Sodo darbai rudenį visai kitokie nei vasarą. Tiesą sakant, kažin ar juos iš viso galima pavadinti darbais, nes tai labiau primena linksmai leidžiamą laiką. Į lauką vilioja puikus oras ir vėstančios dienos, kurioms nepakartojamo žavesio suteikia švelnūs saulės spinduliai. Pasimėgaukite šiuo nuostabiu metų laiku, nes žiema užklups greičiau, nei spėsime apsidairyti. Be jokios abejonės, rudenį soduose ir daržuose laukia daugybė užduočių, todėl geriausia jas sudėlioti prioritetine tvarka. Pristatome darbus, į kuriuos rudenį reikia atkreipti dėmesį.
Ką nuveikti sode rudeniui įpusėjus?
1. Sodinkite
Tinklalapyje dyckarboretum.org rašoma, kad medžiams, krūmams ir kitiems daugiamečiams augalams itin naudinga šilta dirva ir gausus rudeninis lietus.
Tinkamai pasodinti augalai ateinantį pavasarį neabejotinai suvešės itin gausiai. Krūmai turėtų įsišaknyti iki spalio mėn. pabaigos. Svarbu, kad augalai tvirtai įleistų šaknis dar žemei neįšalus.
2. Ruoškitės pavasariui
Patyrinėkite savo valdas, išsiaiškinkite, kaip augalams sekėsi visus praėjusius metus, pamąstykite, kaip galėtumėte pagerinti kraštovaizdį. Trumpas pasiektų rezultatų įvertinimas padės pavasarį nukreipti jėgas tinkama linkme.
3. Nugrėbkite lapus
Pašalinkite lapus, kad jie nenustelbtų augalų. Nugrėbti lapai gali būti kompostuojami – vėliau jie bus puikus augalų maitinimosi šaltinis. Atlikti tyrimai rodo, kad daugumos kompostuojamų medžių lapų sudėtyje yra iki dviejų kartų daugiau mineralų nei mėšle.
4. Mulčiuokite
Ruduo – tobulas metas augalams mulčiuoti. Jei tai darysite būtent dabar, apsaugosite augalų šaknis nuo temperatūros pokyčių ir išlaikysite žemėje esančią drėgmę šaltuoju metų laiku.
Berkite 5–7 cm naujo mulčio sluoksnį aplink krūmus, medžius ir kitus daugiamečius augalus. Svarbu neleisti mulčiui kontaktuoti su augalo stiebu ar kamienu.
Dėl to patartina palikti aplink augalą apvalų plotą orui cirkuliuoti ir drėgmei garinti. Nepamirškite, kad per didelis mulčio kiekis augalui atneš daugiau žalos nei naudos.
5. Liekite vandeniu
Svarbu pasirūpinti, kad rudenį daugiamečiai augalai, medžiai ir krūmai gautų pakankamai drėgmės.
Neseniai pasodintų augalų šaknų sistema nėra pakankamai įsitvirtinusi, todėl juos būtina reguliariai laistyti. Jei 2,5–5 cm storio paviršinis žemių sluoksnis sausas, augalą reikia palaistyti.
Amžinai žaliuojantiems augalams žiemą vis dar reikia drėgmės, todėl juos būtina gausiai laistyti iki žemei įšąlant.
Ko nedaryti rudenį?
1. Nešalinkite žiedynų ir žiedynkočių
Kai kurių augalų nužydėjusias galvutes reikia pašalinti. Ši taisyklė taikoma, pavyzdžiui, ežiuolėms. Tačiau kitų augalų žiedynai ir žiedynkočiai paliekami per žiemą paukščiams maitintis.
Žiemai paliekamos ornamentinės vejos, suteikiančios tekstūros kraštovaizdžiui šaltuoju metų laiku. Visa tai kur kas geriau tvarkyti pavasarį.
2. Negriaukite prieglobsčio
Rąstai, lapų krūvos ir daugiamečiai augalai – tobulos slėptuvės vabzdžiams žiemoti. Sodui naudingus vabzdžius sugundysite apsigyventi jūsų sode, jeigu artėjant žiemai paliksite bent keletą šių elementų, kurie taps jiems tobula užuovėja.
3. Negenėkite medžių ir krūmų
Prisiminkite, kad ruduo nėra pats geriausias metas medžiams ir krūmams genėti. Genėdami skatinate augimą, o nauji medžių ir krūmų dariniai iki žiemos jau nespės sutvirtėti, todėl bus itin pažeidžiami.
Medžius genėkite žiemą, kai jie snaudžia. Jei genėdami pašalinsite pavasarinius žiedų pumpurus, ateinančiais metais žiedų nesulauksite. Taigi, tinkamiausias metas augalams genėti – po pavasarinio žydėjimo.
4. Nepalikite veją dengiančio storo lapų sluoksnio
Per daug lapų užgožia veją, todėl patartina lapus surinkti arba išgrėbstyti ir išpurenti, suploninant jų sluoksnį.
5. Nepalikite lauke temperatūrai neatsparių vazonų
Moliniai vazonai nemažai kainuoja, todėl būtų gaila užėjus šalčiams jų netekti. Jeigu vazonuose esanti žemė įšals, ji išsiplės, o vazonas neišvengiamai suskils.
Geriausia iš molinių vazonų žemes iškratyti, o pačius vazonus žiemą laikyti garaže. Žinoma, galima išmėginti jų atsparumą, tačiau kažin ar pavasarį džiaugsitės tokių abejotinų eksperimentų rezultatais.
6. Neleiskite piktžolėms daugintis
Nors šis faktas atrodo akivaizdus, kartais piktžolės būna puikiai pasislėpusios. Atidžiai apžiūrėkite sodo ar kiemo kampelius. Šis mažytis darbelis neabejotinai leis ramiai džiaugtis nauju sezonu.