dažais, skir­tais sienoms dažyti. Jie balti ir gerai atspindi saulės spindulius. Prisiminkime, kad pa­vasarinis (balandžio – gegužės mėnesiais) vaismedžių balinimas daugiau turi tik dekora­tyvinę reikšmę.

Nepamirškime ir meistrystės darbų. Žiemą galima susikalti pakankamai dėžių vaisiams sudėti, padaryti kopėčias, o statant na­melį ir ornamentų išpjaustyti. Ornamentuotas balkonas, gra­žiais raštais išrašyti skliautai – kiekvieno sodininko pasi­didžiavimas. Namelį puošia ir inkilėliai, giria sodininką, kad jis rūpinasi paukšteliais. Ta­čiau kiekvienas inkilas turi savo paskirtį. Nuo jo landos dy­džio priklauso ir gyventojai. Primename kai kuriuos inkilų matmenis. Zylėms daromi 26 – 30 cm aukščio ir apie 11 – 12 cm pločio (viduje). Mažosioms zylėms išgręžiama 2,8 cm lan­da, o didžiosioms zylėms bei bukučiams – 3,2 – 3,4 cm. Nuo dugno iki landos turi būti 17 cm. Kiek didesni inkilai daromi varnėnams. Jie įlenda pro lan­dą, kurios skersmuo 4,7 cm. 

Turint galimybę galima už­siimti ir kalvyste bei šaltkalvyste. Dailūs durų vyriai, skoningos grotelės ant rūsio lan­gų, sumaniai iškalta žvaigždutė ant namelio skliautų, puošnus šviestuvas virš durų visuomet primins sumanų šeimininką.

Dar gyvesnis, dar gražesnis sodas, kai jame dūzgia bitės, kai jos lanko žydinčius sodus. O joms laikyti reikalingi avi­liai. Pasidarykime ir jų. Bitės padidins sodų derlių, o už priežiūrą ir medaus atneš.

Nepamirškime įsigyti trąšų, pesticidų, reikalingo invento­riaus. Aštriai išsigaląskime ge­nėjimo įrankius: peilius, pjūk­lelius, sekatorius. Sakoma, kad ratai renčiami žiemą, o rogės vasarą. Kruopščiai ruoški­mės didžiųjų darbų metui, ne­pamirškime užsukti į rūsį, kur laikomos sustratifikuotos sėk­los, skiepūgliai, kad nesudžiūtų, palaistykime vandeniu. Retkarčiais užsukime ir į so­dą. Labiausiai vaismedžius kiš­kiai graužia pavasarėjant. Ne­leiskime jiems žaloti medelių.

Ir toliau pastoviai lesinkime paukštelius. Lesinami paukšte­liai toje pačioje vietoje ieško maisto, o negavę jo – žūsta.

Pats laikas numatyti, kokias daržoves sėsime sklype ir įsigyti jų sėklų. Apskaičiuojame kiekvienai daržo­vei skirtą plotą ir kiek jam ap­sėti reikia sėklų. Peržiūrime tu­rimas ankstyvesnių metų dar­žovių sėklų atsargas ir tas, ku­rių daigumu abejojame dėl ilgo laikymo ar dėl pasikeitusios iš­vaizdos, padaiginame drėgna medžiaga išklotoje lėkštelėje 18 – 21°C temperatūroje. Jeigu per dvi savaites sėklos nesu dygo, reikia įsigyti daigių sėk­lų.

Tikriname, kaip laikosi rū­siuose, kaupuose, kitose laiky­mo vietose esančios daržovės. Užėjus dideliems šalčiams, vėsūs rūsiai gali būti papildomai ap­šildomi elektriniais kaloriferiais arba kitomis šildymo priemonė­mis, netgi žarijomis, supiltomis į metalinius indus. Visais atve­jais reikia griežtai laikytis prieš­gaisrinių reikalavimų. Toliau želdiname svogūnus, petražoles, salierus, pipirnes, auginame agurkų ir pomidorų daigus žie­miniams šiltnamiams. Renkame pelenus trąšoms. Šildomuose šiltnamiuose pirmoje mėnesio pusėje pasėjame ridikėlių, salotų, pipirnių bei kitų žalumyninių daržovių, sodiname svogū­nus laiškams. Toliau remontuo­kime inventorių ir inspektus bei šiltnamius. Piname šiaudų pynes naujam inspektų naudojimo sezonui, ruošiame kuoliukus po­midorams pririšti. Apsirūpina­me špagatu.

Vasario pirmomis dienomis gumbinės begonijos sodinamos į dėžutes, pripiltas durpinės ir lapinės žemės mišinio. Laiptinė­se arba šiaip vėsesnėje vietoje augintos pelargonijos iki vasa­rio mėnesio laistomos saikingai. Genimos vasario kovo mėn. Ne­sibijokime gerokai sutrumpinti: skaičiuojant nuo apačios palie­kami 5 – 6 lapai. Taip nugenė­tos pelargonijos greit atauga ir gausiai žydi. Pelargonijas reikia genėti kasmet, tuomet jos gau­siau žydi. Persenusias, labai ištysusias pelargonijas sunkiau suformuoti, todėl geriau pasi­dauginti naujų. Dauginama au­giniais kovo mėnesį.

Laikas sėti visažydinčią be­goniją. Sėjama į lapinės, dur­pinės žemės ir smėlio mišinį (2:1:1). Substratas prieš sėją su­drėkinamas. Sėklos labai smul­kios, todėl pasėjus nepridengia­mos žeme. Dėžutė laikoma 16 – 18°C temperatūroje. Purškiama pulverizatorium. Paaugę daigai persodinami 3 cm atstumu į la­pinės, durpinės, inspektinės že­mės ir smėlio mišinį (1:1:1:0,5). Gumbinė begonija taip pat sė­jama vasario mėnesį. Išauginti iš sėklų augalai žydi tą pačią vasarą, truputį vėliau, negu pa­dauginti gumbais. Sėklos išlieka daigios 3 metus. Labai retas ir gražias gumbines begonijas gali­ma dauginti ūgliais kovo balan­džio mėn. Miltlige sirgusių gum­binių begonijų gumbus prieš sodinimą reikia bent 15 min pa­laikyti kalio permanganato tir­pale (1 g kalio permanganato litrui vandens).

Ruoškime dėžutes sėjai, pa­sirūpinkime etiketėmis.

Laikas įnešti dėžutėse paso­dintus tulpių svogūnėlius pražydinimui. Norėdami turėti tulpių žiedų kovo 8-ajai, svogūnėlius įnešame vasario 10 d.

Šiltnamyje anksčiau galima pražydinti ir kardelius (kovo, gegužės mėn.). Pražydinimui imamos ankstyvosios veislės: ‘Fireliaght’, ‘Super star’, ‘Ame­rika’, ‘Maestro’ ir kt. Atrenka­mi stambūs, didesnio kaip 4 cm skersmens, bet dar jauni gumbasvogūniai ir termiškai apdo­rojami. Likus 5 savaitėms iki sodinimo, gumbasvogūniai nu­valomi, sudedami viena eilute į medines dėžutes su vielos tink­lo dugnu daigais į viršų. Taip sudėti jie laikomi šviesioje pa­talpoje, kurioje temperatūra yra 28 – 33°C ir oro drėgnumas 60 proc. Šiltoje ir sausoje aplinko­je gumbasvogūnių pumpurai ge­rai vystosi ir po 5 savaičių jau būna apie 5 cm aukščio. Sau­soje patalpoje šaknys pradeda augti, todėl sodinant nenukenčia ir greitai įsišaknija. Priešingu atveju ilgos šaknys nulūžtų so­dinant ir augalai ilgai skurstų. Taip termiškai apdoroti karde­liai pražysta 20 dienų anksčiau. Neturint palankių sąlygų nuro­dytai temperatūrai palaikyti, gumbasvogūnius galima laikyti 22 – 25°C temperatūroje, tuomet reikia laikyti apie septynias sa­vaites.

Šiltnamyje palaikoma 18 – 20°C temperatūra dienomis ir 12 – 15°C naktimis. Kai kardeliai pradeda augti, šiltnamį reikia gerai vėdinti. Laistyti geriau vidudienį, kad iki vakaro spėtų apdžiūti lapai. Norint ekonomiškiau išnau­doti šiltnamio plotą, tarpueiliuo­se galima pasėti krapų, salotų.

Mano išsaugoti straipsniai