Artėjant didžiosioms metų šventėms, gyventojai skuba planuoti šventinį valgiaraštį, kuris nepriverstų ilgai suktis virtuvėje, tačiau pradžiugintų net išrankiausius ragautojus. Tautiečiai jau ne pirmus metus pasilengvina šventinio stalo ruošą įvairiems patiekalams rinkdamiesi jau paruoštą šaldytą tešlą. Maisto gamybos ekspertė pažėrė ne tik šventėms subalansuotų receptų, bet ir vertingų patarimų, kad tiek saldėsiai, tiek pagrindiniai patiekalai iš šaldytos sluoksniuotos tešlos pavyktų net neįgudusiems virtuvėje, papuoštų stalą ir nustebintų skonių derme.
Sluoksniuotos tešlos gamybos technologija
Kaip pasakoja „Mantingos“ maisto technologė Irma Seiliuvienė, pagrindiniai sluoksniuotos bemielės tešlos ingredientai yra miltai, druska, cukrus ir riebalai, o gaminant mielinę sluoksniuotą tešlą papildomai gali būti naudojami ir kiaušiniai bei pieno milteliai.
„Pastarieji produktai tešlai suteikia turtingesnį ir sodresnį skonį, tačiau kepinyje nebejusti to išskirtinio lengvumo ir traškumo, būdingo bemielei tešlai“, – skirtumus įvardija ji.
Kadangi įprastai šaldyta tešla yra neutralaus skonio – gaminant ją cukraus ir druskos naudojama saikingai, ji yra gana universali ir tinka tiek saldiems, tiek pikantiškiems kepiniams. Tačiau pasirenkant įdarus ar priedus kepiniams, svarbu paisyti kelių patarimų.
„Neperkraukite tešlos įdaru – per daug drėgmės ar svorio gali neleisti tešlai tinkamai iškilti. Jei įdaras itin sultingas, prieš kepant į jį galite įmaišyti miltų ar krakmolo – taip išvengsite tešlos permirkimo ir iškepus „užsidariusių“ sluoksnių.
Nenaudokite ir karštų įdarų – prieš tai juos atvėsinkite, nes nuo karščio tirpstantys tešlos sudėtyje esantys riebalai sugadins sluoksnių struktūrą“, – įspėja specialistė.
Patiekalo sėkmei svarbi tinkama temperatūra
Kaip nurodyta ant pakuotės, šaldytą tešlą reikia laikyti šaldymo kameroje ar šaldiklyje. Be to, jau atšildžius gaminį reikėtų jos pakartotinai neužšaldyti.
I. Seiliuvienė pataria tešlą atšildyti lėtai, specialiai jos nešildyti. Tai padės apsaugoti sluoksnius nuo deformacijos.
„Išėmę tešlos lapelius iš pakuotės, galite juos lengvai pridengti kepimo popieriumi – taip jie neapdžius. O tam, kad tešla būtų lengviau kočiojama ir formuojama, verta pradėti darbuotis jai dar pilnai neatšilus – tokia ji išliks elastinga, nelips“, – sako specialistė.
Tiesa, reikėtų tešlos neperkočioti, nes sluoksniai gali susilieti ir iškepusi tešla nebus tokia puri ir lengva.
Sluoksniuotos tešlos gaminius reikia kepti gerai įkaitintoje orkaitėje, nustačius ant tešlos pakuotės nurodytą temperatūrą. Jei ji bus netinkama, tešla gali tinkamai neiškilti, gaminiai nebus purūs.
„Jei norite auksinės, blizgios plutelės, prieš kepimą suformuotus gaminius patepkite kiaušinio plakiniu. Dekoruokite įvairiais žalumynais, sėklomis, sūriu.
Jei daugiau spalvų ir išskirtinumo norisi suteikti jau iškeptam gaminiui, galima jį dekoruoti šviežiomis uogomis, tirpintu šokoladu, mėtos lapeliais, cukraus pudra“, – pataria maisto technologė ir siūlo išbandyti keletą šventėms puikiai tinkančių receptų su šaldyta tešla.
Apkepas su jūros lydeka
Jums reikės: 5 lapelių mielinės sluoksniuotos tešlos, 1 morkos, 100 g poro, 250 g jūros lydekos, 50 g sviesto, 20 g žaliojo kario pastos, 120 ml grietinėlės, 60 g šaldytų žirnelių, 1 kiaušinio trynio, druskos ir pipirų.
Gaminimo eiga:
1. Keptuvėje išlydykite sviestą ir apkepkite jūros lydeką. Iškepusią žuvį perkelkite ir tolygiai paskleiskite kepimui skirtame inde.
2. Į keptuvę, kurioje kepė žuvis, sudėkite pjaustytas morkas ir porus, paskrudinkite 5 minutes.
3. Įdėkite žaliojo kario pastos ir gerai išmaišykite, supilkite grietinėlę, paskaninkite druska ir pipirais ir nugarinkite padažą, kol sutirštės apie 10 minučių. Į pabaigą suberkite šaldytus žirnelius.
4. Gautą padažą dėkite ant žuvies ir tolygiai paskirstykite. Ant viršaus uždėkite tešlos lapelius ir pakočiokite su kočėlu, kad padengtų visą paviršių. Patepkite kiaušinio plakiniu ir peiliu išraižykite rombelius.
5. Kepkite 200°C laipsnių temperatūroje 15 minučių. Po kepimo leiskite 5 minutes pravėsti ir tiekite į stalą.
Kanadietiškas mėsos pyragas tourtière
Jums reikės: 6 lapelių sluoksniuotos bemielės tešlos, 1 kg maltos kiaulienos, 500 g maltos veršienos, 1 smulkiai pjaustyto svogūno, ½ puodelio verdančio vandens, 1 plakto kiaušinio, 1 šaukšto bulvių krakmolo, 1 šaukšto sviesto, druskos, pipirų, cinamono pagal skonį, gali prireikti maltų džiūvėsėlių.
Gaminimo eiga:
1. Orkaitę įkaitinkite iki 220°C laipsnių. Keptuvėje išlydykite sviestą ir kelias minutes pakepinkite svogūną.
2. Sudėkite mėsą ir pakepinkite maišydami, kol dings raudona spalva, apie 10 minučių.
3. Supilkite karštą vandenį, druską ir pipirus, sumažinkite ugnį, uždenkite keptuvę ir pakepinkite apie 20 minučių.
4. Tuo tarpu kepimo inde išklokite tešlą taip, kad būtų galima sudėti įdarą, o po to su kitu tešlos lapu indą uždengti.
5. Į mėsą įdėkite cinamono pagal skonį. Išmaišykite, jei trūksta tirštumo, įdėkite džiūvėsėlių; Taip pat įberkite šaukštą krakmolo, išmaišykite ir atvėsinkite.
6. Sudėkite mėsą ant tešlos į kepimo indą. Iš viršaus suspausdami kraštelius užlipdykite antrą tešlos lapą. Viršų ištepkite kiaušinio plakiniu ir padarykite nedidelių skylučių.
7. Kepkite pyragą orkaitėje apie 10 minučių, tada sumažinkite karštį iki 180°C laipsnių ir kepkite 25–30 minučių, kol pyragas įgaus aukso spalvą.
8. Ištraukę palaikykite 5 minutes ir patiekite pjaustydami kaip tortą.
Sluoksniuotos tešlos pyragaitis su apelsinais ir pistacijomis
Jums reikės: 6 lapelių bemielės sluoksniuotos tešlos, 2 apelsinų, 80 g cukraus, 0,5 a. š. cinamono, 150 ml vandens, 80 g cukraus pudros, 10 ml citrinos sulčių, 1 kiaušinio trynio, pistacijų papuošimui.
Gaminimo eiga:
1. Į prikaistuvį sudėkite į skiltetes padalintus apelsinus, apelsino tarkuotą žievelę, cukrų, cinamoną, vandenį ir viską troškinkite ir garinkite, kol skystys pasidarys marmelado konsistencijos. Tai užtruks apie 15 minučių.
2. Gerai išmaišykite cukraus pudrą ir citrinos sultis. Gautą glajų sudėkite į konditerinį maišelį.
3. Tešlos šonus įpjaukite 2 cm pločio juostelėm iš abiejų pusių, viduryje palikite vietos apelsinų įdarui.
4. Per vidurį dėkite apelsinų įdarą. Tešlos juosteles iš abiejų pusių kryžiuokite ant įdaro.
5. Gautą pyragaitį patepkite kiaušinio plakiniu ir kepkite orkaitėje 15 minučių 200°C laipsnių temperatūroje.
6. Po kepimo leiskite 5 minutes pravėsti ir pagardinkite cukraus glajumi ir skrudintom pistacijom.
Snaigė su apelsinų džemu
Jums reikės: 6 lapelių bemielės sluoksniuotos tešlos, 4 apelsinų, 100 g imbiero cukatos, 100 g cukraus, 1 kiaušinio trynio, cukraus pudros ir vanilinių ledų pateikimui
Gaminimo eiga:
1. Į prikaistuvį sudėkite pjaustytus apelsinus ir cukrų, pavirkite kol sutirštės, apie 20 minučių, tada įmaišykite smulkintas imbiero cukatas.
2. Išpjaukite iš tešlos du apskritimus, vieną apskritimą padenkite apelsinų įdaru ir kitą apskritimą dėkite ant viršaus, supjaustykite ir susukite tešlą į snaigės formą.
3. Ištepkite gaminį kiaušinio plakiniu ir kepkite 180 laipsnių temperatūroje 20 minučių.
4. Po kepimo apibarstykite cukraus pudra ir patiekite su vaniliniais ledais.