Nors žodis krosnelė šiais laikais, kai šildymo srityje naudojami žodžiai „geoterminis“, „dujų generacinis“ ar „kondensacinis“, atrodo pernelyg paprastas, krosnelių kol kas niekas nesiruošia nurašyti. Jeigu pagalvojus apie šį žodį mintyse iškyla sena neišvaizdi purvina metalinė krosnis, turite atnaujinti savo žinias. Krosnelių pasirinkimas šiais laikais yra kur kas įvairesnis.
Renkantis krosnelę vienas dažniausiai užduodamų klausimų yra šis – ar tikrai geriau rinktis krosnelę, galbūt reikėtų galvoti apie židinį? Pabandėme sudėlioti akcentus.
Krosnelės privalumai.
Pigumas. Nors krosnelių yra įvairiausių rūšių ir kainų segmentų, tačiau vidutiniškai krosnelės yra ženkliai pigesnės už židinius.
Lengviau montuojama. Krosnelei reikia praktiškai tik vieno dalyko – dūmtraukio. Primontavus ją ir įrengus nedegų pagrindą po ja, krosnelę jau galite naudoti pilnavertiškai. Malkinis židinys yra daugiau reginys akims, tad nors teoriškai galima pastatyti židinio kapsulę, ją prijungti ir pradėti kūrenti, paprastai įrengiant židinį yra kur kas daugiau apdailos darbų.
Trūkumai.
Ortakinis šildymas. Lyginant su židiniais, malkinės krosnelės turi mažiau galimybių šildyti orą – nuo židinio galima vesti ortakius ir šildyti orą visose namų patalpose. Tiesa, egzistuoja tam tikrų galimybių patalpas šildyti ir turint krosnelę, tiesiog židinys siūlo papildomą alternatyvą.
Interjeras. Įvairesnė išvaizda, sprendimai ir dekoravimo galimybės.
Energijos rūšis. Rinkoje egzistuoja sprendimų dalinai pakeičiančių “tikrą” malkinį židinį – tai ir elektrinis židinys, ir dujinis. Yra galimybių kūrenti ir dujines krosneles, tačiau jos yra kur kas masyvesnės, kai dujiniai židiniai yra kompaktiškesni,o kai kurie – netgi mobilūs.
Apibendrinant skirtumus galima pasakyti, kad krosnelės yra tarsi darbinis arkliukas – praktiška, išimtinai šildymui skirta priemonė, kai tuo tarpu židinys lygiavertiškai yra ir šildantis, ir vizualiai patrauklus pasirinkimas. Tačiau nuvertinti krosneles estetikos prasme būtų klaida. Tai nebėra vien kvadratinės juodos dėžės su durelėmis malkoms įmesti. Šiuolaikiniai gamintojai jas gamina patrauklaus dizaino ir nors pastatymo ir įkomponavimo sprendimų esama mažiau nei židinio atveju, tačiau tinkamą krosnelę pastačius netgi svetainėje, ji akies nerėš.
Tad jeigu jums iš tiesų reikia būtent krosnelės, tikriausiai bus įdomu, pagal kokius kriterijus ją reikėtų pasirinkti.
Yra net keli svarbūs kriterijai. Visų pirma – šildymo būdas. Krosnelės gali būti dviejų rūšių: spindulinės (šilumą akumuliuojančios) ir konvekcinės. Spindulinės krosnelės šilumą skleidžia nuo įkaitusio korpuso, o konvekcinės krosnelės turi dvigubą korpusą – tarp jų susidaro šilto oro srautas, kuris kildamas šildo visą patalpą.
Teigiama, kad tokiu būdu oras po patalpą pasklinda tolydžiau. Tradicinės krosnelės daugiau skirtos apšildyti tą patalpą kurioje stovi, tačiau kūrenant ilgiau, nesudarant kliūčių įkaitusiam orui judėti ar turint gana galingą ir masyvią krosnelę, šiluma pasklis ir po kitas patalpas. Tiesa, ji nebus tokia tolydi kaip naudojant kitus šildymo metodus.
Visgi, kaip ir minėta, šiuolaikinės krosnelės siūlo ir alternatyvių šildymo pasirinkimų. Galima rinktis krosnelę su vandens kontūru. Taip kūrenant krosnį, ji ne tik šildys orą aplink, tačiau ir radiatorius name. Toks būdas iš esmės panašus į kieto kuro katilo kūrenimą, skirtumas tas, kad krosnelių dizainas leidžia stebėti degančią ugnį, o ir pati išvaizda dažnai yra kiek labiau tinkama gyvenamosioms patalpoms. Tokios krosnelės natūraliai yra brangesnės nei įprastos.
Metalas, iš kurio pagaminta krosnelė yra kitas svarbus kriterijus. Krosnelės gaminamos iš plieno arba ketaus. Plieninės krosnelės gali būti ir konvekcinės. Ketaus krosnelės dažniausiai yra galingesnės ir ilgaamžiškesnės.
Tradiciškai krosnelės įsivaizduojamos kaip malkomis kūrenami šildymo įtaisai. Tai yra tiesa, krosneles galima kūrenti malkomis, tą daro dauguma jų savininkų. Kita vertus, rinka siūlo ir kitų pasirinkimų – pavyzdžiui, granulinių krosnelių.
Granulinės krosnelės brangesnės, granulių kaina taip pat didesnė, tačiau yra vienas privalumas – granulinės krosnelės, taip pat kaip granuliniai katilai, reikalauja mažiau priežiūros. Tiesa, jei tokia krosnelė jūsų namuose dėl kokių nors priežasčių įrengta kaip papildomas ar atsarginis šildymo įrenginys, prisiminkite, kad krosnelei reikia elektros. Dar viena naudojama kuro rūšis – medienos briketai. Jie patogūs, kadangi yra dega švariau nei malkos. Bene mažiausiai populiarios, tačiau turbūt vienos patogiausių yra dujinės krosnelės – jos dega švariai ir turi daugiau įvairių valdymo galimybių, jų nereikia kasdien prižiūrėti.