53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip geriausia tręšti augalus rugpjūtį?

Kaip geriausia tręšti augalus rugpjūtį?

Rugpjūtį žemė dar šilta, augalų šaknys gyvybingos, noriai sugeria trąšas, tad augalai spėja įsisavinti iš jų visas reikiamas medžiagas. Tai ne tik padeda jiems geriau pasiruošti žiemai, bet ir iš esmės didina atsparumą.

Fosforas ir kalis

Baigiantis vasarai, augalams labiausiai reikia fosforo ir kalio. Iš fosforo trąšų ypač veiksmingas superfosfatas. Jis būna paprastas ir dvigubas (ant etikečių būna užrašyta). Paprasto superfosfato sudėtyje – daug kalcio sulfato. Dvigubu superfosfatu galima tręšti tiek sodinant augalus, tiek vėliau – paaugusius.

Svarbiausia – dėti fosforo trąšas į tą dirvos sluoksnį, kurį pasiekia šaknys. Ne prie pat stiebo ar prie krūmo pagrindo (ten praktiškai nėra aktyviai medžiagas sugeriančių šaknų), o aplink kamieną: vaismedžiams – mažiausiai 10–15 cm gylyje, uogų krūmams – 7–10 cm gylyje.

Kaip tręšti:

Pakanka poros saujų dvigubo superfosfato. Aplink medį po lajos plotu iškaskite 5–7 duobutes, maždaug kastuvo galvos skersmens ir gylio. Į kiekvieną duobutę įdėkite po saują fosforo ir kalio trąšų. Galima sumaišyti duobutės dugne trąšas su žemėmis ir palieti vandeniu, kad greičiau ištirptų. Paskui užberkite atgal nukastas žemes arba mulčiuokite žole.

Dar viena nepigi trąša – kalio monofosfatas. Jis reikalingas paruošti žiemai įnoringus ir šalčiui menkai atsparius augalus – abrikosus, trešnes, kai kurias obelų rūšis, rožes ir rododendrus.

Sodas
Sodas
Shutterstock

Azotas po žeme

Nepatartina tręšti prieš rudenį azoto trąšomis – tada lėčiau auga ūgliai, o tai reiškia, kad jie nesutvirtės ir žiemą gali nušalti. Be to, vaisiai greičiau genda. Augimui, šaknų augimui ir medžiagų apykaitai reikalingą azotą augalai perskirsto ir ima jį, anksčiau sukauptą lapuose, ūgliuose ir kt. vietose.

Puikios kalio trąšos – kalio magnezija, jose yra kalio ir nuo 11 iki 19 proc. magnio – augalams vertingo elemento. Kai trūksta magnio, lapai gelsta, žali lieka tik lopinėliai palei gyslas. Esant tokiems simptomams, patartina palaistyti aplink kamieną kalio magnezijos arba magnio sulfato tirpalu – 3–4 saujos po suaugusiais krūmais ir 8–12 saujų po dideliais medžiais. Po jaunais sodinukais ir krūmais, priklausomai nuo jų dydžio ir tvirtumo, reikės 1–3 saujų.

Mano išsaugoti straipsniai